Eνθαρρυντικά μηνύματα

Ενώ οι έφηβοι στο σκητ έδωσαν δυναμικό «παρών» και έστειλαν ενθαρρυντικά μηνύματα. Ο Δημήτρης Κωνσταντίνου κέρδισε το «Κύπελλο Λάκη Ψημολοφίτη» • Τέσσερις έφηβοι στους τελικούς με αποτελέσματα παγκοσμίου επιπέδου! • Στο σκητ γυναικών κέρδισε η Άντρη Ελευθερίου με 74/75!

Πέρα από το γεγονός ότι ο διεθνής σκητέρ του Σκοπευτικού Ομίλου Πάφου, Δημήτρης Κωνσταντίνου, έγινε ο πρώτος αθλητής που κατέκτησε το επαμειβόμενο έπαθλο στο «Κύπελλο Λάκη Ψημολοφίτη», από το συγκεκριμένο αγώνα, οι αξιωματούχοι της ΣΚΟΚ πήραν δυο σημαντικά και ενθαρρυντικά μηνύματα. Πρώτο, ότι οι έφηβοι είναι εδώ, με αποτελέσματα παγκοσμίου επιπέδου και αναμένουν τη δική τους ευκαιρία και δεύτερο ότι το σκητ στην Κύπρο, παρά την κρίση και τη μείωση των συμμετοχών, έχει και παρόν και μέλλον! Τα πιο πάνω συμπεράσματα μπορούν να εξαχθούν αβίαστα, αφού οι τέσσερις από τους έξι αθλητές που αγωνίστηκαν στον ημιτελικό ήταν έφηβοι (15 με 19 χρόνων), ενώ και τα αποτελέσματά τους κρίνονται Παγκοσμίου επιπέδου, ιδιαίτερα των νεαρών Νικόλα Βασιλείου (124/125), Σωτήρη Αντωνίου (122/125) και Αλέξανδρου Παναγή (121/125).

Ο αγώνας, ήταν ο πέμπτος του φετινού Παγκυπρίου Πρωταθλήματος Σκοποβολής ΟΠΑΠ και ο πρώτος που έγινε στο Ολυμπιακό σκοπευτήριο Λευκωσίας, μετά το θάνατο του αείμνηστου προέδρου της ΣΚΟΚ και της ΣΚΟΛΕΥ Λάκη Ψημολοφίτη, γι’ αυτό και οι διοργανωτές αφιέρωσαν τον αγώνα στη μνήμη του. Αθλοθέτης ήταν η εταιρία G&LCALIBERSLTD, κατασκευαστές των φυσιγγίων VICTORY, ενώ ο πρόεδρος της Σκοπευτικής Ομοσπονδίας Ελλάδας και πρώην συναθλητής του τιμώμενου στην εθνική Ελλάδας (10ετία 1970) κ. Παύλος Κανελλάκης προσέφερε το επαμειβόμενο βαρύτιμο έπαθλο του αγώνα, στη μνήμη του συναθλητή του.

Με την ολοκλήρωση των 125 δίσκων του προκριματικού αγώνα, ο νεαρός πρωταθλητής της ΣΚΟΛΕΥ Νικόλας Βασιλείου πέρασε επικεφαλής στον ημιτελικό με 124 επιτυχίες και ακολούθησαν, ο έφηβος συναθλητής του Σωτήρης Αντωνίου και ο μετέπειτα νικητής Δημήτρης Κωνσταντίνου με 122/125. Ο Κωνσταντίνος Περικλέους (ΣΚΟΛΕΥ) και ο έφηβος Αλέξανδρος Παναγή (ΣΚΟΛΑΡ) πέρασαν με 121/125, ενώ την εξάδα συμπλήρωσε ο έφηβος αθλητής της ΣΚΟΛΕΜ Στέφανος Νικολαΐδης με 119/125. Μετά από ένα συναρπαστικό ημιτελικό, οι Δημήτρης Κωνσταντίνου (14/16) και Αλέξανδρος Παναγή (13/16) πέρασαν στο μεγάλο τελικό, ενώ οι Κωνσταντίνος Περικλέους (13/16) και Νικόλας Βασιλείου (12/16), αγωνίστηκαν στον μικρό τελικό, για να εξασφαλίσει τελικά την τρίτη θέση, ο πρώτος με 14/16 έναντι 13/16 του νεαρού Νικόλα. Στον μεγάλο τελικό, πιο έμπειρος ο Δημήτρης Κωνσταντίνου, άγγιξε σχεδόν το τέλειο και με 15/16 πήρε άνετα την πρώτη θέση, αφού ο νεαρός Αλέξανδρος Παναγή είχε πέντε απώλειες και με 11/16 περιορίστηκε στο αργυρό μετάλλιο. Αξίζει να σημειωθεί ότι ο Αλέξανδρος την πρώτη μέρα του αγώνα πέτυχε το απόλυτο 75/75!

Στο σκητ γυναικών, η πρωταθλήτρια της ΣΚΟΛΕΜ Άντρη Ελευθερίου πήρε τη νίκη με το εξαιρετικό αποτέλεσμα 74/75, ενώ στη Β’ κατηγορία ο νεαρός Χριστόδουλος Κόκκινος της ΣΚΟΕΠΑ πήρε την πρώτη θέση τόσο στη γενική κατάταξη, όσο και στους έφηβους με 111/125.