Ο Ζελάγια τον έστειλε... απέναντι στην Ανόρθωση (φώτος)

Ο Απόλλωνας με δυο γκολ από Μάγκλιτσα και Ζελάγια "γύρισε" την ήττα από τον Οθέλλο στο πρώτο παιχνίδι και με το 2-0 προηγήθηκε στα προημιτελικά, όπου θα αντιμετωπίσει την Ανόρθωση. Το www.kerkida.net ήταν στο γήπεδο...

Η εξέλιξη...

-Πρώτη τελική για τον Απόλλωνα στο 4'. Κεφαλιά του Άλεφ μετά από κόρνερ, πάει έξω

-7' Φάουλ του Πέδρο, δύσκολα σε κόρνερ ο Τζιακουρής

-12' Μεγάλη ευκαιρία για τους γηπεδούχους, ο Τζιακουρής με τα πόδια αποκρούει το πλασέ του Μάγκλιτσα

-Πιέζει ο Απόλλωνας που στο 16' χάνει νέα ευκαιρία. Ο Τζιακουρής βγάζει εξαιρετική απόκρουση σε φάουλ του Άλαν

-Ελέγχει πλήρως η ομάδα του Αυγουστή. Στο 25' νέα στιγμή, με τον Γαβριήλ να σώζει προ του Μάγκλιτσα. Το ίδιο έκανε και στο 28'

-33' ΓΚΟΛ 1-0 η Λεμεσιανή ομάδα που φτάνει στο ζητούμενο. Φυσιολογική εξέλιξη αφού είχε εγκατασταθεί στο μισό γήπεδο του Οθέλλου. Σκόρερ ο Μάγκλιτσα με σουτ στην περιοχή, μετά από κεφαλιά του Άλεφ που πήγε στο δοκάρι

-45+2' Μεγάλη ευκαιρία με τον Παπουλή. Τετ α τετ με τον Τζιακουρή, αποκρούει ο τερματοφύλακας του Οθέλλου

-46' Μεγάλη ευκαιρία με τον Σκέμπρι, με την επανέναρξη. Ο Μάγκλιτσα γύρισε τη μπάλα από δεξιά, ο Μαλτέζος έβαλε την προβολή και αστόχησε από το ύψος της μικρής περιοχής

-58' Σκοράρει ο Γιούστε όμως η φάση σωστά ακυρώθηκε ως οφσάιντ

-69' Ο Τζιακουρής βγάζει άλλη μια απόκρουση, στο τετ α τετ με τον Ζελάγια

-73' Με δέκα παίκτες ο Οθέλλος. Δεύτερη κίτρινη στον Κατσή για φάουλ στον Άλαν

-75' Πολύ καλό σουτ του Βασιλείου με το δεξί, νέα απόκρουση από τον τερματοφύλακα των φιλοξενουμένων που σώζει ξανά την ομάδα του

-78' Αναγκαστική αλλαγή, ο Άλαν δίνει τη θέση του στον Ντα Σίλβα

-79' Τελική για τον Οθέλλο με φάουλ του Κυριάκου να πάει έξω

-82' ΓΚΟΛ με τον Ζελάγια... Ο Πέδρο έκανε τη παράλληλη πάσα και ο Αργεντινός από κοντά έγραψε το 2-0 (ΔΕΙΤΕ ΕΔΩ τα γκολ)

-83' Δεν μπορεί να συνεχίσει ο Σαρδινέρο, και ο Απόλλωνας μένει με δέκα παίκτες

-Τέλος αγώνα. Ο Απόλλωνας παρά την ήττα στο πρώτο παιχνίδι θα πάρει την πρόκριση αφού μονοπώλησε τον σημερινό αγώνα και έβαλε τα δυο γκολ που χρειαζόταν

Απόλλων: Βάλε, Πέδρο, Γιούστε, Άλεφ, Βασιλείου, Άλαν (78' Ντα Σίλβα), Σακέτι, Παπουλής, Γιάκολις (58' Σαρδινέρο), Σκέμπρι (64' Ζελάγια), Μάγκλιτσα

Οθέλλος: Τζιακουρή, Φοφανά, Γαβριήλ, Κυριάκου, Βασιλείου, Χατζηγιαννακού (68' Χριστοφή), Κ. Κυριάκου, Κουμουρής (80' Ριάντζελο), Αλτομπέλι, Κατσής, Εμμανουήλ

Κίτρινες: Γιούστε, Σακέτι / Εμμανουήλ, Βασιλείου, Χατζηγιαννακού, Γαβριήλ

Κόκκινες: - / Κατσής (2η κίτρινη)

Διαιτητής: Θεουλή Χρυσοβαλάντης
Α' Βοηθός Διαιτητής: Γεωργίου Παύλος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Κυριάκου Κυριάκος
4ος Διαιτητής: Νικολαϊδης Χρίστος