ΑΕΚ για Ευρώπη, ναυάγιο η Ομόνοια... (φώτος)

Διπλό Ευρώπης για την ΑΕΚ στο ΓΣΠ. Κέρδισε την Ομόνοια με 1-3 και ανέβηκε στην 3η θέση με 58 βαθμούς, εν αναμονή του αποτελέσματος ανάμεσα σε Ανόρθωση και ΑΕΛ. Ναυαγεί το τριφύλλι που μετρά έξι ήττες και μια ισοπαλία στα τελευταία εφτά παιχνίδια. Το www.kerkida.net ήταν στο ΓΣΠ...

Τρισκόφσκι, Ακοράν και Τέτε τα γκολ των νικητών, ο Εκίθα εκείνο των ηττημένων που έπαιζαν με δέκα παίκτες από το 48' αφού αποβλήθηκε ο σκόρερ τους.

Η εξέλιξη...

-Πρώτο σφύριγμα

-Κατοχή για την ΑΕΚ με τον Ακοράν στο 6΄ να κάνει διείσδυση και γύρισμα που απομάκρυναν οι αμυντικοί

-13' Πλασέ του Γιάννου από πλάγια θέση, ο Μιχαΐλοφ στην σωστή θέση αποκρούει

-Αναγκαστική αλλαγή για την Ομόνοια. Έξω ο Μαντούρο, μέσα ο Κατελάρης στο 17'

-Πρώτη μεγάλη ευκαιρία στο 21'. Ο Γουίλιαμ έσωσε λίγο πριν την γραμμή το πλασέ του Χέφελ

-Απειλεί και η Ομόνοια με τον Χριστοφή στο 22'. Ο Πάμπλο ήταν έτοιμος στο σουτ του

-24' Νέα καλή φάση. Πλασέ του Ακοράν, με τα πόδια ο Μιχαΐλοφ

-26' ΓΚΟΛ 0-1 η ΑΕΚ με τον Τρισκόφσκι. Ο Μιχαΐλοφ αποκρούει ασταθώς το σουτ του Γιάννου και ο Τρισκόφσκι από κοντά ανοίγει το σκορ

-37' Δεύτερο γκολ σε ένα δεκάλεπτο. Η ΑΕΚ με δυνατό σουτ του Ακοράν παίρνει σημαντικό προβάδισμα. Υπήρχε οφσάιντ στο ξεκίνημα της φάσης.

-42' ΓΚΟΛ. Μειώνει άμεσα η Ομόνοια με τον Εκίθα. Σέντρα του Τζαρσίνιο, κεφαλιά και 1-2

ΣΧΟΛΙΟ… Στα πρώτα δεκαπέντε λεπτά υπήρχαν λάθη εκατέρωθεν όμως σταδιακά η ΑΕΚ ανέβασε στροφές επιβάλλοντας τον ρυθμό της. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα στο σκορ με τον Τρισκόφσκι και στην συνέχεια να διπλασιάσουν τα γκολ τους με τον Ακοράν. Από την πλευρά της η Ομόνοια απείλησε πριν από το γκολ, με τον Χριστοφή στο 22ο λεπτό. Τελικά οι πράσινοι κατάφεραν να βρουν τον δρόμο προς τα δίκτυα προς το τέλος του πρώτο μέρους με εξαιρετική κεφαλιά του Εκίθα

-47' Ευκαιρία για την ΑΕΚ, το πλασέ του Ακοράν λίγο έξω

-48' Με δέκα η Ομόνοια. Αποβάλλεται με 2η κίτρινη ο Εκίθα

-52’ Ευκαιρία για την ΑΕΚ με τον Γιάννου που επιχείρησε σουτ από κοντά με τον Μιχαϊλοφ να αποκρούει

-58’ Ο Τζαϊλσον πιάνει το σουτ έξω από την περιοχή, μπλοκάρει ο Πάμπλο

-66' Διαμαρτυρίες από τον Ντάρμπισάιρ που ανακόπτεται για οφσάιντ. Ήταν ελάχιστα πιο μπροστά

-68' ΓΚΟΛ 1-3 η ΑΕΚ που καθαρίζει. Σκόρερ ο Τέτε με κοντινό σουτ. Διαμαρτυρίες για οφσάιντ από την Ομόνοια στο ξεκίνημα της φάσης αλλά ο Τέτε καλύπτεται καθαρά (ΔΕΙΤΕ ΕΔΩ τα γκολ)

-76' Αναγκαστική αλλαγή για τον Ιντιάκεθ. Ο Σόρια στην θέση του Νέλσον

-77' Πλασέ του Τρισκόφσκι, έτοιμος ο Μιχαΐλοφ

-83' Μεγάλη φάση με τον Τέτε. Πέρασε και τον Μιχαΐλοφ αλλά πλάσαρε στο δοκάρι

-85’ Υποδεικνύει ξανά οφσάιντ τον Ντάρμπισάιρ σταματώντας το τετ-α-τετ ο β΄βοηθός με τον κόσμό της Ομόνοιας να διαμαρτύρεται έντονα. Δεν υπήρχε οφσάιντ

Ομόνοια: Μιχαΐλοφ, Δημητρίου, Εκίθα, Γουίλιαμ, Βύντρα, Μαντούρο (17' Κατελάρης), Μπρέβελντ, Χριστοφή (53' Τζαΐλσον), Τζαρσίνιο, Κατσαντώνης (46' Kιπιάνι), Ντάρμπισαϊαρ

ΑΕΚ: Πάμπλο, Αντωνιάδης, Μοΐσοφ, Καταλά, Νέλσον (76' Σόρια), Λαρένα, Ακοράν, Χέφελ (59' Τέτε), Κάσες, Τρισκόφσκι, Γιάννου

- Στα 9 γκολ ο Ιβάν Τρισκόφσκι.

- Διαιτητής ήταν ο Δημήτρης Μασιάς με βοηθούς τους Χαράλαμπο Γεωργίου - Κυριάκο Κυριάκου, τέταρτο τον Κώστα Ψευδιώτη και παρατηρητή τον Μιχάλη Ιωάννου.

Καλύψτε όλες τις τραπεζικές σας ανάγκες με το επιχειρηματικό πακέτο για κυπριακές επιχειρήσεις www.ccb.coop.com.cy»