Αγχώθηκε στο... τέλος η Άρσεναλ

Η Άρσεναλ προηγήθηκε με 3-0 στο ημίχρονο στο ντέρμπι του Λονδίνου με την Τότεναμ όμως δέχθηκε δύο γκολ και καρδιοχτύπησε για να πάρει το τρίποντο (3-2).

SoftwareCy - Χρειάζεστε website για την επιχείρησή σας; Αν ναι, ζητήστε προσφορά τώρα ή καλέστε μας στο +357 25101002.

Το βόρειο Λονδίνο είναι κόκκινο. Η ομάδα του Μικέλ Αρτέτα ήταν τρομερή στο πρώτο μέρος κόντρα στην Τότεναμ του Άγγελου Ποστέκογλου και παρά το κακό τελευταίο 20αλεπτο πήρε σπουδαία νίκη με 3-2, φτάνοντας τα έξι μας αήττητη κόντρα στη συμπολίτισσα.

Με... φορά μετά τη σπουδαία νίκη επί της Τσέλσι, η Άρσεναλ μπήκε με τρομακτική διάθεση στο ντέρμπι και μέχρι το 38ο λεπτό προηγούταν με 3-0, απέναντι στην Τότεναμ. Ο Χόιμπεργκ με αυτογκόλ άνοιξε το σκορ για τους κανονιέρηδες στο 15', ενώ το VAR ακύρωσε λίγα λεπτά μετά το 1-1 της Τότεναμ ως οφσάιντ.

Με τον Κάι Χάβετζ να έχει μεγάλα κέφια η ομάδα του Αρτέτα πέτυχε ακόμα δύο γκολ πριν το τέλος του ημιχρόνου, με τον Χάβερτζ να... σερβίρει στον Σάκα στο 27', ενώ λίγο αργότερα (38') έγραψε το 3-0 του ημιχρόνου έπειτα από ασίστ του Ράις.

Όμως επειδή η Άρσεναλ δε γίνεται να μην αγχωθεί στην επανάληψη, ένα τραγικό λάθος του Ραγιά έδωσε στην ευκαιρία στον Ρομέρο να μειώσει σε 3-1 (64'), ενώ ο Σον με άπιαστο πέναλτι μείωσε σε 3-2. Παρά την πίεση η Τότεναμ δεν κατάφερε να ισοφαρίσει και έτσι οι ελπίδες της Άρσεναλ για πρωτάθλημα παρέμειναν ζωντανές.