Η Ομόνοια πήρε το πρώτο ντέρμπι…

Στο ντέρμπι της πρεμιέρας του πρωταθλήματος πετόσφαιρας α’ κατηγορίας αντρών η Ομόνοια επικράτησε 3-1 σετ  μέσα στο Αθλητικό Κέντρο «Σπύρος Κυπριανού»  της Νέας Σαλαμίνας.

Στο πρώτο σετ η Νέα Σαλαμίνα αφού ανέτρεψε το αρχικό 6-8 εις βάρος της, επικράτησε με 25-19.

Στο δεύτερο σετ η Ομόνοια ξεκίνησε δυνατά , πήρε από την αρχή το προβάδισμα και έφθασε στην κατάκτηση του σετ με 25-19 ισοφαρίζοντας τον αγώνα σε 1-1.

Στο τρίτο η Νέα Σαλαμίνα είχε από την αρχή το προβάδισμα αλλά η Ομόνοια κατάφερε να ισοφαρίσει σε 20-20. Η συνέχεια ήταν συναρπαστική με τις δύο ομάδες να εναλάσσονται την πρωτοπορία στο σκορ. Η Ομόνοια κατάφερε να επικρατήσει με 25-23 και να προηγηθεί στο σκορ με 2-1 σετ.

Στο τέταρτο σετ η Ομόνοια ανέβασε την απόδοσή της έχοντας συνεχώς το προβάδισμα, η Νέα Σαλαμίνα αντέδρασε ισοφαρίζοντας το σκορ σε 18-18 αλλά η Ομόνοια πιο αποτελεσματική επικράτησε με 25-22 και πήρε την νίκη με 3-1 σετ.