Η ΑΕΚ έκανε το δυο στα δυο! (φώτος)

Η Πετρολίνα ΑΕΚ έκανε το δύο στα δύο στην ΟΠΑΠ Basket League, επικρατώντας μέσα στο Αυγόρου της Ένωσης Νέων Παραλιμνίου με 74-62.

Η ομάδα της Λάρνακας έλεγχε το παιχνίδι στο μεγαλύτερο διάστημα του, όπου είχε προηγηθεί μέχρι και με 23 πόντους διαφορά. Η ΕΝΠ πάλεψε το παιχνίδι μέχρι τέλους, μειώνοντας στους επτά την διαφορά, με την ΑΕΚ να διατηρεί το προβάδισμα της και να φεύγει με την νίκη. Κορυφαίος του αγώνα ήταν ο Ντέβιν Σέρσι με 17 πόντους (1 τρίποντο, 9 ριμπάουντ, 1 ασσίστ).

Πολύ δυνατά μπήκε στο παιχνίδι η ΑΕΚ που στο πρώτο ενάμιση λεπτό σημείωσε οκτώ πόντους (πέντε ο Σέρσι, τρεις ο Μπιγκς). Η ΕΝΠ μείωσε με δίποντο του Μάιερς, με την ΑΕΚ να σημειώνει πέντε ακόμα πόντους (τρίποντο ο Παντελή, δύο ο Σέρσι) και το σκορ να πηγαίνει στο 13-2. Η διαφορά ανέβηκε στους δώδεκα μέχρι το 4:30 (16-4), με τους γηπεδούχους να μειώνουν στην συνέχεια με δύο λέι απ από τους Τζέρεμι και Κάιζερ (16-8). Με την ολοκλήρωση της περιόδου, οι «κιτρινοπράσινοι» ήταν μπροστά με 22-12.

Με επτά πόντους του Γκίμπσον ξεκίνησε την Β’ περίοδο η ΑΕΚ που προηγήθηκε με 29-12, μέχρι το 13’. Έπειτα είδαμε ένα πιο ισορροπημένο παιχνίδι, όπου το σκορ οδηγήθηκε στο 35-17 στο 5’. Οι «βυσσινί» μείωσαν στους 14 την διαφορά μέχρι το 16:30 (37-23), με την ΑΕΚ ωστόσο να διατηρεί τον έλεγχο του αγώνα και να φέρνει το σκορ στο 45-25, με το τέλος του ημιχρόνου.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλά στο τρίτο δεκάλεπτο, μειώνοντας την διαφορά στους 16 μέχρι το 23’, με το σκορ να είναι στο 47-31. Ωστόσο οι Λαρνακείς απάντησαν, σημειώνοντας επτά σερί πόντους (τέσσερις ο Τάσιτς, δύο ο Ντουρέν, ένα ο Γκίμσον), αυξάνοντας την διαφορά στους 23 πόντους (54-31) μέχρι το 25’. Η ομάδα του Παραλιμνίου συνέχισε να πιέζει για να μειώσει το σκορ, με την ΑΕΚ ωστόσο να διατηρεί τις διαφορές. Στο 27:30 η ΑΕΚ ήταν μπροστά με 60-42, με την ΕΝΠ να σημειώνει πέντε πόντους (από δύο οι Πυρίλλης, Τζέρεμι, ένα ο Ατγκουντ) μειώνοντας σε 60-47, με την ΑΕΚ να πετυχαίνει δύο ακόμα πόντους στο φινάλε του δεκαλέπτου, με τον Ντουρέν.

Μέχρι το 32:30 η ΕΝΠ μείωσε την διαφορά στους δέκα (64-54), ενώ μισό λεπτό αργότερα η διαφορά μειώθηκε στους επτά (66-59). Η ΑΕΚ αντέδρασε και σημείωσε έξι πόντους (τέσσερις ο Σέρσι, δύο ο Ντουρέν) με το σκορ να πάει στο 72-59 μέχρι το 36:40. Με την ολοκλήρωση του αγώνα, η Πετρολίνα ΑΕΚ πήρε την νίκη με τελικό σκορ 74-62.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 12-22, 25-45, 47-62, 62-74

Ε.Ν. Παραλιμνίου (Νικόλας Παπαδόπουλος): Άτγουντ 20 (4), Τζέρεμι 11, Μάιερς 13 (1), Κάισερ 10, Σολωμού, Χαραλάμπους, Ζάντης, Σιόκουρος, Γουάτκινς 4, Παπαγεωργίου, Πυρίλλης 2, Παπαδόπουλος 2.

Πετρολίνα ΑΕΚ (Δημήτρης Κουκούρης): Σέρσι 17 (1), Ντουρέν 8, Μπιγκς 8, Σιζόπουλος 6 (2), Παντελή 7 (2), Πέτροβιτς 3, Κουμής 2, Τάσιτς 10, Τρισόκκας, Γκίμπσον 13 (1), Μοτίτης.