Νίκες για ΑΕΛ, ΑΕΚ, Απόλλωνα, Ανόρθωση

Στο μεγάλο ματς της 11ης αγωνιστικής  που έγινε στη σάλα της Δερύνειας η Robo Markets ΑΕΛ απέδρασε με νίκη 3-2 και με το καθοριστικό δίποντο αύξησε τη διαφορά από την Αναγέννηση στους οκτώ βαθμούς στη μάχη της τετράδας.

Απόλλων και Τεεχνοοικία ΑΕΚ καθάρισαν εύκολα τις υποχρεώσεις τους στην 11η αγωνιστική κερδίζοντας Εθνικό Λατσιών και Ολυμπιάδα με 3-0 σετ και επικεντρώνονται στο μεταξύ τους ντέρμπι κορυφής το Σάββατο στο «Κίτιον». Εξάλλου, η Ανόρθωση κέρδισε το ΘΟΙ Αυγόρου με 3-0 σετ και καραδοκεί.

ΣΑΛΑ ΔΕΡΥΝΕΙΑΣ: ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ Δ. – Robo Markets ΑΕΛ  2-3  (25-23, 18-25, 25-23, 27-29, 14-16)

Μετά από ένα φοβερό αγώνα που  κράτησε σε αγωνία τους φιλάθλους και ο κάθε πόντος κερδήθηκε με πολύ ιδρώτα η Robo Markets ΑΕΛ   κέρδισε την Αναγέννηση με 2-3 σετ και βρίσκεται πολύ κοντά στην τετράδα.

Μετά από «μάχη» 27 λεπτών το πρώτο σετ δεν διέψευσε τις προσδοκίες των πετοσφαιρόφιλων με την Αναγέννηση να κερδίζει 25-23 και να ανακτά το προβάδισμα με 1-0 στο ντέρμπι.

Στο δεύτερο σετ οι «γαλαζοκίτρινες» μπήκαν αποφασισμένες να αλλάξουν τα δεδομένα και κέρδισαν 18-25 ισοφαρίζοντας  σε 1-1το ντέρμπι.

Η αντίδραση των «πρασίνων» ήταν άμεση και στο τρίτο σετ μετά από ένα πολύ καλό αγώνα κέρδισαν 25-23 και πήραν ξανά το προβάδισμα με 2-1 σετ.

Μετά από συναρπαστικό αγώνα στο τέταρτο σετ που κράτησε σε αγωνία τους πάντες η Robo Markets ΑΕΛ κέρδισε με 27-29 σε σετ που κράτησε 36 λεπτά ισοφάρισε σε 2-2, ενώ οι δυο ομάδες «εξασφάλισαν» τον πόντο.

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ Δ. (Λ. ΛΟΙΖΟΥ): Γκρίπαν, Δημητρίου, Μπράουν, Μάγνι, Ευσταθίου, Πααγιάννη, - Λίμπερο:  Οικονόμου.

Robo Markets ΑΕΛ(ΣΠ. ΠΡΩΤΟΨΑΛΤΗΣ): Σπύρου, Βόρονα, Κχαταρασβίλι, Κωνσταντινίδου, Σίμαν, Παύλου – Λίμπερο: Kυπριανού.

«ΚΙΤΙΟΝ»: ΤΕΧΝΟΟΙΚΙΑ ΑΕΚ – ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ Ν. 3-0 (25-11, 25-21, 25-09)

Με το δεξί μπήκε στις υποχρεώσεις της το 2018 η Τεχνοοικία ΑΕΚ που στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής κέρδισε την Ολυμπιάδα στο «Κίτιον» με 3-0 σετ και ετοιμάζεται για το μεγάλο ντέρμπι κορυφής με τον Απόλλωνα το Σάββατο στις 19:00.  H Ολυμπιάδα ήταν ανταγωνιστική στο δεύτερο σετ.

Η Τεχνοοικία ΑΕΚ μπήκε δυνατά και κέρδισε το πρώτο σετ  με 25-11.Στο δεύτερο σετ η Ολυμπιάδα έβαλε αντίσταση και ο αγώνας έγινε ντέρμπι, αλλά οι Λαρνακείς πιο ψύχραιμες κέρδισαν 25-21 και αύξησαν σε 2-0. Στο τρίτο σετ η ομάδα του Χόλοσι ήταν εμφανώς ανώτερη και κέρδισε 25-09 καΙ τον αγώνα με  3-0 σετ

ΤΕΧΝΟΟΙΚΙΑ ΑΕΚ(Λ. ΧΟΛΟΣΙ): Καρπεντιέρ, Στυλιανού, Μάγκντιτς, Ριπνάγια, Δημητρίου, Ιωάννου – Λίμπερο: Mοσφιλιώτη. – Αλλαγές: Kέζου.

ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ Ν.(ΧΡ.ΣΙΑΝΤΡΗΣ): Σταύρου, Νίστρομ, Οικονομίδου, Ντίπερν, Χαραλάμπους, Αθανασίου – Λίμπερο: Xρ. Μαραγκού – Αλλαγές: Kολοκοτρώνη, Κωνσταντίνου.

«ΑΠΟΛΛΩΝ ΑΡΕΝΑ»: ΑΠΟΛΛΩΝ – ΕΘΝΙΚΟΣ Λ. 3-0  ( 25-8, 25-02,25-04)

Χωρις να φορτσάρει ιδιαίτερα και με το μυαλό στο ντέρμπι του Σαββάτου με την Τεχνοοικία ΑΕΚ στη Λάρνακα το Σάββατο ο Απόλλωνας κέρδισε στην «πρεμιέρα» του το 2018 τον Εθνικό Λ. με  3-0 σετ. Οι Λατσιώτισσες δεν κατάφερε στην «Απόλλων Αρένα» να φανούν ανταγωνιστικές γράφοντας συνολικά 14 πόντους.

Ο  Απόλλωνας  όπως αναμενόταν κυριάρχησε στο πρώτο σετ κερδίζοντας με 25-08 και προηγήθηκε με 1-0 σετ.  Ακόμα πιο εύκολη η επικράτηση στο δεύτερο σετ αφού οι «γαλάζιες» κέρδισαν 25-02, ενώ στο τρίτο ο Εθνικός «έγραψε» δυο πόντους παραπάνω με τον Απόλλωνα να κερδίζει 25-04 και τον αγώνα με 3-0 σετ.

ΑΠΟΛΛΩΝ(ΣΤ. ΦΡΑΓΚΕΣΚΟΥ): Αγκούλο, Ιορδάνους, Ι. Λεωνίδου, Ντουντνίκοβα, Σιμανόφσκι, Χαραλάμπους – Λίμπερο: Στεφάνου – Αλλαγές: Ζακχαίου, Μπότσοβα.

ΕΘΝΙΚΟΣ Λ.(ΕΥ. ΠΑΝΑΓΙΩΤΟΥ):  Λουκά, Κωνσταντίνου,  Σολωμή, Τίλεϊ,Χριστοδούλου , Πέετμα, - Λμπερο: Δαϋίδ. – Αλλαγές: Ττέκκη.

ΑΘΛΗΤΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ ΑΝΟΡΘΩΣΗΣ: ΑΝΟΡΘΩΣΗ – ΘΟΙ ΑΥΓΟΡΟΥ 3-0  (25-18, 25-09, 27-25)

Η Ανόρθωση ξεπέρασε ανώδυνα το εμπόδιο του ΘΟΙ Αυγόρου κερδίζοντας στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής και πρώτης για τις «κυανόλευκες» στο 2018 με 3-0 και στρέφει την προσοχή της στον αγώνα του Σαββάτου με την Robo Markets  ΑΕΛ στη Λεμεσό.

Οι «κυανόλευκες» παίζοντας καλύτερα κέρδισαν το πρώτο σετ  με 25-18 και προηγήθηκαν με 1-0. Στο δεύτερο σετ η Ανόρθωση μπήκε πολύ δυνατά και κέρδισε με  25-09 κάνοντας το 2-0 στα σετ. Στο τρίτο σετ όμως όλα άλλαξαν αφού το ΘΟΙ ήταν πολύ καλό έβαλε πίεση και μετέτρεψε τον αγώνα σε ντέρμπι. Τελικά, στους έξτρα πόντους η Ανόρθωση κέρδισε με 27-25 και πήρε τη νίκη με 3-0.

ΑΝΟΡΘΩΣΗ(ΑΛ. ΜΠΟΣΚΟΒΙΤΣ): Ιωάννου, Κόρντουν, Μπρατούνχινα, Σταυρινίδου, Πατσέκο, Καετάνο – Λίμπερο: Δαϋίδ – Αλλαγές: Χριστοπούλου, Κακουρή, Χριστοδουλου, Ευγενίου.

ΘΟΙ ΑΥΓΟΡΟΥ(Λ. ΝΟΒΑΚΟΦ): Χαραλάμπους, Όθωνος, Κωνσταντίνου, Παπαδοπούλου, Μιχαήλ, Χατζηκωνσταντίνου – Λίμπερο: Kούτα. – Αλλαγές: Χρίστου, Τζιανουδάκη, Νικόλα, Κάρυου.

Κέρδισε ο Εθνικός Λ. στην Πύλα

Σε αγώνα για την Β Ανδρών που έγινε την Τρίτη 16 Ιανουαρίου 2018 στο Γήπεδο της Πύλας ο Εθνικός Λατσιών κέρδισε τον τοπικό Φοίνικα με 0-3 σετ (11-25, 19-25, 19-25).