ΑΝΑΤΡΟΠΗ και πρόκριση με... δέκα! (Φώτος)

Με δύο γκολ στο πρώτο ημίχρονο, η Πάφος επικράτησε με 2-0 της Ένωσης ανατρέποντας την ήττα με 3-2 στο πρώτο παιχνίδι, πανηγυρίζοντας έτσι την πρόκριση στα ημιτελικά του Κυπέλλου. Σικόρσκι και Ρόγκουλιτς οι σκόρερ για την Παφιακή ομάδα, η οποία έπαιξε σε όλο το δεύτερο μέρος με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Φυλακτού.

Από ένα ημίχρονοι οι δύο ομάδες, με την Πάφο να κυριαρχεί στο πρώτο μέρος και να σκοράρει δις και την ΕΝΠ να εκμεταλλεύεται το αριθμητικό πλεονέκτημα και να φτιάχνει πολλές ευκαιρίες στο δεύτερο ημίχρονο, χωρίς όμως αποτελεσμα. Επόμενος αντίπαλος για την Πάφο, θα είναι η Δόξα που απέκλεισε την Ομόνοια.

Δείτε την περιγραφή του αγώνα:

-Χωρίς την καλή φάση στο πρώτο πεντάλεπτο. Πιο επιθετική η Πάφος.

-Παιχνίδι κέντρου, με τις δύο ομάδες να μην μπορούν να επιβάλουν τον ρυθμό τους.

-9' Πρώτη απειλητική στιγμή για την ΕΝΠ, το σουτ του Κοσμά από καλή θέση κόντραρε.

-11' Κλασική ευκαιρία για την Πάφο, μετά από εκτέλεση κόρνερ και... μελέ στην μικρή περιοχή της ΕΝΠ, ο Μέρτακκας έδιωξε πάνω στην γραμμή προ του Φυλακτού.

-15' ΓΚΟΛ! Ο Μπρουλς με εξαιρετική ατομική προσπάθεια πέρασε οποιον βρήκε μπροστά του και έδωσε την ασίστ στον Σικόρσκι, που πλάσαρε εύστοχα για το 1-0.

-17' Ξανά κοντά στο γκολ ο Σικόρσκι, όμως τον πρόλαβε η αντίπαλη άμυνα.

-Κερδίζει αρκετά κόρνερ η Πάφος.

-25' Λάθος του Κόπριβετς, ο Κολοκούδιας έβαλε την κόντρα όμως γλίστρησε και έχασε την ευκαιρία να το εκμεταλλευτεί.

-26' Κεφαλιά του Αντωνίου, η μπάλα πολύ έξω.

-28' ΓΚΟΛ! 2-0 η Πάφος με τον Ρόγκουλιτς! Λάθος του Οικονόμου, κλέψιμο της Πάφου ασίστ του Σικόρσκι και από κοντά με κεφαλιά ο Ρόγκουλιτς... έγραψε το 2-0.

-32' ΔΟΚΑΡΙ η Πάφος! Απόλυτη κυρίαρχος η Παφιακή ομάδα, έφτασε κοντά σε τρίτο γκολ με τον Τάραβελ που με κεφαλιά σημάδεψε το δοκάρι.

-36' Ωραία ατομική προσπάθεια και σουτ του Κολοκούδια, μπλοκάρει ο Κόπριβετς.

-40' Ελέγχει το παιχνίδι η Πάφος.

-Με το τέλος του ημιχρόνου, ο διαιτητής Νικόλας Νεοκλέους τιμώρισε με κόκκινη κάρτα τον Γεράσιμο Φυλακτού λόγω διαμαρτυρίας.

-Έναρξη β' μέρους.

-48' Καλό φάουλ του Σελεστίνο, σε κόρνερ ο Κόπριβετς.

-50' Σουτ του Τσούρτσουριτς, η μπάλα κοντράρει και αλλάζει πορεία αλλά περνά ελάχιστα έξω.

-57' Άστοχο του σουτ του Κολοκούδια από πλάγια θέση.

-60' Πιέζει η Ένωση, φτάνει με ευκολία έξω από την περιοχή της Πάφου αλλά δεν έχει καλά τελειώματα.

-63' Νέα τελική για την ΕΝΠ, το σουτ του Τσουρτσουριτς κοντράρει και η μπάλα περνά ελάχιστα έξω.

-66' Πάσα του Μπρουλς στον Μπεριφκό, όμως το σουτ του Γάλλου από καλή θέση έφυγε ψηλά.

-67' Σοβαρό λάθος - ασυνεννοησία ανάμεσα σε Οικονόμου - Αντωνίου. Κλέψιμο Σικόρσκι αλλά ο Οικονόμου τον πρόλαβε πριν σκοράρει.

-73' Δυνατό σουτ του Μοστέφα, άστοχο.

-80' Κέρδισε πολλά στημένα η Ένωση, πέρασαν όλα ανεκμετάλλευτα.

-88' Πολύ άστοχο το σουτ του Θ. Κολοκούδια.

-90' Ωραίο φάουλ του Σολάρι, σε κόρνερ ο Κόπριβετς.

-Τέλος αγώνα, νίκη και πρόκριση για Πάφο.

ΠΑΦΟΣ: Κόπριβετς, Πογιέτ, Σικόρσκι, Μπρουλς (70'Μοστέφα), Γκάμποβς, Φυλακτού, Ρόγκουλιτς (78'Κομπανί), Τάραβελ. Τζάνζα, Μπεριγκό, Γκουλον.

ΕΝΠ: Πέτρου, Γκένοφ, Κοσμά, Σελεστίνο (53'Θ. Κολοκούδιας), Κωνσταντίνου, Οικονόμου (66'Σολάρι), Γ. Κολοκούδιας, Aντωνίου, Μέρτακκας, Τσούρτσουριτς (83'Κουμής), Παπαγεωργίου.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Φυλακτού, Γιάνζα.

ΚΟΚΚΙΝΗ: Φυλακτού (απ' ευθείας)

Καλύψτε όλες τις τραπεζικές σας ανάγκες με το επιχειρηματικό πακέτο για κυπριακές επιχειρήσεις www.ccb.coop.com.cy»