Η ΑΕΛ τις ευκαιρίες, ο Εθνικός τα (Χ)αμόγελα (photos)

ΑΕΛ και Εθνικός έμειναν στο 0-0 το βράδυ της Δευτέρας στο Τσίρειο, στον αγώνα που ολοκλήρωσε την 3η αγωνιστική. Έλεγξαν απόλυτα το παιχνίδι οι γηπεδούχοι που ήταν ανούσιοι στο πρώτο ημίχρονο αλλά στο δεύτερο τα έκαναν όλα εκτός απ' το να... σκοράρουν, χάνοντας σειρά ευκαιριών.

Κατοχή χωρίς ουσία

Ημίχρονο που θα ξεχαστεί γρήγορα το πρώτο: Μηδέν ευκαιρίες και γενικά πολύ λίγα πράγματα. Όπως περιμέναμε, η ΑΕΛ μπήκε πιο επιθετικά από το πρώτο λεπτό, με πρόθεση να πιέσει για το γκολ. Οι φιλοξενούμενοι εφάρμοσαν αμυντική τακτική σε όλο το 45λεπτο και "περίμεναν" την Λεμεσιανή ομάδα, με αποτέλεσμα να μην καταγραφεί ούτε μια αξιόλογη ευκαιρία. Ο Εθνικός ήταν μαζεμένος στο μισό γήπεδο και αυτό βραχυκύκλωσε την ΑΕΛ που δεν μπορούσε να βρει κενούς χώρους προς την εστία του Μπογκατίνοφ, παρόλο που έπαιζε με πολλή υπομονή. Μια κεφαλιά του Μέσκα στο 24' όπως και ένα σουτ του Σόουζα στο 36' δεν ανησύχησαν καθόλου τον τερματοφύλακα του Εθνικού...

Ο χορός των χαμένων ευκαιριών

Ότι δεν κατάφερε η ΑΕΛ σε 45 ολόκληρα λεπτά το πέτυχε μέσα σε μερικά δευτερόλεπτα στην "επανάληψη" αφού στο 46' ο Μέσκα μπήκε από αριστερά στην περιοχή και πλάσαρε όμως ο Μπογκατίνοφ ήταν έτοιμος στην πρώτη μεγάλη ευκαιρία του αγώνα. Δέκα λεπτά αργότερα χάθηκε άλλη μια πολύ καλή ευκαιρία για τους γηπεδούχους όταν ο Σαβανέ γέμισε από δεξιά και ο Φορτούνα έπιασε σουτ στην κίνηση αλλά η μπάλα πήγε λίγο ψηλά. Στο 64' ήρθε και η επόμενη καλή στιγμή, όταν ο Μπουένο εκτέλεσε το φάουλ και ο Μπογκατίνοφ δύσκολα έδιωξε σε κόρνερ. Από την άλλη στο 73' o Eθνικός σε μια από τις ελάχιστες επιθέσεις του είχε ένα σουτ με τον Γκαβρίλα που βρήκε έτοιμο τον Ρόμο.

Με τον χρόνο να πιέζει ο Πάμπος Χριστοδούλου έκανε και τις αλλαγές του (69' Γεωργιάδης, 81' Μπαμπάνκο, 85' Αρουαμπαρένα) ώστε να "βρει" το γκολ και στο 81' θα μπορούσε να γίνει αυτό όταν ο Φορτούνα με καταπληκτική ντρίμπλα μπήκε στην περιοχή αλλά υπό πίεση δεν μπόρεσε να κάνει καλό τελείωμα. Στο 86' ήταν η σειρά του Ντόσα να χάσει μεγάλη ευκαιρία όταν ο Μέσκα γύρισε και ο διεθνής αμυντικός από πολύ κοντά πλάσαρε έξω. Τρία λεπτά αργότερα η πισινή κεφαλιά του Αρουαμπαρένα πήγε και αυτή λίγο έξω...

ΑΕΛ: Ρόμο, Κυριάκου, Ντόσα, Σιέλης, Φορτούνα, Σόουζα (85' Αρουαμπαρένα), Σοάρες, Μπουένο (69' Γεωργιάδης), Σαβανέ (81' Μπαμπάνκο), Μέσκα, Ουέλινγκτον

Εθνικός Άχνας: Μπογκατίνοφ, Φιλίποφ, Στόιτσεφ, Κρατσούνοφ, Τσικάρσκι, Αρέστη, Αράμπαλ, Πιντσέλι (71' Ενέσκου), Χατζηβασίλης, Κατσαράβα (83' Ζελάγια), Κιπιάνι (63' Γκαβρίλα)

Κίτρινες: - / Στόιτσεφ, Αράμπαλ, Κρατσούνοφ, Γκαβρίλα

- Διαιτητής ήταν ο Χαράλαμπος Σκαπούλλης με βοηθούς τους Μάριο Καλογήρου - Πέτρο Πέτρου. Επιπρόσθετοι οι Λούκας Σωτηρίου - Νικόλας Νεοκλέους, τέταρτος ο Τιμόθεος Χριστοφή και παρατηρητής ο Μιχάλης Λοΐζου.