ΑΝΑΤΡΟΠΗ και.. λύτρωση στο 94'! (φώτος)

Σ’ ένα παιχνίδι που ολοκληρώθηκε με 15 λεπτά καθυστέρηση λόγω προβλήματος του φωτισμού, η ΕΝΠ παρότι ήταν συνεχώς πίσω στο σκορ κατάφερε να κάνει στις καθυστερήσεις την μεγάλη ανατροπή επικρατώντας εκτός έδρας στο γειτονικό ντέρμπι της Αγίας Νάπας με 3-2.

Με τη 14η τους φετινή επιτυχία οι βυσσινί ανέβηκαν στους 48 βαθμούς και συνεχίζουν σταθερά να οδηγούν την κούρσα.

Σ’ ότι αφορά τη διακύμανση του σκορ οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 30’ με πέναλτι του Ρόου, ενώ στο 43’ οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν με τον ίδιο τρόπο με τον Τσούρτσουρίτς.  Στο δεύτερο μέρος ο Γεωργίου έδωσε πάλι προβάδισμα στην ομάδα του για να έρθει στο 76’ ο Γκένοφ να πετύχει την ισοφάριση.  Εκεί που όλα έδειχναν ότι είχαν κριθεί στο 94’ ο Τσούρτσουριτς με κεφαλιά έδωσε τη λύτρωση και το τεράστιας σημασίας τρίποντο.

Έναρξη αγώνα...

1΄ Πρώτες αναγνωριστικές πάσες από τις δύο ομάδες.

3' Πρώτη φάση στο παιχνίδι για τους φιλοξενούμενους με τον Σολάρι.

4' Νέα φάση για την ΕΝΠ, αυτή την φορά από τον Γκένοφ να κάνει την κεφαλιά με την μπάλα να φεύγει λίγο έξω.

7' Πρώτη ευκαιρία για τους γηπεδούχους στο ματς. Ο Γεωργίου προσπάθησε να... κρεμάσει τον Ρομέρο, όμως η μπάλα πέρασε έξω.

15' Σχολιο: Ισορροπημένο παιχνίδι στο πρώτο τέταρτο. Η ΕΝΠ έχει την κατοχή και την ελαφριά υπέροχη και η Αγία Νάπα είναι επικίνδυνη στις αντεπιθέσεις.

Προσωρινή διακοπή γιατί στο 15'  έσβησαν δύο προβολείς...

-15 ΛΕΠΤΑ ΑΡΓΟΤΕΡΑ: Το παιχνίδι συνεχίστηκε...

30' ΓΚΟΛ 1-0 η Αγία Νάπα! Δευτερόλεπτα μετά την σφύριγμα για την συνέχεια οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι σε ανατροπή στην περιοχή του Παπαδόπουλου από τον Παπαγεωργίου. Την ευθύνη εκτέλεσης ανέλαβε ο Ρόου που νίκησε τον Ρομέρο ανοίγοντας το σκορ.

35' Ευκαιρία για την ΕΝΠ με τον Σολάρι να κάνει το σουτ η μπάλα κάπου κόντραρε και έφυγε σε κόρνερ.

42' Πέναλτι κερδίζει η ΕΝΠ σε πτώση του Κολοκούδια.

43' ΓΚΟΛ 1-1 η ΕΝΠ: Ο Τσούρτσουριτς νίκησε τον Παναγιώτου γράφοντας το 1-1 για τους φιλοξενούμενους.

45' Επικίνδυνη ατομική προσπάθεια από τον Ρόου, το γύρισμα του θα κοπεί την τελευταία στιγμή.

45'+5 Ωραίο σουτ του Σολάρι, εντυπωσιακά σε κόρνερ ο Παναγιώτου.

45'+10 Σχόλιο: Πιέζει η ΕΝΠ μετά την ισοφάριση, έχει καλές προϋποθέσεις αλλά οι Σολάρι, Κολοκούδιας και και Τσούρτσουριτς δεν βρήκαν στόχο.

Τέλος πρώτου μέρους 1-1 με δύο εκτελέσεις πέναλτι.

Έναρξη δεύτερου μέρους...

53' ΓΚΟΛ 2-1 η Αγία Νάπα! Μετά από εκτέλεση κόρνερ από αριστερά, ο Γεωργίου με κεφαλιά νίκησε τους αντιπάλους αμυντικούς για το 2-1.

65' Πιέζει η ΕΝΠ, στο επόμενο δεκάλεπτο είχε δύο κερδισμένα φάουλ σε καλή θέση αλλά οι εκτελέσεις από τον Σολάρι ήταν κακές.

66' Χωρίς ευκαιρία η Ένωση στο δεύτερο μέρος.

67' Ωραία εκτέλεση φάουλ του Τσούρτσουριτς, δύσκολα σε κόρνερ ο Παναγιώτου.

74' Ωραίο σουτ του Κωνσταντίνου, μαζεύει σταθερά ο Παναγιώτου.

76' ΓΚΟΛ 2-2 η ΕΝΠ: Σκόρερ ο Γκένοφ μετά από ωραία κάθετη πάσα του Τσούρτσουριτς και ψύχραιμο πλασέ.

83' Απίστευτη φάση.Ο Κολοκούδιας κατέβασε ωραία εντός περιοχής, έστρωσε στον Παύλου που έκανε το πλασέ στην κίνηση στέλνοντας την μπάλα ελάχιστα έξω.

90' Κλασική ευκαιρία για την Αγία Νάπα, το σουτ του Χαλίφα πέρασε ελάχιστα έξω.

91' Νέα φάση για την Αγία Νάπα, ο  Ρόου από κοντά δεν μπόρεσε να σημαδέψει σωστά.

94' ΓΚΟΛ 2-3 η ΕΝΠ!!! Σέντρα του Κωνσταντίνου από αριστερά με το δεξί, ο Τσούρτσουριτς με το κεφάλι νίκησε τον Παναγιώτου για το 2-3 λιγο πριν το τέλος.

Τέλος αγώνα... Μεγάλη νίκη για την Ένωση.

ΑΓΙΑ ΝΑΠΑ: Παναγιώτου, Περατικός, Λαφάρζ, Στυλιανού, Γκονζάλες, Χαλίφα, Φερνάντες, Καλούδης, Παπαδόπουλος, Γεωργίου, Ρόου

ΕΝΠ: Ρομέρο, Παπαγεωργίου, Λεονάρντο, Μέρκακκας, Κωνσταντίνου, Τσούρτσουριτς, Σελεντίνο, Σολάρι, Γκένοφ, Κουμής, Κολοκούδιας.

**Διαιτητής της αναμέτρησης ορίστηκε ο Μάριος Χριστοφόρου, με βοηθούς τους Πανίκο Μιχαήλ και Τηλέμαχο Τηλεμάχου.