Ολοκλήρωσαν με συμβιβασμό (φώτος/δηλώσεις)

Στο τελευταίο τους φετινό παιχνίδι στο Πρωτάθλημα Cyta και δη για το πλαίσιο της 10ης στροφής του Β’ Ομίλου Ολυμπιακός και Ερμής ολοκλήρωσαν στο ισόπαλο 3-3.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 4’ με πέναλτι του Τόρες, ενώ στο 16’ διπλασίασαν τα τέρματά τους με τον Παντελή. Δύο λεπτά αργότερα οι φιλοξενούμενοι μείωσαν με τον Κωνσταντίνου και στο 27’ ο Λύτρα ισοφάρισε σε 2-2 όμως  δευτερόλεπτα πριν το τέλος του ημιχρόνου ο Τόρες έδωσε πάλι κεφάλι στο σκορ.  Στο 88’ ο Κυπριανού διαμόρφωσε το τελικό 3-3.

Να σημειωθεί ότι οι φτεροπόδαροι είχαν στο 78’ χαμένο πέναλτι με τον Μαρτίνιουκ.

Έναρξη αγώνα...

1’  Με το πρώτο σφύριγμα ξεκίνησε και η βροχή στο γήπεδο της πρωτεύουσας.

2' Ένα ball boy υπάρχει για να επιστρέφει τις μπάλες.

3' Πέναλτι κερδίζει ο Ολυμπιακός σε ανατροπή του Πολίτσι από τον Ταραλίδη.

4' ΓΚΟΛ 1-0 ανοίγει το σκορ ο Ολυμπιακός με τον Τόρες να ευστοχεί.

10’ Κλασική ευκαιρία για τον Ερμή με τον Λύτρα να βγαίνει μόνος  ωστόσο να ανακόπτεται την τελευταία στιγμή.

13' Φάουλ σε καλό σημείο για τον Ερμή. Εκτέλεσε ο Μαρτίνιουκ, απέκρουσε ασταθώς ο Κωνσταντίνου, και ο Πούννας από κοντά εντελώς μόνος έστειλε την μπάλα ψηλά έξω.

16' ΓΚΟΛ 2-0 ο Ολυμπιακός. Μετά από ωραία επιθετική προσπάθεια ο Τόρες έδωσε έτοιμο γκολ στον Παντελή για να γράψει το 2-0.

18’ ΓΚΟΛ 2-1 μειώνει ο Ερμής με κοντινό πλασέ του Κωνσταντίνου.

22’ Ευκαιρία για τον Ερμή για να πετύχει την ισοφάριση με τον Λύτρα.

27' ΓΚΟΛ 2-2 ισοφαρίζει ο Ερμής με κεφαλιά του Λύτρα.

34' Ισορροπημένο παιχνίδι μετά την ισοφάριση.

45' ΓΚΟΛ 3-2 ο  Oλυμπιακός με ωραίο πλασέ του Τόρες. Έτσι, πριν την έλευση του πρώτου ημιχρόνου οι γηπεδούχοι παίρνουν ξανά προβάδισμα στο σκορ. Την ασίστ ο Παντελή.

Έναρξη δεύτερου ημιχρόνου

50' Μπήκε καλύτερα ο Ολυμπιακός στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους ωστόσο πέρα από κατοχή της μπάλας δεν είναι απειλητικός.

66' Καλή ευκαιρία για τον Ερμή όταν μετά από σέντρα του Τσίνα από αριστερά ο Κωνσταντίνου έπιασε την κεφαλιά η μπάλα έφυγε λίγο έξω.

74' Καλή ευκαιρία για τον Ολυμπιακό σε πλασέ του Παντελή. Σωστά τοποθετημένος ο Αραμπατζής του μπλόκαρε την μπάλα.

77' Πέναλτι κερδίζει ο Ερμή σε ανατροπή του Κωνσταντίνου από τον Αυλωνίτη.

78' ΧΑΜΕΝΟ ΠΕΝΑΛΤΙ ο Ερμής. Ο Μαρτίνιουκ ανέλαβε την ευθύνη εκτέλεσης αλλά έστειλε την μπάλα έξω. Έτσι η ευκαιρία για ισοφάριση έκανε φτερά.

84' Μεγάλη χαμένη ευκαιρία για τον Ερμή με τον Κωνσταντίνου.

88' ΓΚΟΛ 3-3 ισοφαρίζει  ο Ερμής με σκόρερ με τον Κυπριανού με κοντινή κεφαλιά.

92' Εντελώς μόνο ο Πολίτσι δεν μπορεί να στείλει την μπάλα στα δίκτυα και ουσιαστικά να χαρίσει τη νίκη στην ομάδα του.

Τέλος αγώνα...

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Κωνσταντίνου, Μιγκελίτο (78' Γερολέμου), Τόρες, Παχίπης, Σεραφείμ, Αυλωνίτης, Παντελή, Σαμάρας (60' Πεχλιβάνης), Σωτηρίου (55' Aντρέου), Πολίτσι

ΕΡΜΗΣ: Αραμπατζής, Τσίνα, Ψάλτης, Αρτάμπε, Ταραλίδης, Μπάουμαν, Μαρτίνιουκ, Πούννας, Κυπριανού, Λύτρα, Κωνσταντίνου

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Σεραφείμ, Παντελή / Τσίνα

**Διαιτητής της αναμέτρησης ορίστηκε Κωνσταντίνος Φωτίου, με βοηθούς τους Μιχάλη Σωτηρίου και Γεώργιο Γκίνο

ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΠΡΟΠΟΝΗΤΩΝ

Κώστας Καϊάφας:  ''Αδιάφορο παιχνίδι βαθμολογικά αλλά ήταν ένας πολύ ωραίος αγώνας. Εμείς κρατάμε την παραμονή μας και θέλω να πω ότι θα δουλέψουμε σκληρά για να είμαστε πιο δυνατοί του χρόνου. Θέλω να ευχηθώ στον Ολυμπιακό ό,τι καλύτερο και να επιστρέψει στην Α’ κατηγορία γιατί παραδοσιακά είναι ομάδα για αυτήν''.

Kυριάκος Πολυκάρπου: ''Ήταν ένα αδιάφορο παιχνίδι αλλά πρόσφερε θέαμα και γκολ. Αυτό όμως περνά σε δεύτερη μοίρα γιατί ο Ολυμπιακός αποχαιρετά την κατηγορία. Νομίζω αξίζουμε χειροκρότημα γιατί ήταν μια δύσκολη χρονιά και παλέψαμε πάρα πολύ. Καλή συνέχεια στον Ερμή και στον Κώστα Καϊάφα''.

Καλύψτε όλες τις τραπεζικές σας ανάγκες με το επιχειρηματικό πακέτο για κυπριακές επιχειρήσεις www.ccb.coop.com.cy