Διπλό στο ΓΣΠ και τελικός μετά από 12 χρόνια! (φώτος)

H AEK τα τελευταία χρόνια "άγγιξε" πολλές φορές έναν τίτλο αλλά δεν κατάφερε να τον κατακτήσει. Ίσως το κάνει φέτος αφού με το διπλό επί του ΑΠΟΕΛ (1-2) προκρίθηκε στον τελικό του κυπέλλου μετά από 12 χρόνια και θα μονομαχήσει με τον Απόλλωνα. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με Ντε Καμάργκο και οι φιλοξενούμενοι το γύρισαν με Φλοριάν - Καταλά. Το www.kerkida.net ήταν στο ΓΣΠ.

Η εξέλιξη...

-Πρώτο σφύριγμα από το Δημήτρη Μασιά

-7' Πρώτη τελική. Βολίδα του Εμπεσίλιο από τα 35 μέτρα, έτοιμος ο Πάμπλο

-11' Καλή στιγμή για την ΑΕΚ, ο Βάτερμαν κάνει την έξοδο και "κλείνει" τον Χέφελ

-20λεπτο με λίγα πράγματα. Πολύ αργός ο ρυθμός

-25' Aρκετά φάουλ και τέσσερις κίτρινες μέχρι στιγμής

-26' Σουτ του Χέφελ από το ύψος της περιοχής, στη σωστή θέση ο Βάτερμαν

-30' ΓΚΟΛ το ΑΠΟΕΛ με Ντε Καμάργκο. Πάσα-στήθος του Βραζιλιάνου στον Μακρή, χαμηλή μπαλία και πλασέ για το 1-0

-38' Σουτ του Ντελατόρε στην περιοχή, άστοχο

-41' Σουτ του Χέφελ πάει έξω

-42' Το σουτ του Ντελατόρε κοντράρει στον Μοϊσόφ και πάει κόρνερ

-45' Καταπληκτικό τακουνάκι του Ντελατόρε στον Ντε Καμάργκο, ο Καταλά τον προλαβαίνει πριν σουτάρει

-53' Ευκαιρία για τους γηπεδούχους. Κεφαλιά του Μακρή, δύσκολα σε κόρνερ ο Πάμπλο

-57' ΓΚΟΛ 1-1 η ΑΕΚ που σφραγίζει την πρόκριση. Κακή έξοδος του Βάτερμαν εκτός περιοχής, ο Φλοριάν "τσιμπά" την μπάλα και πλασάρει στην κενή εστία. Ο Γάλλος σκοράρει δυο λεπτά μετά που μπήκε στο γήπεδο. Δεν υπάρχει οφσάιντ στο ξεκίνημα της φάσης

-62' Ωραίος συνδυασμός Φλοριάν-Γιάννου, το σουτ του δεύτερου μόλις έξω

-68' Νέα ευκαιρία για την ΑΕΚ, ο Φλοριάν ελεύθερος εξ επαφής πλασάρει έξω

-73' ΓΚΟΛ 1-2. Η πίεση των φιλοξενούμενων φέρνει την ανατροπή. Κεφαλιά του Καταλά, δοκάρι και μέσα!

-82' Σουτ του Χέφελ από το ύψος του πέναλτι, λίγο έξω

ΑΠΟΕΛ: Βάτερμαν, Βούρος, Μερκής, Πολιάκοφ (71' Ζαχίντ), Αλεξάνδρου, Φαρίας, Στυλιανίδης, Εμπεσίλιο (63' Εφραίμ), Μακρής, Ντελατόρε, Ντε Καμάργκο (74' Ποτέ)

ΑΕΚ: Πάμπλο, Καταλά, Μοϊσόφ, Αντωνιάδης (46' Τέτε), Τρουγιόλς (76' Νέλσον), Χέφελ, Κάσες, Λαρένα, Ακοράν, Τρισκόφσκι (55' Φλοριάν), Γιάννου

Κίτρινες: Ντε Καμάργκο, Φαρίας, Εμπεσίλιο / Λαρένα

Καλύψτε όλες τις τραπεζικές σας ανάγκες με το επιχειρηματικό πακέτο για κυπριακές επιχειρήσεις www.ccb.coop.com.cy»