Με πεντάρα στους "8" και περιμένει αντίπαλο (φώτος)

Μετά το 0-2 στο ΓΣΖ, το ΑΠΟΕΛ δεν δυσκολεύτηκε καθόλου να κερδίσει ξανά τον Ερμή - με 5-1 αυτή την φορά - και να προκριθεί στα προημιτελικά του κυπέλλου. Εκεί θα αντιμετωπίσει το νικητή του ζευγαριού Σαλαμίνα - Ολυμπιακός (3-3 το πρώτο παιχνίδι). Ποτέ, Μακρής και Ντελατόρε (3) τα γκολ των γηπεδούχων, ο Μοντέιρο εκείνο των φιλοξενούμενων. Το www.kerkida.net ήταν στο γήπεδο...

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

-7' ΓΚΟΛ 1-0 το ΑΠΟΕΛ με κεφαλιά του Ποτέ μετά από σέντρα του Αλωνεύτη από αριστερά

-12' Ζήτησε πέναλτι ο Ερμής σε μαρκάρισμα του Φαρίας στον Τσούμου. Ο διαιτητής ήταν κοντά

-14' ΓΚΟΛ, 1-1. Άμεση απάντηση από τον Ερμή με εξαιρετικό γκολ του Μοντέιρο. Μετά από σέντρα από αριστερά, ο Πορτογάλος έβαλε με μιας την προβολή, "κρέμασε" τον Γκουτίνιο που ήταν σε λάθος θέση και έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι και μετά στα δίκτυα

-19' Μετά από κόρνερ ο Ποτέ απομακρύνει με το κεφάλι και παρολίγο να πετύχει αυτογκόλ

-27' Φάουλ του Εμπεσίλιο από δύσκολη θέση, εύκολα ο Αραμπατζής

-31' Ευκαιρία για το ΑΠΟΕΛ. Ωραία κίνηση του Στάθη από αριστερά και γέμισμα, ο Ποτέ εξ επαφής αλλά υπό πίεση δεν μπορεί να κάνει καλό τελείωμα

-33' Σκοράρει ο Ερμής με Τσούμου, το γκολ ακυρώνεται σωστά για οφσάιντ

-45+1' ΓΚΟΛ, ξανά μπροστά το ΑΠΟΕΛ. Κίνηση του Ορ από δεξιά και σέντρα, με τον Μακρή να τελειώνει με ωραία προβολή την φάση

-Πολύ καλό το θέαμα στο πρώτο μέρος. Μετά τα δυο γρήγορα γκολ οι δυο ομάδες έπαιξαν ανοικτά. Οι γηπεδούχοι ήθελαν να σκοτώσουν την πρόκριση και οι φιλοξενούμενοι να σκοράρουν άλλη μια φορά για να μπούνε ξανά στο "παιχνίδι". Το γκολ του Μακρή στις καθυστερήσεις δίνει ουσιαστικά την πρόκριση στο ΑΠΟΕΛ

-47' Καλή φάση για τους φτεροπόδαρους με φάουλ του Μαρτίνιουκ που πήγε λίγο έξω

-50' Σέντρα του Ορ, κεφαλιά ο Μαρκής, εύκολα όμως μπλοκάρει ο Αραμπατζής

-59' Αγγίζει το 2-2 ο Ερμής... Σέντρα του Μοντέιρο, κεφαλιά του Κυπριανού, η μπάλα πάει στο δοκάρι και στα χέρια του Γκουτίνιο

-67' Επικίνδυνη σέντρα του Ορ, περνά από όλους και πάει λίγο δίπλα απ' το δοκάρι.

-70' Χωρίς ρυθμό το δεύτερο ημίχρονο. Οι δυο ομάδες κατέβασαν στροφές αφού η πρόκριση κρίθηκε στο 2-1 του Μακρή

-74' Μεγάλη ευκαιρία μετά από πολλή ώρα για το ΑΠΟΕΛ. Γύρισμα του Σάλαι, πλασέ του Αλωνεύτη στην κίνηση και η μπάλα στο δοκάρι

-75' ΓΚΟΛ 3-1 οι γηπεδούχοι με τον Ντελατόρε να κερδίζει τον Αραμπατζή στο τετ-α-τετ. Ο Βραζιλιάνος ήταν μερικά... εκατοστά πιο μπροστά από τον τελευταίο αμυντικό την στιγμή της πάσας του Αλωνεύτη

-79' ΓΚΟΛ 4-1 ξανά με τον Ντελατόρε. Ο Σάλαι έδωσε έτοιμο γκολ στον Βραζιλιάνο που μετά την κακή έξοδο του Αραμπατζή πλάσαρε σε κενή εστία

-84' Ευκαιρία για τον Ερμή με κοντινή κεφαλιά του ο Μοντέιρο, πάει πάνω στον Γκουτίνιο

-92' ΓΚΟΛ 5-1 με τον Ντελατόρε να κάνει χατ-τρικ. Ωραία κίνηση, πλασέ από το ύψος της περιοχής και τρίτο γκολ.

ΑΠΟΕΛ: Γκουτίνιο, Αντωνίου, Βούρος, Καρλάο, Αλεξάνδρου, Φαρίας, Εμπεσίλιο (64' Ντελατόρε), Ορ (70' Σάλαι), Αλωνεύτης, Μακρής (64' Σόουζα), Ποτέ

Ερμής: Αραμπατζής, Ταραλίδης (64' Εμεγκάρα), Μαρτίνιουκ, Τσούμου, Κωνσταντίνου (57' Κυπριανού), Ζαχάρια, Αρτάμπε, Νταμτσέφκσι, Ψάλτης, Μπάουμαν (70' Κέζος), Μοντέιρο

Κίτρινες: Φαρίας 56', Εμπεσίλιο 62' / Αρτάμπε 26', Τσούμου 48', Ζαχάρια 54'

Καλύψτε όλες τις τραπεζικές σας ανάγκες με το επιχειρηματικό πακέτο για κυπριακές επιχειρήσεις www.ccb.coop.com.cy»