Διπλό και... παραμονή (φώτος)

Με γκολ του Σικόρσκι στο 52΄ η Πάφος Fc κέρδισε εκτός έδρας τον Ερμή με 1-0 και έφτασε τους 35 βαθμούς με το πέρας της 7ης στροφής του Β’ Ομίλου. Με το τρίποντο αυτό η Παφιακή ομάδα ξέγνοιασε μια και καλή από την υπόθεση αποφυγής του υποβιβασμού αφού αύξησε τη διαφορά από τον Ολυμπιακό στο +12.

Στο 72' της αναμέτρησης αποβλήθηκε ο προπονητής των φιλοξενουμένων Στίβεν Πρέσλι.

Έναρξη αγώνα...

3' Τίποτα αξιόλογο στα πρώτα λεπτά.

5' Κάπως καλύτεροι οι γηπεδούχοι δείχνουν να έχουν καλύτερη κυκλοφορία. Το καλό τους διάστημα μετουσιώθηκε σε απανωτα κερδισμένα κόρνερ.

10' Ο Ερμής ισορρόπησε το παιχνίδι και πλέον με την σειρά του βγαίνει με αξιώσεις στην επίθεση.

15' Πέρα από κάποια μακρινά σουτ ή στημένες μπάλες οι δύο ομάδες δεν μπορούν να φτιάξουν ευκαιρίες.

19' Με ατομική ενέργεια ο Κωνσταντίνου, μπήκε στην περιοχή και έκανε το σουτ όμως η μπάλα έφυγε έξω. Αυτή ήταν και η καλύτερη ευκαιρία του αγώνα.

22' Νέα καλή στιγμή για τον Ερμή όταν συνδιάστηκαν ωραία οι Κωνσταντίνου και Τσούμου. Ο δεύτερος έκανε το σουτ όμως έδιωξε η άμυνα της Πάφου.

24' Καλή στιγμή για την Πάφο με τον Μπεριγκό να υποδέχεται την μακρινή μπαλιά όμως ο Αραμπαντζής βγήκε έγκαιρα και μάζεψε την μπάλα.

27' Μεγάλη ευκαιρία για την Πάφο. Ο Σικόρσκι πέρασε και τον Αραμπατζή όμως το πλασέ που έκανε δεν ήταν το ιδανικό αφού έστειλε την μπάλα στην εξωτερική πλευρά των δικτύων.

34' Ευκαιρία για Πάφο με τον Σικόρσκι να αστοχεί σε κεφαλιά από κοντινή απόσταση.

36' Μετά από πτώση του Κωνσταντίνου στην περιοχή σε μια μονομαχια με τον Χόριτς ο Ερμής ζήτησε πέναλτι. Παρά τις διαμαρτυρίες ο διαιτητής έδειξε το παιχνίδι να συνεχιστεί...

40' Δυνατό σουτ του Φυλακτού η μπάλα έξω.

41' Μεγάλη ευκαιρία για την Πάφο με τον Ρόγκουλιτς να μην μπορεί να στείλει την μπάλα στα δίκτυα από θέση βολής.

44' Διαμαρτυρίες για πέναλτι από πλευράς Πάφου μετά από πτώση του Γκάμποβς στην περιοχή. Ο διαιτητής είχε αντίθετη άποψη...

Τέλος πρώτου ημιχρόνου...

48' Ανατροπή του Σικόρσκι από τον Ιμερέκοφ εκτός περιοχής και ο παίκτης του Ερμή δέχεται την κίτρινη κάρτα. Κόκκινη ζήτησαν οι της Πάφου, αφού ο παίκτης ήταν σε προφανή θέση για να σκοράρει.

50' Μεγάλη ευκαιρία για τον Ερμή με τον Μοντέιρο.

52' ΓΚΟΛ 0-1 η Πάφος. Μετά από ωραία συνεργασία των Φυλακτού και Σικόρσκι ο δεύτερος με πλασέ άνοιξε το σκορ.

60' Δοκάρι η Πάφος με τον Σικόρσκι. Έκανε το σουτ και η μπάλα σταμάτησε στο αριστερό κάθετο δοκάρι.

68'  Έχει τον απόλυτο έλεγχο η Πάφος. Νέα ευκαιρία με τον Μπεριγκό να βγαίνει σε θέση τετ-α-τετ να τσιμπά την μπάλα αλλά αυτή πέρασε λίγο έξω.

71' Ένταση στο παιχνίδι με τον διαιτητή να δείχνει την κίτρινη κάρτα στους Τάραβελ και Κωνσταντίνου.

72' Αποβάλλεται από τον πάγκο ο προπονητής της Πάφου Στίβεν Πρέσλι.

82' Kακός ρυθμός στα τελευταία λεπτά.

85' Μεγάλη ευκαιρία για τον Ερμή. Ο Ταραλίδης εκτέλεσε το φάουλ και ο Ανγκούν έδιωξε εντυπωσιακά.

90' Έξι τα λεπτά τα καθυστερήσεων.

91' Καλή ευκαιρία για την Πάφο με τον Ρόγκουλιτς όμως ο Ταραλίδης βάζει το πόδι και διώχνει σε κόρνερ.

91' Μεγάλη ευκαιρία για τον Ερμή με τον Μαρτίνιουκ. Ο Ανγκούν πάλι έσωσε την Πάφο που κρατά με νύχια και με δόντια το τρίποντο.

Τέλος αγώνα...

ΕΡΜΗΣ: Αραμπατζής, Ψάλτης (65' Κυπριανού), Ιμερέγκοφ, Ταραλίδης, Τσίνα, Μπάουμαν, Αρτάμπε (57' Πούνας), Μαρτίνιουκ, Κωνσταντίνου, Μοντέιρο (88' Κέζος), Τσούμου

ΠΑΦΟΣ: Ανγκούν, Γκάμποβς, Κομπανί (34' Χόριτς), Ντόβπνια, Ταραβέλ, Γιάνζα, Φυλακτού, Ρόγκουλιτς (92 ' Πογιέτ), Χριστοδούλου, Μπερι

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Κωνσταντίνου / Γκάμποβς, Χριστοδούλου,Ταραβέλ (3η), Γιάνζα.

**Διαιτητής της αναμέτρησης ορίστηκε ο Κυριάκος Χριστοδούλου, με βοηθούς τους Στυλιανό Νικήτα και Ευαγόρα Ευαγόρου.

**Αναγκαστική ήταν η αλλαγή του Κομπανί στο 31'.

**Ο Ταραβέλ συμπλήρωσε τρεις κίτρινες και χάνει τον επόμενο αγώνα της Πάφου.

Καλύψτε όλες τις τραπεζικές σας ανάγκες με το επιχειρηματικό πακέτο για κυπριακές επιχειρήσεις www.ccb.coop.com.cy»