Ομόνοια-ΑΠΟΕΛ: Κέρδισε και "κλείδωσε" Ευρώπη ο ένας/Έχασε αλλά... δεν άλλαξε κάτι για τον άλλο!

Με την Ομόνοια νικήτρια ολοκληρώθηκε το τελευταίο ντέρμπι... αιωνίων της χρονιάς! Η ομάδα του Γιάννη Αναστασίου όντας τυπικά γηπεδούχα υποδέχθηκε το ΑΠΟΕΛ την Κυριακή (28/04) σε παιχνίδι για την προτελευταία αγωνιστική του πρωταθλήματος και έφτασε στη νίκη με 1-0, χάρις σε γκολ του Σίμιτς στο 69'. Με τη νίκη της αυτή, η Ομόνοια... κλείδωσε Ευρωπαϊκό εισιτήριο μέσω του πρωταθλήματος (θα τερματίσει οριστικά στην 3η θέση). Μπορεί να ηττήθηκε το ΑΠΟΕΛ, ωστόσο δεν άλλαξε κάτι σε ότι αφορά τα δεδομένα που υπήρχαν πριν το ματς αφού η Ανόρθωση ισοφάρισε την ΑΕΚ στις καθυστερήσεις του μεταξύ τους αγώνα (τελικό 1-1). Έτσι, μετά τους σημερινούς αγώνες για την προτελευταία αγωνιστική, ΑΠΟΕΛ και ΑΕΚ ισοβαθμούν στην 1η θέση με 72 βαθμούς (υπερτερεί στην ισοβαθμία το ΑΠΟΕΛ) και οι δύο ομάδες θα αγωνιστούν μαζί την τελευταία αγωνιστική στο ΓΣΠ. Με νίκη ή ισοπαλία θα κατακτήσουν τον τίτλο οι "γαλαζοκίτρινοι", μόνο με νίκη οι "κιτρινοπράσινοι".

Τον αγώνα φέρνει κοντά σας η Meridianbet

enter " "

• «Παιχνίδι είναι, θέλει όρια»
  • «Απαγορεύεται η συμμετοχή από ανήλικα πρόσωπα κάτω των 18 ετών».
  • «Η Meridian κατέχει άδεια Κλάσης A και Β από την ΕΑΣ με αριθμούς άδειας A013 και B009

*Η ιστοσελίδα μας www.kerkida.net σας μετέφερε ζωντανά τη δράση από το ΓΣΠ. Στο γήπεδο οι Ανδρέας Ροκόπος και Κυπριανός Κυριάκου, στην περιγραφή του αγώνα ο Σταύρος Παπαδημητρίου.

-Έναρξη.

νβ γφωβ

-5' Αναγνωριστικά τα πρώτα λεπτά, από 1-2 προϋποθέσεις για κάθε ομάδα αλλά χωρίς κάποια τελική.

-7' Ευκαιρία για το ΑΠΟΕΛ! Ο Κβιλιτάια μπήκε στην περιοχή από αριστερά, ο Κουλιμπαλί πρόλαβε και του έκλεισε το πεδίο για τελική, ο "Κβίλι" έστρωσε προς τα πίσω στον Εφραίμ που έκανε το σουτ αλλά η μπάλα κόντραρε στον Σαρφό και έφυγε λίγο έξω.

-9' Ωραία αντεπίθεση από πλευράς ΑΠΟΕΛ, ο Σαρφό στον Σούσιτς που από δεξιά έκανε το γύρισμα στην μικρή περιοχή, έδιωξε σωτήρια ο Κουλιμπαλί. Στην συνέχεια της φάσης δόθηκε επιθετικό φάουλ του Κβιλιτάια στον Ουζόχο.

-12' Πρώτο κόρνερ στο ματς, είναι για την Ομόνοια από αριστερά. Πέρασε ανεκμετάλλευτο.

-18' Μετά το δυνατό ξεκίνημα από πλευράς ΑΠΟΕΛ, ισορρόπησε στα τελευταία λεπτά η Ομόνοια και κρατάει περισσότερο την μπάλα, δοκιμάζοντας να επιτεθεί κυρίως από αριστερά με τους Χαμάς - Σεμέδο.

