Η «Κυρία» στον τελικό

Σ’ ένα συγκλονιστικό παιχνίδι διαφήμιση του κυπριακού futsal η Ανόρθωση επικράτησε 4-2 στο τρίτο παιχνίδι της σειράς των ημιτελικών του ΑΠΟΕΛ. Έτσι, πετυχαίνοντας δεύτερη νίκη πήρε το εισιτήριο για την διεκδίκηση του πρωταθλήματος.  Θυμίζουμε ότι στην τελική φάση ήδη βρίσκεται η Ομόνοια / Αραράτ.

Δευτέρα 1η του Μάη αρχίζουν οι τελικοί του Πρωταθλήματος Futsal μεταξύ Ανόρθωσης και Ομόνοιας/Αραράτ. Στις 2 νίκες βγαίνει ο Πρωταθλητής.

Ο ΑΠΟΕΛ ο οποίος έχασε στις λεπτομέρειες την πρόκριση ξεκίνησε εντυπωσιακά και προηγήθηκε με τον Περικλέους, ενώ ο Φελίπε με δύο γκολ έκανε την ανατροπή 2-1 στο ημίχρονο. Στο β’ μέρος με την συμπαράσταση του κόσμου της, η Ανόρθωση πέτυχε τρίτο γκολ με τον Φουμασα. Ο Λέο στη συνέχεια μείωσε σε 3-2 δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο  ματς, όμως Κόκκινος λίγο πριν το τέλος διαμόρφωσε το τελικό 4-2.

Η LIVE εξέλιξη του αγώνα...

17:37  Πρώτη ευκαιρία στο παιχνίδι για τον ΑΠΟΕΛ με πρωταγωνιστεί ο Λέο.

17:01 Εξαιρετικές εναλλαγές της μπάλας και νέα ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ.

15:43 Δοκάρι για τον ΑΠΟΕΛ με τον Αλεξίου.

14:57 Κίτρινη στον Μπουένο.

9:26 Ο ΑΠΟΕΛ συνεχίζει να πιέζει όμως το σκορ παραμένει στο 0-0.

7:40 Ευκαιρία με τον Μάκνο. Μετά από λάθος σε πρώτο χρόνο έκανε το σουτ όμως η μπάλα έφυγε ελάχιστα έξω από δεξί κάθετο δοκάρι.

06:33 Πρώτη ευκαιρία για την Ανόρθωση στο παιχνίδι.

06:26 ΓΚΟΛ 0-1: Ο ΑΠΟΕΛ ανοίγει το σκορ με δυνατό πλασέ του Περικλέους.

3:59 Ευκαιρία για την Ανόρθωση με τον Φουμάσα. Ο Ρακβααγκ έδιωξε εντυπωσιακά με τα πόδια.

2:10 ΓΚΟΛ 1-1: Ο Φελίπε ισοφαρίζει σε για την Ανόρθωση με εξαιρετικό πλασέ.

1:58 Κίτρινη κάρτα στον Καράσκο.

1:10 2-1: Ανατροπή για την Ανόρθωση μέσα σε μικρό χρονικό διάστημα. Σκόρερ και πάλι ο Φελίπε.

Τέλος α' μέρους: Εκεί που ο ΑΠΟΕΛ έδειχνε να ελέγχει τον αγώνα  ανοίγοντας το σκορ, στην συνέχεια δεν εκμεταλεύτηκε της ευκαιρίες που βρήκε και η Ανόρθωση με ένα ξέσπασμα έκανε την ολική ανατροπή με τον Φελίπε.

17:00 Ισορροπημένο το β’ μέρος. Πάνω κάτω η μπάλα.

16:27 ΓΚΟΛ 3-1: Η Ανόρθωση έχοντας την ψυχολογία με το μέρος της κάνει το 3-1 με τον Φουμάσα.

13:25  Νέα μεγάλη ευκαιρία για την Ανόρθωση για να διευρύνει το υπέρ της προβάδισμα. Ο Ρακβααγκ με τις σωτήριες επεμβάσεις του κράτα τον ΑΠΟΕΛ.

10:49 Σπουδαία επέμβαση από τον Οδυσσέως σε σουτ του Λέο.

6:36 ΓΚΟΛ 3-2: Ο Λέο σε μια αντεπίθεση μειώνει για τον ΑΠΟΕΛ και δίνει νέο ενδιαφέρον στο ματς.

4:00 Τρελό παιχνίδι στα τελευταία λεπτά. Πάνω κάτω η μπάλα. Η μια φάση διαδέχεται την άλλη.

2:22 Κάρτα για τον Ιακώβου. Σε μαρκάρισμα στον τερματοφύλακα Οδυσσέως.

2:00 Ο ΑΠΟΕΛ ψάχνει το λυτρωτικό γκολ για να στείλει το παιχνίδι στην παράταση.

41:11 ΓΚΟΛ 4-2: Ο Κόκκινος πετυχαίνει το 4-2 και δίνει αέρα δύο τερμάτων στην Ανόρθωση. Πλέον είναι με το ένα πόδι στον τελικό αφού δύσκολα μπορεί κάτι ν' αλλάξει.

03:09 Πολλά νεύρα στον αγώνα. Δεύτερη κίτρινη-κόκκινη στον Καράσκο.

Τέλος αγώνα...

ΑΝΟΡΘΩΣΗ: Οδυσσέως, Φουμάσα, Χαρή, Φελίπε, Μπουένο, Νικολάου (ΑΤ), Ηλία, Κόκκινος, Κουλουμπρής, Κουππαρής, Κίτας

AΠΟΕΛ: Ρακβααγκ, Αλεξίου, Λέο, Καράσκο, Ομήρου, Ζαντής (ΑΤ), Στυλιανού, Χριστοδούλου, Ιακώβου, Μάκνο, Πλατή

-Στους δύο προηγούμενους αγώνες της ημιτελικής φάσης οι δύο ομάδες πέτυχαν από μια νίκη, η κάθε μια στην έδρα του αντιπάλου της με το ίδιο σκορ, 1-3.