Τριάρα και παραμονή στην ΚΟΡΥΦΗ με σούπερ - Μάγκλιτσα! (Φώτος)

Με ηγέτη και σκόρερ τον Άντον Μάγκλιτσα, ο Απόλλωνας επικράτησε με 3-1 της Ανόρθωσης και παρέμεινε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα, με 2 βαθμούς διαφορά από το ΑΠΟΕΛ. Ο Κροάτης επιθετικός σκόραρε και τα τρία γκολ της ομάδας του μέσα σε 18 λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο, με την "Κυρία" να μειώνει με τον Ιγκιεμπόρ.

-5' Πεντάλεπτο στο παιχνίδι χωρίς κάποια τελική προσπάθεια.

-13' Μακρινό σουτ του Γιάκολις η μπάλα έξω. Ήταν το πρώτο σουτ του αγώνα.

-20' Αργός ο ρυθμός, κακό ποιοτικά παιχνίδι στο πρώτο εικοσάλεπτο.

-21' Σουτ στην κίνηση του Γκάντσεφ μετά από σέντρα του Πράνιτς, η μπάλα λίγο έξω.

-22' Σειρά του Σκέμπρι να απειλήσει με ωραίο σουτ, όμως ούτε αυτός σημάδεψε εντός εστίας.

-27' Εκτέλεση φάουλ του Πέδρο, δεν αιφνιδιάζεται ο Αρούς.

-35' Ανεβαίνει λίγο ο ρυθμός στο παιχνίδι, οι δύο ομάδες έγιναν πιο επιθετικές.

-40' Δυνατό σουτ του Σκέμπρι, εντυπωσιακή επέμβαση του Αρούς που κρατά το ισόπαλο 0-0.

-41΄Φοβερή ευκαιρία για την Ανόρθωση! Σε αντεπίθεση ο Πράνιτς βρέθηκε στο τετ α τετ με τον Βάλε αλλά πλάσαρε έξω!

-45' Αναγκαστική αλλαγή για την Ανόρθωση αφού τραυματίστηκε ο Σίντενφελντ. Την θέση του πήρε ο Ιγκιεμπόρ.

-Τέλος ημιχρόνου, στο 0-0.

-Ξεκίνησε το δεύτερο μέρος.

-49' ΓΚΟΛ! 1-0 ο Απόλλωνας με τον Μάγκλιτσα! Ο Ζοάο Πέδρο μετά από συνεργασία με τον Παπουλ σέντραρε, ο Μάρκοβιτς έκανε την πρώτη κεφαλιά προς τον Μάγκλιτσα ο οποίος με δεύτερη κεφαλιά νίκησε τον Αρούς για το 1-0! (Δείτε ΕΔΩ το γκολ)

-59' ΓΚΟΛ! 2-0 ο Απόλλωνας ξανά με τον Μάγκλιτσα! Δημιουργός αυτή την φορά ο Γιάκολις, που έκανε το γύρισμα, ο Ντουγκλάο δεν μπόρεσε να διώξει, η μπάλα κόντραρε πρώτα στον Αρούς και μετά στον Μάγκλιτσα που σκόραρε για δεύτερη φορά μέσα σε 10 λεπτά για το 2-0! (Δείτε ΕΔΩ το γκολ)

-67' ΓΚΟΛ! 3-0 ο Απόλλωνας και ΧΑΤ ΤΡΙΚ σε 18 λεπτά ο Μάγκλιτσα! Μετά από στρώσιμο του Παπουλή, ο Κροάτης φορ νίκησε ξανά τον Αρούς για το 3-0 που... κλειδώνει την νίκη για την Λεμεσιανή ομάδα. (Δείτε ΕΔΩ το γκολ)

-70' Καθάρισε το παιχνίδι ο Απόλλωνας, άρχισε να μειώνεται ο ρυθμός.

-74' ΓΚΟΛ! Μειώνει η Ανόρθωση. Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Ράγιος και λανθασμένη έξοδο του Βάλε, ο Ιγκιεμπόρ σκόραρε και μείωσε σε 3-1 για την Ανόρθωση. (Δείτε ΕΔΩ το γκολ)

-85' Ελέγχει πλήρως τον ρυθμό ο Απόλλωνας παρά την μείωση της Ανόρθωσης.

-ΤΕΛΟΣ. Απόλλωνας - Ανόρθωση 3-1.

ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ: Βάλε, Πέδρο, Γιούστε, Ρομπέρζ, Ζάντερ, Σακέτι, Μάρκοβιτς, Παπουλής (69'Άλεξ), Γιάκολις (77'Σαρδινέρο), Σκέμπρι, Μάγκλιτσα (77'Ζελάγια).

ΑΝΟΡΘΩΣΗ: Αρούς, Στρούνα, Πράνιτς, Σίντενφελντ (45'Ιγκιεμπόρ), Ντουγκλάο, Βίκτορ, Γκάντσεφ, Ράγιος, Σισέ (59'Κοφί), Καρλίτος (77'Παλάνκα), Ντούρις.

**Διαιτητής της αναμέτρησης ο Λούκας Σωτηρίου με βοηθούς τους Μάριο Καλογήρου και Μιχάλη Σωτηρίου. Τέταρτος ο Λεόντιος Τράττος.

Καλύψτε όλες τις τραπεζικές σας ανάγκες με το επιχειρηματικό πακέτο για κυπριακές επιχειρήσεις www.ccb.coop.com.cy»