φωγβφ

-23' Συμπληρώθηκε το πρώτο μισό του πρώτου ημιχρόνου, χωρίς άλλη τελική πέραν από το σουτ του Εφραίμ στο 7'.

-25' Φάση διαρκείας για το ΑΠΟΕΛ, ο Κβιλιτάια έχοντας στην πλάτη του τον Κουλιμπαλί δεν μπόρεσε να γυρίσει και να σουτάρει απ' το ύψος του πέναλτι, έστρωσε στον Ντάλσιο που έκανε το σουτ αλλά η μπάλα κόντραρε στα σώματα.

-29' ΔΟΚΑΡΙ για το ΑΠΟΕΛ! Ο Ντονγκαλά στην κατά μέτωπο επίθεση από αριστερά, μπήκε στην περιοχή και με προσποίηση... άδειασε τον Κούσουλο. Έκανε το γύρισμα στην μικρή περιοχή εκεί που ο Κβιλιτάια αρχικά πλάσαρε στο αριστερό κάθετο δοκάρι και στην συνέχεια έχοντας δεύτερη ευκαιρία έστειλε την μπάλα ψηλά έξω!

-36' Πτώση του Σεμέδο εντός περιοχή μετά από διεκδίκηση με τον Σούσιτς, "παίζεται" απ' τον ρεφ.

-40' Εξαιρετική ντρίμπλα του Ντονγκαλά στον Σεμέδο από δεξιά και γύρισμα στην μικρή περιοχή, έδιωξε ο Παναγιώτου.

νβτρφγυβ

-43' Πρώτη κίτρινη στο ματς, στον Σαρφό για φάουλ στον Χαραλάμπους.

-45' Μακρινό σουτ ο Κούσουλος, λίγο έξω.

-45' Ένα λεπτό ο χρόνος καθυστέρησης.

-Τέλος ημιχρόνου, στο 0-0.

-Ξεκίνησε το β' μέρος.

-Χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες.

-47' Πολύ καλή προϋπόθεση για την Ομόνοια! Ο Χαμάς συνεργάστηκε με τον Χάμπο από αριστερά και έκανε την σέντρα στην περιοχή, ο Κακουλλής κινήθηκε στην πορεία της μπάλας και προσπάθησε να κάνει την προβολή από κοντά πέφτοντας, αλλά δεν πρόλαβε την ακουμπήσει.

-51' Διπλή ευκαιρία για την Ομόνοια! Ο Σεμέδο μπήκε στην περιοχή από αριστερά και έκανε το διαγώνιο σουτ, ο Μπέλετς έδιωξε δύσκολα, ο Τσεμπάκ απομάκρυνε με το κεφάλι αλλά η μπάλα στρώθηκε στον Σεμέδο που έκανε ξανά το σουτ όμως ήταν πολύ άστοχος.

-55' Εξαιρετική ατομική προσπάθεια ο Σαρφό από αριστερά και διαγώνια πάσα στον Εφραίμ, αυτός ελίχθηκε εντός περιοχής και σούταρε με το αριστερό, αλλά το τάκλιν του Μίλειτς ήταν σωστό και έδιωξε σε κόρνερ.

υτγηφν

-56' Ευκαιρία για το ΑΠΟΕΛ! Ο Εφραίμ εκτέλεσε το κόρνερ που κέρδισε από αριστερά, ο Κοσταντίνοφ απ' το ύψος της μικρής και πέφτοντας έκανε την προβολή, αλλά ήταν αδύναμη και ο Ουζόχο μάζεψε εύκολα.

-59' Νέα ευκαιρία για το ΑΠΟΕΛ. Ο Σαρφό εκτέλεσε φάουλ από δεξιά, ο Τσεμπάκ κινήθηκε στο δεύτερο δοκάρι και έκανε την κεφαλιά, αλλά δεν βρήκε στόχο.

-61' Πλασέ του Εφραίμ απ' το ύψος της μεγάλης περιοχής, σταθερά ο Ουζόχο.

