Πάφος-Ομόνοια: Συμβιβάστηκαν πριν τον τελικό

Πάφος και Ομόνοια έμειναν στο 1-1 στην τελευταία αγωνιστική του πρωταθλήματος και λίγες ημέρες πριν από την αναμέτρησή τους στον τελικό του κυπέλλου.

Τον αγώνα φέρνει κοντά σας η Meridianbet

enter " "

• «Παιχνίδι είναι, θέλει όρια»
  • «Απαγορεύεται η συμμετοχή από ανήλικα πρόσωπα κάτω των 18 ετών».
  • «Η Meridian κατέχει άδεια Κλάσης A και Β από την ΕΑΣ με αριθμούς άδειας A013 και B009

Η Πάφος έμεινε στην 5η θέση της βαθμολογίας και θέλει πλέον την κατάκτηση του κυπέλλου για να βγει Ευρώπη. Η Ομόνοια ήταν βαθμολογικά αδιάφορη στη σημερινή αναμέτρηση και τερμάτισε στην 3η θέση της βαθμολογίας.

Η Ομόνοια μπήκε καλά στο παιχνίδι και με την συμπλήρωση του πρώτου δεκαλέπτου, κέρδισε πέναλτι (μέσω VAR σε χέρι του Ντράγκομιρ), όμως την εκτέλεση του Χαμάς απέκρουσε ο Ίβουσιτς. Πέντε λεπτά αργότερα η Ομόνοια κατάφερε να ανοίξει το σκορ, όταν μετά από σέντρα του Αλιούμ, ο Μπάκιτς έπιασε κεφαλιά, η μπάλα χτύπησε στον Δημητρίου και πέρασε την γραμμή του Ίβουσιτς. Από εκεί και πέρα η Πάφος πήρε τα ηνία του αγώνα, απείλησε κυρίως με σουτ, όμως το 1-0 για τους πράσινους έμεινε μέχρι την ανάπαυλα.

Η Πάφος συνέχισε να έχει την κατοχή και στο Β’ μέρος, πιέζοντας την άμυνα της Ομόνοιας, η οποία δεν έκανε κάποια ουσιαστική ευκαιρία. Τελικά κατάφερε να ισοφαρίσει με τον Ζάιρο στο 61’ ο οποίος έπιασε κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ. Το 1-1 έμεινε μέχρι το τέλος και οι δύο ομάδες μοιράστηκαν από έναν βαθμό.

Οι δύο ομάδες ανανεώνουν το ραντεβού τους το επόμενο Σάββατο, στον τελικό του κυπέλλου.

Το Kerkida.net σας μετέφερε όσα συνέβησαν. Στην περιγραφή του αγώνα ο Αντώνης Κατσαρός.

Έναρξη αγώνα!

-5' Χωρίς κάτι ιδιαίτερο κύλησε το πρώτο πεντάλεπτο.

-10' Μετά από εκτέλεση φάουλ του Χαραλάμπους, υπάρχουν φωνές για χέρι από τους παίκτες της Ομόνοιας. Εξετάζεται η φάση από το VAR. Καλείται ο Φελλάς στο on field review.

123321

-11' Πέναλτι για την Ομόνοια!

-12' Χαμένο πέναλτι για την Ομόνοια! Ο Χαμάς εκτέλεσε, όμως ο Ίβουσιτς έπεσε και έδιωξε!

-13' Ευκαιρία για την Πάφο! Ο Ζάιρο έκανε σέντρα, έδιωξε ο Ουζόχο, η μπάλα στρώθηκε στον Πέπε που σούταρε, όμως η μπάλα έφυγε πάνω από την εστία.

-15' ΓΚΟΛ για την Ομόνοια! Σέντρα του Αλιούμ, κεφαλιά του Μπάκιτς, η μπάλα κοντράρει στον Δημητρίου και περνάει την γραμμή του τέρματος του Ίβουσιτς! Με αυτογκόλ η Ομόνοια μπροστά με 1-0 (ΔΕΙΤΕ ΕΔΩ ΤΟ ΓΚΟΛ).

123123123

-18' Σουτ του Δημητρίου, η μπάλα κόντραρε και έφυγε κόρνερ.

-22' Φωνές από πλευράς Πάφου για πέναλτι, σε σουτ του Ζάιρο και παρέμβαση του Κούσουλου. Εξετάστηκε από το VAR η φάση, δεν υπάρχει κάτι.

-22' Στην εξέλιξη της φάσης έπιασε σουτ ο Μποτσκάι, με τον Ουζόχο να κάνει εξαιρετική απόκρουση.

-25' Σουτ του Τάνκοβιτς, η μπάλα φεύγει λίγο πάνω από την εστία του Ουζόχο.

-29' Νέο σουτ του Τάνκοβιτς, η μπάλα φεύγει και πάλι άουτ.

