Πολλές δοκιμές, χωρίς γκολ... (φώτος)

Χωρίς γκολ το φιλικό της Κύπρου με το Μαυροβούνιο, με το οποίο η Εθνική μας ξεκίνησε την προετοιμασία της για τις επίσημες υποχρεώσεις της στο Πρωτάθλημα των Εθνών το ερχόμενο Φθινόπωρο.

Ισοζυγισμένο ουσιαστικά το παιχνίδι παρόλο που οι φιλοξενούμενοι είχαν δυο δοκάρια. Υστέρησε στο πρώτο ημίχρονο η Κύπρος, ήταν καλύτερη στο δεύτερο. Ο Ραν Μπεν Σιμόν δοκίμασε αρκετά πράγματα και πέντε ποδοσφαιριστές έκαναν ντεμπούτο (Κούσουλος, Φροξυλιάς, Αντωνίου, Γεωργίου, Παπαφώτης). Το www.kerkida.net ήταν στο ΓΣΠ...

Η εξέλιξη...

-Μονόλεπτη σιγή στη μνήμη του Κωστάκη Κουτσοκούμνη πριν το ξεκίνημα

-Δεκάλεπτο χωρίς οποιαδήποτε φάση. Η μπάλα στο κέντρο και "ανταλλαγή" στην κατοχή

-13' Γέμισμα του Χριστοφή με φάουλ, ο Μιγιάτοβιτς αποκρούει εύκολα την αδύναμη κεφαλιά του Πιέρου

-16' Πρώτη μεγάλη ευκαιρία. Ο Γιόβετιτς σούταρε από μακριά και ο Πάρντο άγγιξε την μπάλα που πήγε στο οριζόντιο δοκάρι και κόρνερ

-18' Επικίνδυνη φάση από το γύρισμα του Ίβανιτς, ο Μερκής με τάκλιν προλαβαίνει τον Μπετσιράι

-25' Καλύτεροι οι φιλοξενούμενοι από το 10' και μετά. Η Κύπρος περισσότερο αμύνεται και δεν μπορεί να κρατήσει μπάλα

-26' Ωραία κούρσα του Γεωργίου από δεξιά. Πέρασε τρεις παίκτες αλλά το γύρισμά του κόντραρε και πήγε κόρνερ

-31' Γύρισμα του Χριστοφή από αριστερά, ο αντίπαλος προλαβαίνει τον Γεωργίου πριν κάνει την προβολή

-44' Κακή έξοδος του Πάρντο και ενώ δυο αμυντικοί κάλυπταν τον Γιόβοβιτς. Ο επιθετικός των φιλοξενούμενων δεν έκανε καλό κοντρόλ και δεν πληρώσαμε το λάθος

- ΣΧΟΛΙΟ: Μετριότατο το θέαμα στα πρώτα 45 λεπτά. Το ξεκίνημα ήταν μοιρασμένο, στην συνέχεια για ένα τέταρτο από το 10' μέχρι το 25' οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι, με την Κύπρο να ισορροπεί κάπως απ' εκεί και πέρα. Μόνο μια κλασική ευκαιρία στο ματς, με το δοκάρι του Γιόβετιτς. Η ομάδα μας ήταν ακίνδυνη.

-Mπήκε καλύτερα η ομάδα μας στο δεύτερο ημίχρονο. Πρώτη ευκαιρία στο 55' με κεφαλιά του Πιέρου που πάει έξω, μετά από σέντρα του Χριστοφή

-58' Εξαιρετική προσπάθεια του Πιέρου στην περιοχή. Ντριμπλάρει δυο παίκτες αλλά από δύσκολη θέση δεν μπορεί να απειλήσει τον Μιγιάτοβιτς που έκλεισε έγκαιρα την γωνιά του

-70' Χωρίς φάσεις στα τελευταία λεπτά. Η Κύπρος έχει κατοχή και πατά καλύτερα. Γυροφέρνει την περιοχή αλλά δεν απειλεί. Ταυτόχρονα έχει περιορίσει πλήρως τους Μαυροβούνιους που δεν κρατάνε μπάλα

-72' Πλασέ του Πιέρου εκτός περιοχής, εύκολα ο Μιγιάτοβιτς

-75' Πρώτη ευκαιρία για το Μαυροβούνιο στο 2ο μέρος. Σουτ του Γιόβοβιτς, η μπάλα κοντράρει, παίρνει παράξενη τροχιά και καταλήγει στο οριζόντιο δοκάρι

-94' Φάση μετά από πολλή ώρα. Ο Μερκής για λίγο άστοχος με κεφαλιά μετά από κόρνερ

Κύπρος: Πάρντο, Τζέισον, Λαΐφης, Μερκής, Ιωάννου (46' Μαργκάσα), Αρτυματάς, Κούσουλος (80' Οικονομίδης), Φροξυλιάς (64' Αντωνίου), Γεωργίου (80' Κατελάρης), Χριστοφή (73' Ρουσιάς), Πιέρος (86' Παπαφώτης)

Μαυροβούνιο: Μιγιάτοβιτς, Στόικοβιτς (66' Μάρουσιτς), Τομάσεβιτς, Σάβιτς (46' Κλιμέντα), Μιγιούσκοβιτς (79' Βέσοβιτς), Βούκσεβιτς, Ίβανιτς, Γιόβοβιτς, Κοβάσεβιτς (66' Χακσαμπάνοβιτς), Μπετσιράι (36' Μουγκόσα), Γιόβετιτς (66' Μπάκιτς)

Κίτρινες: Αρτυματάς / Βούκσεβιτς, Ίβανιτς