Σχόλιο: "Με τον ίδιο - χαμηλό - ρυθμό, μπορει"

Πολύ καλά διαβασμένη η ΑΕΚ στο πρώτο ημίχρονο, στον εκτός έδρας αγώνα με την Μπορντό, το οποίο ολοκληρώθηκε στο 0-0.

Ο Τόμας Κρίστιανσεν μελέτησε πολύ καλά τα ατού του αντιπάλου, έχοντας διπλό μαρκάρισμα σε κάθε επικίνδυνο στο ένας εναντίον ενός παίκτη, κάτι που ανάγκασε τους Γάλλους σε αρκετά σουτ έξω από την περιοχή. Μετά το πρώτο τέταρτο, η ΑΕΚ κατάφερε να… χαμηλώσει τον γρήγορο ρυθμό που είχαν οι αντίπαλοι, καταφέρνοντας άνετα σχετικά να κρατήσουν το μηδέν παθητικό.

Ανασταλτικά η ΑΕΚ παίρνει… άριστα στο πρώτο μέρος, ενώ στην επίθεση αν και δεν είχε επιθετική προσέγγιση στο παιχνίδι ήταν αρκετά επικίνδυνη όποτε ανέβαινε ψηλά, με τις ευκαιρίες των Άλβες και Τομάς να είναι από τις κορυφαίες του πρώτου μέρους.

Δεν υπάρχει κάποιο… χτυπητό σημείο που να σηκώνει διόρθωση. Η ομάδα της Λάρνακας θα συνεχίσει στην ίδια λογική, να κρατήσει χαμηλό ρυθμό χωρίς να επιτρέψει στους Γάλλους να... τρέξουν και όσο κυλούν τα λεπτά και μένει το 0-0, θα έχει περισσότερες ευκαιρίες να… χτυπήσει στην κόντρα.