-33' Νέα καλή στιγμή για την Πάφο. Μετά από σέντρα του Ζάιρο, ο Γκολντάρ έπιασε το πλασέ στην κίνηση, ο Ουζόχο έπεσε στην γωνία του και μπλόκαρε.

-40' Δυνατό σουτ του Μπότσκαϊ, η μπάλα κόντραρε στον Παναγιώτου και έφυγε κόρνερ.

-44' Κίτρινη κάρτα στον Μίλετιτς για φάουλ στον Μπότσκαϊ.

-45' Σέντρα του Τάνκοβιτς, κεφαλιά του Γκολντάρ, άουτ η μπάλα.

-45' Τέσσερα λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.

Τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Ξεκίνησε το Β' μέρος - χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες.

-48' Ευκαιρία για την Πάφο: Εκτέλεση κόρνερ του Πέπε, ο Γκολντάρ έπιασε την δυνατή κεφαλιά, έδιωξε ο Ουζόχο!

-52' Διαμαρτυρίες της Πάφου για πέναλτι στον Ζάζα. Ελέγχθηκε η φάση από το VAR και λέει να συνεχιστεί το παιχνίδι.

-58' Αλλαγές για την Ομόνοια: Μέσα οι Κασάμα, Μπασιρού και Σιπριάνο στη θέση των Κούσουλου, Χαραλάμπους και Χαμάς.

-59' Διπλή αλλαγή και για την Πάφο: Μέσα οι Μπρούνο και Κοντρέρας στη θέση των Ντράγκομιρ και Ζάζα.

-61' ΓΚΟΛ για την Πάφο! Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Πέπε, ο Ζάιρο έπιασε την κεφαλιά και ισοφάρισε! (ΔΕΙΤΕ ΤΟ ΓΚΟΛ ΕΔΩ)

411231

-65' Ευκαιρία για την Πάφο με τον Ζάιρο και πάλι να πιάνει σουτ στην κίνηση, όμως η μπάλα έφυγε άουτ.

-67' Νέα μεγάλη ευκαιρία για την Πάφο! Μετά από σέντρα, ο Ζάιρο έκανε κεφαλιά πάσα στον Κοντρέρας που έκανε νέα κεφαλιά και ανάγκασε τον Ουζόχο σε εντυπωσιακή απόκρουση σε κόρνερ!

-69' Και άλλη ευκαιρία για την Πάφο! Ο Τάνκοβιτς απο κοντά δεν κατάφερε να νικήσει τον Ουζόχο που έδιωξε μακριά!

-75' Αλλαγή για την Ομόνοια: Έξω ο Σεμέδο στη θέση του ο Κακουλλής.

-77' Διπλή αλλαγή για την Πάφο: Μέσα οι Βαλακάρι και Τουμάσι στη θέση των Τάνκοβιτς και Ζάιρο.

-82' Κίτρινη κάρτα στον Γκολντάρ.

-82' Αλλαγή για την Πάφο: Φεύγει ο Ναμ, μπαίνει ο Κανέ.

-85' Αλλαγή για την Ομόνοια: Φεύγει ο Σίμιτς, στη θέση του ο Μάθιους.

-88' Σουτ του Τουμάσι, η μπάλα στην αγκαλιά του Ουζόχο.

-90' Τέσσερα λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.

Πάφος: Ίβουσιτς, Κβίντα, Γκολντάρ, Ζάιρο (77' Τουμάσι), Μποτσκάι, Δημητρίου, Ζάζα (59' Κοντρέρας), Τάνκοβιτς (77' Βαλακάρι), Ναμ (82' Κανέ), Ντράγκομιρ (59' Μπρούνο), Πέπε.

Στον πάγκο: Γιοσίποβιτς, Μελούσο, Μπρούνο, Κανέ, Αμπντουσαλάμοφ, Κοντρέρας, Βαλακάρι, Τουμασι, Νταλίνια.

Ομόνοια: Ουζόχο, Κουλιμπαλί, Σεμέδο (75' Κακουλλής), Αλιούμ, Μπάκιτς, Σίμιτς (85' Μάθιους), Παναγιώτου, Κούσουλος (58' Κασάμα), Χαμάς (58' Χαμάς), Μίλετιτς, Χαραλάμπους (58' Μπασιρού).

Στον πάγκο: Παπαστυλιανού, Κυριακίδης, Μάθιους, Σιπριάνο, Κασάμα, Κακουλλής, Φράνσον, Λέτσιακς, Μπασιρού, Ανδρέου, Οζλέρ, Παντελή.

ΣΚΟΡΕΡ: 61' Ζάιρο / 15' Δημητρίου (αυτ.)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 82' Γκολντάρ / 44' Μίλετιτς

Διαιτητής: Φελλάς Κωνσταντίνος
Α' Βοηθός Διαιτητής: Εγγλέζου Νίκος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Ανδρέου Π. Ανδρέας