Δεύτερο... βήμα για ΑΕΚ

Η ΑΕΚ κατέβαλε στο «Κίτιον» της Λάρνακας τον Κεραυνό με 86-83 κι έκανε το 2-1 στη σειρά των ημιτελικών των πλέι-οφ

Η έδρα αποδείχθηκε ισχυρή και στον δεύτερο αγώνα της Παρασκευής (27/3/15), σε ό,τι αφορά την 3η αγωνιστική της ημιτελικής φάσης των πλέι-οφ του Πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Ανδρών Α΄ Κατηγορίας. Η Πετρολίνα ΑΕΚ αξιοποίησε το «Κίτιον Αθλητικό Κέντρο», επικρατώντας του Κεραυνού με 86-83, που την έφεραν να παίρνει προβάδισμα με 2-1 στις νίκες και να βρίσκεται μία μακριά από την πρόκρισή της στον τελικό. Το παιχνίδι ήταν συναρπαστικό και θεαματικό, με τους γηπεδούχους να διατηρούν σταθερά καλό προβάδισμα και τους φιλοξενούμενους να κάνουν την προσπάθεια επιστροφής στο τρίτο και τέταρτο δεκάλεπτο, όμως από τη στιγμή που δεν πέρασαν ποτέ μπροστά έχασαν το ψυχολογικό πλεονέκτημα που θα αποκτούσαν. Βέβαια, όταν πλησίαζε απειλητικά ο Κεραυνός η Πετρολίνα ΑΕΚ είχε τον Τάντους ΜακΦάντεν να την παίρνει από το χέρι και να την ξαναβάζει σε θέση οδηγού.

Σε ένα ανταγωνιστικό παιχνίδι μεταξύ περίπου ισάξιων ομάδων και η παραμικρή λεπτομέρεια μετρά, με την Πετρολίνα ΑΕΚ να έχει υπέρ της τη διαφορά στα ριμπάουντ (37-28ρ.) και στις σωστές πάσες την κατάλληλη στιγμή (22-12 ασ.). Στην εξαιρετική ομαδική δουλειά εκατέρωθεν στην άμυνα, στην επίθεση υπήρχαν παίκτες που ξεχώρισαν ιδιαίτερα, όπως ο ΜακΦάντεν για την Πετρολίνα ΑΕΚ (23π.) και οι ψηλοί Μπρέζετς και Χάρπερ (από 19π. και συνολικά 19ρ.), ενώ στον Κεραυνό ο Γουίντεν ολοκλήρωσε τον αγώνα με 29 πόντους (19 στο πρώτο μέρος), με τον Παντούρη να είναι καταπληκτικός στο δεύτερο (22π., 5/6τρ.). Τώρα, η σειρά θα μεταφερθεί εκ νέου στο «Κώστας Παπαέλληνας» του Στροβόλου, με τον τέταρτο ημιτελικό να είναι προγραμματισμένος για την Τρίτη (31/3/15).

Μετά το 3ο λεπτό της πρώτης περιόδου η Πετρολίνα ΑΕΚ πήρε τα ηνία του αγώνα και κατάφερε να διατηρεί σταθερά το προβάδισμα, ανεβάζοντας τη διαφορά μέχρι τους 11 πόντους (27-16 στο 9΄). Η επιθετική πολυφωνία και η υπεροχή της μέσα στη ρακέτα οδηγούσαν τους γηπεδούχους, ενώ στον Κεραυνό η καλή επιθετική βραδιά του Τόνι Γουίντεν (19π. στο πρώτο μισό) ήταν αυτή που τον οδηγούσε σε ψαλίδισμα της διαφοράς και μάλιστα λίγο πριν από το τέλος του ημιχρόνου την έριξε στους δύο πόντους (43-41).

Οι δύο ομάδες επέστρεψαν από τα αποδυτήρια με σκοράρισμα έξω από τα 6,75μ. και καλό ρυθμό στο παιχνίδι τους. Οι άμυνες είχαν διάθεση, όμως οι επιθέσεις πολύ περισσότερη. Έτσι το σκορ συνέχισε να είναι ψηλό, με την Πετρολίνα ΑΕΚ να διατηρεί προβάδισμα 4-6 πόντων. Ο Κεραυνός, με δύο συνεχόμενες πολύ καλές άμυνες και ένα τρίποντο του Μπιγκς και καλάθι και βολή του Τζόνσον, έφερε το ματς στα ίσα (60-60) στο 27΄47΄΄. Η απάντηση των γηπεδούχων είχε το ονοματεπώνυμο... Τάντους ΜακΦάντεν, καθώς ο Αμερικανός με δύο σερί τρίποντα ξανάβαλε μπροστά την ομάδα του με 66-60, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το τρίτο δεκάλεπτο.

Στην τελευταία περίοδο οι δύο ομάδες συνέχισαν να παλεύουν σε κάθε γωνιά του γηπέδου, με τον Γουίντεν να μειώνει σε 71-70 στο 35΄31΄΄, όμως και πάλι ο ΜακΦάντεν έστειλε την Πετρολίνα ΑΕΚ στο +8 (79-71). Δύο σερί τρίποντα έφεραν τον Κεραυνό να μειώνει σε 83-81 στα 29΄΄ πριν από τη λήξη, όμως στις δύο εύστοχες βολές του Παντελή (85-81) ο Γουίντεν έκανε λάθος πάσα και με 1/2 βολές από τον ΜακΦάντεν το σκορ πήγε στο 86-81, 11΄΄ πριν από το τέλος. Στα 5 δεύτερα ο Παντούρης πέτυχε καλάθι (86-83), πήρε και φάουλ, όμως στην εσκεμμένα άστοχη βολή του ο Παλάλας πήρε το αμυντικό ριμπάουντ και κράτησε τη νίκη στην ομάδα του.

Δεκάλεπτα:
27-22, 46-43, 66-60, 86-83.

ΠΕΤΡΟΛΙΝΑ ΑΕΚ (Γιώργος Κετσελίδης)
(10/21β., 23/41δ., 10/21τρ., 26-11ρ., 22ασ., 8κλ., 2κ., 13λ.): Χάρπερ 19 (1), Μπρέζετς 19, Κοιλαράς 2, Πέτροβιτς 12 (2), ΜακΦάντεν 23 (5), Κασκίρης, Ντάιρεν 1, Παντελή 10 (2), Παλάλας.

ΚΕΡΑΥΝΟΣ (Παναγιώτης Γιανναράς)
(16/19β., 17/35δ., 11/23τρ., 23-5ρ., 12ασ., 7κλ., 1κ., 13λ.): Ντιγκς 15, Τζόνσον 5, Πηλαβάς, Μιχαήλ, Γουίντεν 29 (5), Παντούρης 22 (5), Μπιγκς 8 (1), Μπόγκαβατς 4, Θεοχαρίδης, Κρουπάλια.