Τα γήπεδα που φιλοξένησαν τελικούς

Από την αγωνιστική περίοδο που ξεκίνησε η διοργάνωση Κυπέλλου και συγκεκριμένα το 1934 – 1935 τελικούς φιλοξένησαν έξι γήπεδα και την πρωτιά με διαφορά κατέχει το παλιό Στάδιο ΓΣΠ, που φιλοξένησε 36 από τους 74 τελικούς.

Ο πρώτος τελικός στην ιστορία του θεσμού έγινε την αγωνιστική περίοδο και η ομάδα ΤΡΑΣΤ νίκησε σε επαναληπτικό με 1-0 το ΑΠΟΕΛ.

Ο πρώτος τελικός εκτός Λευκωσίας έγινε την περίοδο 1970 – 1971. Μετά το 1-1 στο παλιό ΓΣΠ μεταξύ της Ομόνοιας με την Ανόρθωση, μια εβδομάδα αργότερα (6 Ιουνίου 1971) οι δύο ομάδες συναντήθηκαν στο Στάδιο ΓΣΕ και επικράτησε η Ανόρθωση με 1-0. Ήταν ο μοναδικός τελικός που φιλοξενήθηκε στην Αμμόχωστο.

Ο τελευταίος τελικός στο παλιό ΓΣΠ έγινε την περίοδο 1977-1978 μεταξύ ΑΠΟΕΛ – Ολυμπιακού (3-0). Ο αγώνας έγινε στις 11 Ιουνίου 1978. Στα αξιοσημείωτα το γεγονός ότι το ΑΠΟΕΛ αγωνίστηκε και στον πρώτο τελικό που έγινε στο παλιό ΓΣΠ καθώς και στον τελευταίο.

Το Μακάρειο Στάδιο φιλοξένησε τον πρώτο τελικό την περίοδο 1978 – 1979 και τότε το ΑΠΟΕΛ νίκησε με 1-0 την ΑΕΛ από γκολ του Κούλλη Παντζιαρά στην παράταση.

Το Τσίρειο Στάδιο φιλοξένησε τον πρώτο τελικό της διοργάνωσης την περίοδο 1980 – 1981 μεταξύ των ομάδων της Ομόνοιας και της Ένωσης Νέων Παραλιμνίου. Στον τελικό είχαμε ισοπαλία 1-1 και στον επαναληπτικό που έγινε πάλι στο Τσίρειο νίκησε η Ομόνοια με 3-0.

Το Στάδιο ΓΣΖ φιλοξένησε τον πρώτο τελικό την αγωνιστική περίοδο 1992 – 1993 και το ΑΠΟΕΛ νίκησε με 4-1 τον Απόλλωνα.

Σημειώνεται ότι το 1980 – 1981 ο τελικός έγινε στο Τσίρειο Στάδιο και μετά το ισόπαλο 2-2 ο επαναληπτικός έγινε στο Μακάρειο Στάδιο και επικράτησε η Ομόνοια με 4-1.

Το ΑΠΟΕΛ αγωνίστηκε για τελευταία φορά σε τελικό στο Στάδιο ΓΣΠ το 2013 – 2014 και νίκησε με 2-0 τον Ερμή Αραδίππου.

Ο Απόλλωνας κατέκτησε επίσης το τρόπαιο στην τελευταία παρουσία του σε τελικό στο ΓΣΠ και συγκεκριμένα το 2000 – 2001 όταν κέρδισε με 1-0 τη Νέα Σαλαμίνα.

Συνοπτικά τα έξι γήπεδα που φιλοξένησαν τελικούς και ο αριθμός των αγώνων που φιλοξένησαν: