ΑΝΑΤΡΟΠΗ ΚΑΙ ΚΥΠΕΛΛΟΥΧΟΣ Η ΑΕΚ! (Φώτος)

Κυπελλούχος η ΑΕΚ μετά από 14 χρόνια και για 2η φορά στην ιστορία της! Η ομάδα του Ιμανόλ Ιντιάκεθ, αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ στο πρώτο μέρος του τελικού με 1-0 με το γκολ του Σκέμπρι, ανέτρεψε τα δεδομένα στην επανάληψη και επικράτησε με 2-1 του Απόλλωνα με δύο γκολ σε δύο λεπτά από τους Τολεμές και Ακοράν!

Η διάταξη της ΑΕΚ

Κάτω απ' τα γκολπόστ ο Πάμπλο, τριάδα στα στόπερ οι Μουρίγιο, Μοϊσόφ και Καταλά, δεξί μπακ - χαφ ο Ακοράν και αριστερό μπακ - χαφ ο Αντωνάδης. Αμυντικά χαφ οι Λαρένα και Κάσες, δεξί εξτρέμ ο Τρισκόφσκι, αριστερό εξτρέμ ο Τέτε και στην κορυφή της επίθεσης ο Γιάννου.

Η διάταξη του Απόλλωνα

Κάτω απ' τα γκολπόστ ο Βάλε, δεξί μπακ ο Πέδρο, αριστερό μπακ ο Βασιλείου και κεντρικό αμυντικό δίδυμο οι Ρομπέρζ και Γιούστε. Αμυντικά χαφ οι Σακέτι και Άλεφ, σε πιο ελεύθερο ρόλο ο Παπουλής, έξω δεξιά ο Σαρδινέρο, έξω αριστερά ο Σκέμπρι και στην κορυφή της επίθεσης ο Μάγκλιτσα.

Το ΦΙΛΜ του αγώνα.

-2' Ξεκίνησε βάζοντας πίεση από τα πρώτα δευτερόλεπτα ο Απόλλωνας. Το σουτ του Σκέμπρι από καλή θέση κόντραρε και η μπάλα απομακρύνθηκε.

-5' Κρατά περισσότερο μπάλα ο Απόλλωνας, είναι πιο ψηλά στο γήπεδο και ασκεί πίεση.

-7' Εκτελεί φάουλ ο Πέδρο, η μπάλα κοντράρει αλλά ο Πάμπλο πέφτει στην αριστερή του γωνία και διώχνει.

-9' Για πρώτη φορά η ΑΕΚ μπόρεσε να κρατήσει μπάλα και να κάνει το παιχνίδι της (passing game). Η μπάλα έφτασε αριστερά στον Τέτε αλλά η σέντρα του ήταν πολύ άστοχη.

-12' Πρώτη κίτρινη στο παιχνίδι, για τάκλιν του Τρισκόφσκι στον Βασιλείου.

-16' Κάθετη του Τρισκόφσκι στον Ακοράν, αλλά ο Βάλε βγήκε έγκαιρα και μάζεψε την μπάλα.

-19' Ο Κάσες εκτέλεσε φάουλ από πλάγια θέση, ο Βάλε έδιωξε, ο Καταλά πρόλαβε και επανέφερε προς τον Τρισκόφσκι όμως το σουτ του Σκοπιανού ήταν άστοχο.

-21' ΔΟΚΑΡΙ για τον Απόλλωνα! Ο Παπουλής πήρε μπάλα έξω από την περιοχή, έκανε την κατά μέτωπο επίθεση και δοκίμασε το αριστερό βολέ, με την μπάλα να... τραντάζει το δεξί κάθετο δοκάρι της εστίας του Πάμπλο που έμεινε να παρακολουθεί την πορεία της μπάλας.

-23' Σέντρα του Άλεφ από αριστερά, ο Ρομπέρζ πήρε την κεφαλιά αλλά δεν βρήκε στόχο.

-25' Κέρδισε την μάχη του κέντρου στο πρώτο 25λεπτο ο Απόλλωνας.

-29' Κίτρινη στον Παπουλή για διαμαρτυρίες, σε φάουλ που υποδείχθηκε εις βάρος του.

-29' Στην ίδια φάση αποβλήθηκε και το μέλος του τεχνικού τιμ του Απόλλωνα, Μιχάλης Φανή.

-30' Κίτρινη και στον Ακοράν για φάουλ στον Βασιλείου.

-31' Παιχνίδι με αρκετή δύναμη και πολλά φάουλ. Χαλάει ο ρυθμός του αγώνα.

-32' Γύρισμα του Σαρδινέρο από δεξιά, με τάκλιν αυτοθυσίας έδιωξε ο Μοϊσόφ πριν η μπάλα φτάσει στον Παπουλή, ο οποίος περίμενε στο ύψος της μικρής περιοχής.

-40' Κίτρινη στον Σακέτι για μαρκάρισμα στον Τρισκόφσκι.

-45' Σκοράρει ο Παπουλής όμως το γκολ ακυρώνεται ως οφσάιντ. Ηταν ελαφρώς πιο μπροστά από τον τελευταίο αμυντικό ο σκόρερ.

-45'+1 Σειρά του Γιάννου να σκοράρει, με το γκολ να ακυρώνεται επίσης ως οφσάιντ. Ήταν καθαρά εκτεθειμένος ο Ελλαδίτης.

-45'+2 ΓΚΟΛ για τον Απόλλωνα! Ο Πέδρο με τον Σαρδινέρο συνεργάστηκαν ωραία, ο τελευταίος έκανε ρο παράλληλο γύρισμα προς τον Σκέμπρι. Ο Μαλτέζος επιθετικός είδε την πρώτη του προσπάθεια να αποκρούεται από τον Πάμπλο αλλά πήρε ο ίδιος το... ριμπάουντ και σε κενή εστία δεν είχε πρόβλημα για να... ανοίξει το σκορ.

-Χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες, συνεχίζουν με τους ίδιους έντεκα.

-48' Κίτρινη στον Βασιλείου για δυνατό μαρκάρισμα στον Ακοράν.

-52' Συνεχίζει να πιέζει πολύ ψηλά ο Απόλλωνας, παρά το ότι βρίσκεται μπροστά στο σκορ.

-55' Κερδίζει το πρώτο της κόρνερ στο παιχνίδι η ΑΕΚ. Πέρασε ανεκμετάλλευτο.

-57' Πρώτες αλλαγές στον τελικό. Τολεμές αντί Αντωνιάδη στην ΑΕΚ, Γιάκολις αντί Σαρδινέρο στον Απόλλωνα.

-60' Μάγκλιτσα και Γιάκολις συνεργάστηκαν ωραία, ο πρώτος έκανε ο πλασέ από καλή θέση αλλά η μπάλα πέρασε λίγο έξω

-61' Γύρισμα του Τέτε, σουτ στην κίνηση από τον Τρισκόφσκι αλλά ο Βάλε ήταν σε ετοιμότητα.

-65' Ανέβηκε μέτρα στο γήπεδο η ΑΕΚ, έγινε πιο επιθετική με την είσοδο του Τολεμές.

-65' Κίτρινη στον Γιάκολις για φάουλ στον Τέτε.

-68' Κίτρινη στον Πάμπλο για διαμαρτυρίες.

-68' Αναγκαστική αλλαγή για τον Απόλλωνα. Έξω ο Μάγκλιτσα, μέσα ο Ζελάγια.

-69' ΓΚΟΛ! Ισοφαρίζει η ΑΕΚ σε 1-1 με τον Τολεμές! Ο Λαρένα εκτέλεσε φάουλ από αριστερά, ο Καταλά έκανε την κεφαλιά, ο Βάλε έδιωξε σε πρώτο χρόνο όμως ο Τολεμές πήρε την επαναφορά και σκόραρε με προβολή για το 1-1!

-71' ΓΚΟΛ! Ολική ανατροπή σε δύο λεπτά για την ΑΕΚ με σκόρερ τον Ακοράν! Μετά από αντεπίθεση και ενώ ο Απόλλωνας ήταν μπροστά, ο Γιάννου έδωσε την ασίστ στον Ακοράν ο οποίος πλάσαρε εύστοχα τον Βάλε για το 2-1!

-75' Κίτρινη στον Τολεμές για δυνατό φάουλ στον Σκέμπρι. Κίτρινη και στον Μαλτέζο για την αντίδραση του να σπρώξει τον  Γάλλο.

-76' Τρίτη αλλαγή για τον Απόλλωνα. Μέσα ο Άλεξ, έξω ο Σκέμπρι.

-80' Κεφαλιά πάσα του Ζελάγια προς τον Παπουλή, ο οποίος από πλεονεκτική θέση δεν μπόρεσε να σκοράρει με το κεφάλι.

-82' ΜΟΝΑΔΙΚΗ ευκαιρία για τον Απόλλωνα! Ο Παπουλής πήρε την πάσα από τον Ζελάγια, μόνος απέναντι στον Πάμπλο και ενώ δίπλα του περίμενε ο Άλεξ σε κενή εστία, πλάσαρε έξω.

-85' Δυναμώνει την μεσοαμυντική του γραμμή ο Ιντιάκεθ. Μέσα ο Τρουγιόλς, έξω ο Γιάννου.

-86' "Αγγίζει" το τρίτο γκολ η ΑΕΚ! Ο Τολεμές έφυγε με ταχύτητα από δεξιά και έκανε το γύρισμα, από κοντά ο Τρισκόφσκι έκανε πέφτοντας την προβολή όμως η μπάλα πήγε κατευθείαν στον Βάλε.

-90' Διαπληκτισμός ανάμεσα σε Σακέτι και Ακοράν. Από την σύρραξη προέκυψαν: Δεύτερη κίτρινη και αποβολή στον Σακέτι, κίτρινη στον Καταλά, κόκκινη στον Γιάννου (είχε γίνει αλλαγή) και κίτρινη στον Αντωνιάδη (επίσης είχε γίνει αλλαγή).

-Εφτά λεπτά οι καθυστερήσεις.

-90'+5 Αλλαγή για την ΑΕΚ, Χέφελ αντί Τέτε.

-100' Πλασέ του Ζελάγια μεγάλη επέμβαση ο Πάμπλο!

-ΤΕΛΟΣ. Κυπελλούχος η ΑΕΚ με 2-1!

ΑΕΚ: Πάμπλο, Αντωνιάδης (57'Τολεμές), Μοϊσόφ, Μουρίγιο, Καταλά, Λαρένα, Κάσες, Τέτε (90'+5), Τρισκόφσκι, Ακοράν, Γιάννου (85'Τρουγιόλς).

ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ: Βάλε, Πέδρο, Βασιλείου, Ρομπέρζ, Γιούστε, Σακέτι, Άλεφ, Παπουλής, Σκέμπρι (76'Άλεξ), Σαρδινέρο (57'Γιάκολις), Μάγκλιτσα (68'Ζελάγια).

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Τρισκόφσκι, Ακοράν, Πάμπλο, Τολεμές, Καταλά, Αντωνιάδης, Τρουγιόλς - Παπουλής,  Βασιλείου, Γιάκολις, Σκέμπρι, Γιούστε, Ζελάγια.

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: Γιάννου - Σακέτι (2η κίτρινη)

**Διαιτητής της αναμέτρησης ο Λούκας Σωτηρίου με βοηθούς τους Χαράλαμπο Γεωργίου και Μάριο Καλογήρου. Τέταρτος ο  Γιώργος Νικολάου.

Καλύψτε όλες τις τραπεζικές σας ανάγκες με το επιχειρηματικό πακέτο για κυπριακές επιχειρήσεις www.ccb.coop.com.cy