Βασίλισσα στη Μαδρίτη η ΑΕΚ

Η Εστουντιάντες είχε τον έλεγχο του αγώνα στη μεγαλύτερη διάρκεια, όμως η ΑΕΚ με εξαιρετικό δεύτερο ημίχρονο και μπροστάρηδες τους Σάκοτα, Χάρις και Τζέιμς πήρε σημαντική νίκη (85-78), έχοντας και ευκαιρία να καλύψει τη διαφορά των 8 πόντων.

Η ΑΕΚ βρισκόταν με την... πλάτη στον τοίχο πριν την αναμέτρηση με την Εστουντιάντες. Η ομάδα του Ντράγκαν Σάκοτα είδε τους Μαδριλένους να επιβάλλουν τον ρυθμό τους στο πρώτο ημίχρονο, όμως με ανατροπή διαρκείας και ένα εξαιρετικό τέταρτο δεκάλεπτο έφτασε στη νίκη και επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα.

Στο 4-4 πλέον βρίσκεται η Ένωση, που ισοβαθμεί πλέον με την Εστουντάντες (4-4), όμως οι Ισπανοί κράτησαν το +8 του πρώτου γύρου.

Νευρικές και άστοχες ήταν οι ομάδες στα πρώτα λεπτά του αγώνα. Η ΑΕΚ προσπάθησε με τον Μάνι Χάρις να βρει λύσεις στην επίθεση, όμως η Εστουντιάντρες κατάφερε να ελέγξει τον ρυθμό με τον Σάτον (7-5, 4'). Οι γηπεδούχοι έβρισκαν λύσεις με Σάτον και Μπριθουέλα και «έχτισαν» διαφορά (12-7, 6'). Η ΑΕΚ αντέδρασε και χάρη σε Ελόνου και Χάρις μείωσε (16-14, 8'). Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να σκοράρουν με τον Μπράουν για το 18-14 της πρώτης περιόδου.

Ο Ντούσαν Σάκοτα πάτησε παρκέ και με το... καλημέρα έκανε αισθητή την παρουσία του. Ο αρχηγός της ΑΕΚ με 7 προσωπικούς πόντους έφερε την ομάδα του σε θέση οδηγού (18-21, 12'). Η Εστουντιάντες αντέδρασε και απάντησε. Με επί μέρους 7-0 οι Ισπανοί ανέκτησαν τα ηνία (25-21, 13'), με τον Λάντεσμπεργκ να σκοράρει. Η Ένωση προσπάθησε να μειώσει με τον Χάρις (26-25, 15'). Οι γηπεδούχοι, όμως κατάφεραν να βρουν διαδρόμους για το καλάθι και με τον Μπριθουέλα να αναλαμβάνει δράση ανέβασε τη διαφορά (33-27, 17'). Η ΑΕΚ δεν έβρισκε λύσεις στην επίθεση και ο Σάτον έφερε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (39-29, 19'). Χάρις και Σάκοτα, όμως, με δικές τους προσπάθειες μείωσαν σε 41-34 στο φινάλε του πρώτου μέρους.

Αποφασισμένη μπήκε στο δεύτερο δεκάέπτο η Ένωση. Πηγαίνοντας τη μπάλα κοντά στο καλάθι και με τους Χάρις, Μαυροειδή να δίνουν λύσεις, κατάφερε να μειώσει το σκορ (43-42, 22'). Η απάντηση ήταν άμεση και ήρθε με τρίποντα για την Εστουντιάντες (49-43, 23΄). Η ΑΕΚ αντέδρασε και πάλι όμως. Επί μέρους 5-0 από Λαρεντζάκη και Γκριν έφεραν και πάλι τη διαφορά στη μικρότερη τιμή της (49-48, 25'). Οι γηπεδούχοι βρήκαν και πάλι λύσεις. Λάντεσμπεργκ και Κάνερ Μέντλεϊ συνδέθηκαν με το καλάθι, με τη διαφορά να ανεβαίνει (54-50, 28'). Ο Γκριν μείωσε και διατήρησε σε απόσταση... βολής την ΑΕΚ (54-52, 29'). Ο Τσβέτκοβιτς σκόραρε, όμως ο Μάνι Χάρις με καλάθι και φάουλ μείωσε σε 56-55, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το τρίτο δεκάλεπτο.

Η Εστουντιάντες βρήκε λύσεις στην επίθεση και με τους Τσβέτκοβιτς-Κάνερ Μέντλεϊ να δίνουν λύσεις η διαφορά αυξήθηκε (64-57, 32'). Η απάντηση της ΑΕΚ ήταν άμεση. Τζέιμς και Χάρις ανέλαβαν δράση και το παιχνίδι άρχισε από το μηδέν (64-64, 33'). Η Ένωση είχε τον έλεγχο του αγώνα και με τον Ξανθόπουλο πήρε το προβάδισμα (64-66, 34'). Ο έλεγχος του ρυθμού παρέμενε σε κιτρινόμαυρα χέρια και η διαφορά έφτασε ακόμα και στους 10 πόντους με μπροστάρη τον Σάκοτα (64-74, 36'). Μπράουν και Σάτον μάζεψαν τη διαφορά για την Εστουντιάντες (69-74, 38').

Η Ένωση έδειχνε να ελέγχει την κατάσταση, όμως ο Συλβέν Λάντεσμπεργκ φώναξε παρών. Ο Αμερικανός με δικά του σουτ έδωσε νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι (76-78, 39'). Ένα μεγάλο σουτ του Ντελρόι Τζέιμς έβαλε σε θέση ισχύος την ΑΕΚ (76-81, 39'). Ο Λάντεσμπεργκ μείωσε σε 78-81, 17'' για το τέλος. Ο Ελόνου, όμως κάρφωσε και η ΑΕΚ «αγκάλιασε» τη νίκη (78-83, 9,6'' για το τέλος). Η ΑΕΚ έβγαλε την άμυνα και ο Γκριν με 2/2 βολές διαμόρφωσε το τελικό 78-85, με την ΑΕΚ να έχει την ευκαιρία να καλύψει και το -8 του πρώτου αγώνα, όμως το τρίποντο του Γκριν δεν βρήκε στόχο.

Τα δεκάλεπτα: 18-14, 41-34, 56-55, 78-85.