Η Σαλαμίνα το ντέρμπι/Νίκες για ΑΠΟΕΛ, Αναγέννηση (φώτος)

Άνετη νίκη της Σαλαμίνας στο ντέρμπι με την Ανόρθωση το βράδυ της Παρασκευής...

Ανώτερη η Νέα Σαλαμίνα σε όλους τους τομείς πήρε από την αρχή το προβάδισμα δημιουργόντας μια διαφορά ασφαλείας και κατέκτησε εύκολα το πρώτο σετ με 25-16 σε 25 λεπτά.

Συνέχισε στο ίδιο ρυθμό η Σαλαμίνα και στο δεύτερο σετ έχοντας μια μεγάλη διαφορά στο σκορ, έφτασε στο 17-10. Αντέδρασε η Ανόρθωση αλλή η Σαλαμίνα διατηρούσε μια διαφορά 5 πόντων μέχρι το 20-15 όταν νέα πιο δυναμική αντίδραση των παικτών της Ανόρθωσης έφερε την κυανόλευκη ομάδα να απέχει μόλις ένα πόντο από την αντίπαλό της (22-21). Ενας άσσος του νεοεισελθόντα Σωτήρη Σιαπάνη και μια πετυχημένη επίθεση του πρώην κυανόλευκου Γαβριήλ Γεωργίου το σετ βάφτηκε ερυθρόλευκο με 25-21 σε 26 λεπτά.

Στο τρίτο σετ η Ανόρθωση ξεκίνησε πολύ καλά όμως η Νέα Σαλαμίνα μετά το ισόπαλο 17-17 ανέβασε στροφές και πήρε με άνεση το σετ 25-19 σε 24 λεπτά κερδίζοντας το βαρωσιώτικο ντέρμπυ με 3-0.

Διακύμανση του σκορ:
1ο σετ: 8-3, 16-9, 21-13, 25-16
2ο σετ: 8-2, 16-8, 21-18, 25-21
3ο σετ: 8-7, 16-14, 21-18, 25-19

Θεατές: 250 περίπου

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ (Αντώνης Κωνσταντίνου): Παφίτης, Κασαμπαλής, Βανέγκας, Ζηκάκης, Γεωργίου, Κορνιένκο (Λίμπερο: Kοπανάροφ), (Α.Χρυσοστόμου, Σιαπάνης)

ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ (Γιάννης Γιαπάνης): Κολάς, Στρουγκάρεβιτς, Παλχαρίνι, Κνέζεβιτς, Ματσέι, Σόρενσεν (Λίμπερο: Χατζηδαμιανού),(Γ.Κοντός)

ΟΛΥΜΠΙΑΣ ΦΡ.   0 - 3   ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ

Σε ένα κατάμεστο γήπεδο (500 περίπου φιλάθλους) η Αναγέννηση κέρδισε το πρώτο σετ με 25-17 σε 30 λεπτά. Επικράτηση της Αναγέννησης και στο δεύτερο σετ με 28-26 σε 40 λεπτά. Τα κατάφερε και στο τρίτο σετ η Αναγέννηση να επικρατήσει με 27-25 σε 34 λεπτά και να πάρει μια δύσκολη νίκη με 3-0.

ΟΛΥΜΠΙΑΣ ΦΡΕΝΑΡΟΥΣ (Παύλος Κωνσταντίνου): Πέτρου, Αντωνίου, Στέκας, Γιανούζοβιτς, Τέρετσουκ, Φιλίπας (Λίμπερο: Πρωτοπαπάς), (Παπέττας, Αδάμου)

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΔΕΡΥΝΕΙΑΣ (Μίμης Παμπακάς): Χριστοφή, Νόσοφ, Καραγιάννης, Γκρόενβελντ, Στέβοβιτς, Κ. Παπαϊωάννου (Λίμπερο: Xρ. Παπαϊωάννου), (Ττόφιας, Τοφής)

ΠΑΦΙΑΚΟΣ  2 - 3  ΑΠΟΕΛ

Το ΑΠΟΕΛ πήρε το πρώτο σετ με 25-23 και προηγήθηκε του Παφιακού 1-0 μέσα στο Αφροδίτη. Αντέδρασε ο Παφιακός και πήρε το επόμενο σετ με 25-20 ισοφαρίζοντας το σκορ σε 1-1. Στο τρίτο σετ το ΑΠΟΕΛ επικράτησε με 25-17 ξαναπαίρνοντας το προβάδισμα στα σετ με 2-1. Ο Παφιακός ισοφάρισε τον αγώνα εκ νέου κερδίζοντας το τέταρτο σετ με 25-20 για να κερδίσει το ΑΠΟΕΛ με 15-12 στο τέλος και να πάρει τη νίκη.

ΠΑΦΙΑΚΟΣ (Κυριάκος Καμπερίδης): Κωνσταντινίδης, Παπαδόπουλος, Ασπιώτης, Τοντόροβιτς, Ευσταθίου, Οικονομίδης (Λίμπερο: Aντωνίου),(Πλατρίτης)

ΑΠΟΕΛ (Γιάννης Μέλκας): Βερίσιμο, Χατζηπαύλου, Λούνα, Πούλκο, Χρυσοστόμου Γ., Χαλλουμής (Λίμπερο: Παντελή), (Κυπριανού)