Έκανε τη Σάλκε... φύλλο και φτερό (βίντεος)

«Φύλλο και φτερό» έκανε την Σάλκε η Κολωνία, η οποία πέρασε από το «Γκελζενκίρχεν» επικρατώντας με το εντυπωσιακό 3-0!

Οι «μπλε» μετρούσαν τέσσερις διαδοχικές νίκες στην Bundesliga και την Πέμπτη ξεπέρασαν άνετα το εμπόδιο του Αστέρα Τρίπολης. Η Κολωνία δεν είχε «τρίποντο» στα δύο τελευταία ματς και πήγε στο «Γκελζενκίρχεν» κουβαλώντας τον τίτλο του αουτσάιντερ!

Στην πράξη, όμως, όλα εξελίχθηκαν αλλιώς. Οι «μπλε» είδαν τους «τράγους» να κάνουν... πάρτι και γνώρισαν τη βαριά εντός έδρας ήττα. Η Κολωνία «χτύπησε» τη Σάλκε στις αντεπιθέσεις και κάπως έτσι πήρε το προβάδισμα στο τελευταίο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου, με τον Γάλλο επιθετικό Μοντέστε. Στο δεύτερο μέρος η Σάλκε πίεσε για την ισοφάριση, αλλά τα γκολ ήρθαν για την Κολωνία. Στο 80' ο Γκέρχαρντ έκανε το 2-0 και τέσσερα λεπτά αργότερα ο Τσόλερ διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.