-62' Πρώτη αλλαγή στο ματς. Μέσα ο Στεπίνσκι, έξω ο Κακουλλής.

-65' Πρώτη αλλαγή και για το ΑΠΟΕΛ. Δώνης αντί Εφραίμ.

-69' ΓΚΟΛ για την Ομόνοια! Λάθος πάσα του Κοσταντίνοφ λίγο εκτός περιοχής του ΑΠΟΕΛ, ο Σεμέδο εκμεταλλεύτηκε, έκανε την κατά μέτωπό επίθεση και το δυνατό σουτ, ο Μπέλετς έδιωξε σε πρώτο χρόνο αλλά ο Σίμιτς κινήθηκε στην πορεία της μπάλας και με πλασέ σε κενή εστία σκόραρε για το 1-0! (Δείτε ΕΔΩ το γκολ)

ρεφω

-72' Κίτρινη ο Σεμέδο για φάουλ στον Κοσταντίνοφ.

-75' Ζήτησε πέναλτι ο Κβιλιτάια σε κράτημα του Παναγιώτου εντός περιοχής, "παίζεται" απ' τον ρεφ Srdjan Jovanovic.

-76' Τριπλή αλλαγή για το ΑΠΟΕΛ. Ζέφτε, Μαϊόλι και Τομανέ μέσα, Τσεμπάκ, Κοσταντίνοφ και Κβιλιτάια έξω.

-83' Ολοκληρώνει με τις αλλαγές του ο Σα Πίντο. Βιγιαφάνιες αντί Σαρφό.

-83' Πολύ μεγάλη ευκαιρία για την Ομόνοια! Ο Σεμέδο δημιουργός ξανά από αριστερά και γύρισμα στην περιοχή, ο Αλιούμ κοντρόλαρε, γύρισε και σούταρε από κοντά αλλά έστειλε την μπάλα έξω.

-86' Αλλαγή για την Ομόνοια. Μπασιρού αντί Σίμιτς.

-90' Τέσσερα λεπτά οι καθυστερήσεις.

-90+1' Διαγώνιο πλασέ του Σεμέδο από αριστερά, μπλοκάρει ο Μπέλετς.

-90+1' Μακρινό σουτ του Μαϊόλι, έξω η μπάλα.

-90+2' Αλλαγή για την Ομόνοια. Κασάμα αντί Χαραλάμπους.

90+4' Κίτρινη ο Μίλετιτς για καθυστερήσεις.

-Τέλος αγώνα.

OMONOIA: Ουζόχο, Κουλιμπαλί, Σεμέδο, Κακουλλής (62'Στεπίνσκι), Αλιούμ, Σίμιτς (86'Μπασιρού), Παναγιώτου, Κούσουλος, Χαμάς, Μίλετιτς, Χαραλάμπους (90+2'Κασάμα).

Στον πάγκο οι: Παπαστυλιανού, Μάθιους, Σιπριάνο, Κασάμα, Στεπίνσκι, Μπάκιτς, Φράνσον, Λέζιακς, Μπασιρού, Ανδρέου, Οζλέρ, Παντελή.

ΑΠΟΕΛ: Μπέλετς, Πέτροβιτς, Ντβάλι, Εφραίμ (65'Δώνης), Τσεμπάκ (76'Ζέφτε), Κβιλιτάια (76'Τομανέ), Σούσιτς, Ντάλσιο, Σαρφό (83'Βιγιαφάνιες), Κοσταντίνοφ (76'Μαϊόλι), Ντονγκαλά.

Στον πάγκο οι: Χριστοδούλου, Σιπριάνο, Ζέφτε, Γουίλσον, Βιγιαφάνες, Μαϊόλι, Κρέσπο, Σατσιάς, Τομανέ, Γουΐλερ, Μεχρί, Δώνης.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Σαρφό / Σεμέδο,Μίλετιτς.

Διαιτητής: Jovanovic Srdjan
Α' Βοηθός Διαιτητής: Καλογήρου Μάριος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Λαζάρου Ιωάννης