Ήττα στις λεπτομέρειες (Φώτος)

Την ήττα από την KB Peja με 87-82 γνώρισε η Πετρολίνα ΑΕΚ εκτός έδρας στο Κόσοβο, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του FIBA Europe Cup.

Η ομάδα της Λάρνακας ανά διαστήματα ήταν αρκετά καλή, όμως η πολύ καλή εμφάνιση των γηπεδούχων στην 2η περίοδο, όπου σημείωσαν 32 πόντους και δέχθηκαν 15, τους έδωσε εν τέλει την νίκη. Αυτή ήταν η δεύτερη διαδοχική ήττα στον θεσμό για την κυπριακή ομάδα.

Η Πετρολίνα ΑΕΚ ξεκίνησε θετικά τα πρώτα στάδια του αγώνα και στο 3' είχε προηγηθεί με 4-2, ενώ μερικά δευτερόλεπτα μετά το σκορ ήταν στο 7-4 υπέρ της κυπριακής ομάδας. Έπειτα οι γηπεδούχοι με ένα σερί επτά πόντων πήραν αυτοί προβάδισμα με 11-7 μέχρι το 5:42. Ωστόσο η ΑΕΚ ήταν πιο συγκεντρωμένη στα εναπομείναντα λεπτά της περιόδου, καταφέρνοντας να βρίσκεται μπροστά στο σκορ με 19-17 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Δυνατά ξεκίνησε στη δεύτερη περίοδο η κυπριακή ομάδα, με δίποντο του Γκούντγουιν που την έφερε μπροστά στο σκορ με 21-17. Ωστόσο οι γηπεδούχοι είχαν ανεβάσει ρυθμό στην πορεία, παίρνοντας προβάδισμα εννέα πόντων (32-23) μέχρι τα μισά του δεκαλέπτου. Η ΑΕΚ πάλεψε, όμως η ομάδα του Κοσόβου κατάφερε να φέρει το σκορ στο 49-34 υπέρ της μέχρι την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου.

Στην τρίτη περίοδο η ΑΕΚ ήθελε να μειώσει την διαφορά στο σκορ, για να διεκδικήσει την νίκη στον αγώνα, ωστόσο η KB Peja κρατούσε τις διαφορές στο σκορ, το οποίο ήταν στο 59-49 στο 26:15. Τότε η ομάδα της Λάρνακας με ένα σερί επτά πόντων από τους Τομάς, Πέτροβιτς και Σιζόπουλο μείωσε σε 59-56, τρία λεπτά πριν την ολοκλήρωση της περιόδου. Οι γηπεδούχοι ήταν όμως πιο συγκεντρωμένοι στα τελευταία στάδια του τρίτου δεκαλέπτου, καταφέρνοντας να επαναφέρουν την διαφορά που χώριζε τις δύο ομάδες στο σκορ στους δώδεκα πόντους (70-58).

Με δίποντο του Μπρέζετς ξεκίνησε την τέταρτη περίοδο η ΑΕΚ, μειώνοντας σε 70-60, με την KB Peja να απαντάει με τρίποντο του Μεκάι. Μέχρι το 35' η κυπριακή ομάδα μείωσε την διαφορά στους οκτώ πόντους (77-69), ενώ ένα λεπτό μετά η KB Peja με δύο ελεύθερες βολές του Ντάλμαν επανέφερε την διαφορά στους δέκα (79-69). Η ΑΕΚ απάντησε με δύο τρίποντα του Τομάς και έτσι μείωσε σε 80-75, δύο λεπτά πριν το φινάλε, με την κυπριακή ομάδα να τα δίνει όλα στα τελευταία στάδια του αγώνα, διατηρώντας τις αποστάσεις στο σκορ σε μικρά επίπεδα, ωστόσο η KB Peja ήταν η νικήτρια με τελικό σκορ 87-82.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-19, 49-34, 70-58, 87-82