«Ερυθρόλευκος» ο μικρός τελικός

Την τρίτη θέση στην πετοσφαιρική σεζόν 2017-18 κατέκτησε η Νέα Σαλαμίνα αφού στους μικρούς τελικούς κέρδισε στα Βαρωσιώτικα ντέρμπι την Ανόρθωση με 4-1 συνολικά νίκες. Στον τρίτο μικρό τελικό οι «ερυθρόλευκοι» κέρδι8σαν με 3-1 σετ και τέλειωσαν τη σειρά.

Πολύ καλύτερα μπήκε στον τρίτο μικρό τελικό η Νέα Σαλαμίνα και κατάφερε να ελέγξει τον ρυθμό με συνέπεια να κερδίσει το σετ 25-19 σε 25 λεπτά, κάνοντας το 1-0 σετ.

Στο δεύτερο σετ η «Μεγάλη Κυρία» έδειξε αντίδραση και σαφώς ανεβασμένη ισοφάρισε τον μικρό τελικό σε 1-1 αφού κέρδισε το σετ 20-25 σε 28 λεπτά.

Η Νέα Σαλαμίνα επανήλθε και σε ένα αμφίρροπο τρίτο σετ κέρδισε 25-22 και ανέκτησε ξανά το προβάδισμα 2-1 σετ.

Στο τέταρτο σετ δεν άλλαξε η μορφή του αγώνα με τη Νέα Σαλαμίνα να κερδίζει 25-23 και να κερδίζει τον μικρό τελικό με 3-1 σετ.

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ(ΑΝΤ. ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ):Παφίτης,  Μπλάνκο, Κορνιένκο, Ζηκάκης,  Γεωργίου, Βανέγκας – Λίμπερο: Βαρνάνα. – Αλλαγές: Σιαπάνης, Χρυσοστόμου.

AΝΟΡΘΩΣΗ(Γ. ΓΙΑΠΑΝΗΣ):Μπελχαρίνι, Κνέζεβιτς, Σόρενσεν, Κοντός, Σττρουγκάρεβιτς,  Μοντόγια – Λίμπερο: Χατζηδαμιανού – Αλλαγές: Γκράμεσφορντ, Χριστοφόρου.