Τα πάντα για τους φιναλίστ

Απόλλωνας και ΘΟΪ θα διεκδικήσουν το απόγευμα (17:00) της Τετάρτης στο ΓΣΠ, το Kύπελλο Nέων U21 Α', Β', Γ' Κατηγορίας. Πιο κάτω ενδιαφέροντα στοιχεία για τους δυο φιναλίστ...

ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ

Ο Απόλλωνας τερμάτισε στη φετινή χρονιά στη δεύτερη θέση του Πρωταθλήματος Νέων U-21 Α’ Κατηγορίας. Στη διαδρομή για τον τελικό, το συγκρότημα του Σωφρόνη Αυγουστή πέτυχε 13 τέρματα και δέχτηκε 6. Από 4 τέρματα πέτυχαν οι Θεόδωρος Ιωσηφίδης και Ιωάννης Πίττας, 2 ο Πέτρος Ψύχας και από 1 τέρμα οι Γουήλερ και Σιλβέστρος.

Στην πρώτη φάση απέκλεισε στην έδρα του την πρωταθλήτρια ομάδα του ΑΠΟΕΛ με 3-2, από τέρματα που πέτυχαν οι Ιωάννης Πίττας (18', 43') και Θεόδωρος Ιωσηφίδης (74').

Στην προημιτελική φάση απέκλεισε εκτός έδρας τη ΜΕΑΠ στη διαδικασία της παράτασης με 7-2. Ο αγώνας στην κανονική του διάρκεια έληξε ισόπαλος 2-2. Τα τέρματα πέτυχαν οι Θεόδωρος Ιωσηφίδης (34'), Ιωάννης Πίττας (46', 117'), Πέτρος Ψύχας (92', 100'), Χρίστος Γουήλερ (102'), Ευδώρας Σιλβέστρος (113').

Στην ημιτελική φάση απέκλεισε εκτός έδρας την ΑΕΖ Ζακακίου με 3-2 στη διαδικασία της παράτασης. Σκόραραν οι Νικολαϊδης (15’ αυτογκόλ) και Θεόδωρος Ιωσηφίδης (90’, 112’).

Στη διαδρομή για τον τελικό η τεχνική ηγεσία χρησιμοποίησε 17 συνολικά ποδοσφαιριστές. Δεν έχασαν λεπτό ο τερματοφύλακας Παναγιώτης Παναγιώτου, ο Χρήστος Αντωνίου, ο Κωνσταντίνος Αριστοτέλους, ο Στυλιανός Στυλιανού και ο Ιωάννης Πίττας.

ΘΟΪ ΛΑΚΑΤΑΜΙΑΣ

Μετά την κατάκτηση της τρίτης θέσης του Πρωταθλήματος Νέων U-21 Β’ Κατηγορίας που του εξασφάλισε εισιτήριο ανόδου για το Πρωτάθλημα Νέων Α’ Κατηγορίας, η ομάδα του ΘΟΪ Λακατάμιας έφτασε και στον τελικό του Προαιρετικού Κυπέλλου. Η πορεία για τον τελικό άρχισε και τέλειωσε στη Λακατάμια, αφού το ΘΟΪ έδωσε όλους τους αγώνες στην έδρα του.

Σε αυτή τη διαδρομή πέτυχε 6 τέρματα και δέχτηκε 4 τέρματα. Τα περισσότερα τέρματα πέτυχε ο Γεώργιος Σκώττης (3) ενώ σκόραραν επίσης οι Κουρτέλλας και Παπασοφρωνίου.

Στην πρώτη φάση απέκλεισε την Ένωση Νέων Παρεκκλησιάς στη διαδικασία της παράτασης με 2-1 από τέρματα που πέτυχε ο Γεώργιος Σκώττης (40', 93').

Στην προημιτελική φάση απέκλεισε την ΑΕΛ στη διαδικασία των πέναλτι με 6-5. Ο κανονικός αγώνας έληξε ισόπαλος 2-2, αποτέλεσμα που διατηρήθηκε στην παράταση. Τα τέρματα πέτυχαν οι Ανδρέας Κουρτέλλας (60') και αυτογκόλ του Ανδρέου στο 51'.

Στην ημιτελική φάση απέκλεισε την Πάφο με 2-1 από τέρματα που πέυχαν οι Γεώργιος Σκώττης (38’) και Κωνσταντίνος Παπασοφρωνίου (42’).

Στη διαδρομή για τον τελικό η τεχνική ηγεσία χρησιμοποίησε 16 συνολικά ποδοσφαιριστές. Δεν έχασαν λεπτό ο τερματοφύλακας Βίκτορ Ντρενέα, ο Μιχάλης Ιωάννου, ο Παύλος Ιωσήφ και ο Ανδρέας Κουρτέλλας.