Φιλική ήττα από Τορπέντο (Φώτος)

Φιλικό παιχνίδι με την FC Torpedo Moscow έδωσε η ΑΕΚ στο ΓΣΖ και γνώρισε την ήττα με 1-5. Το μοναδικό γκολ της ομάδας της Λάρνακας σημείωσε ο Κάντε στο 3΄.

Οι συνθέσεις:

ΑΕΚ: Negri (60' Ζ. Μυτίδης), Catala (46' Σκοπελίτης), Καστάνας, Ortiz (46' Monteiro), Μαγκούρης (46' Κούρτης), Boljevic (76' Ιωάννου), Φροξυλιάς (76' Κακουλλής), Larena (46' Tomas), Παύλου, Κυπριανού, Kante (60' Colautti).
Στον πάγκο: Z. Μυτίδης, Colautti, Tomas, Σκοπελίτης, Κακουλλή, Κούρτης, Monteiro, Ιωάννου.

FC Torpedo Moscow: Budakov, Kniazev, Stevanovic, Pugin, Mirzov, Steklov, Bazelyuk, Bilyaletdinov, Rykov, Katsalapov, Tigiev.

Στο δεύτερο μέρος αγωνίστηκαν οι: Shafinskiy, Smarason, Fomin, Viera, Kertanov, Salugin.

Εκτός έμειναν για προληπτικούς λόγους οι Tono, Massana, Murillo, Vander και Atheba καθώς και οι διεθνείς Χαραλάμπους, Εγγλέζου, Μιντίκκης, Ν. Μυτίδης και Sipo.

Η εξέλιξη του πρώτου ημιχρόνου:

1’ Έναρξη της αναμέτρησης.
3’ ΓΚΟΛ! 1-0 για την ομάδα μας με τον Kante να σκοράρει με κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι μετά την μπαλιά του Ortiz.
10’ Ευκαιρία για τους Ρώσους, με τον Negri να μαζεύει με διπλή προσπάθεια μετά την κεφαλιά του Rykon.
15’ To σουτ του Pugin πέρασε λίγο πάνω από τα δοκάρια.
19’ Ο Larena βρήκε τον Παύλου με διαγώνια μπαλιά, αυτός έκανε το σουτ από πλάγια αριστερά και έστειλε την μπάλα λίγο έξω.
22’ Δοκάρι για τους φιλοξενούμενους μετά το δυνατό σουτ του Bazelyuk, στην συνέχεια ο Negri κάνει την απόκρουση σε σουτ του Mirzov.
27’ Ο Negri απομακρύνει σε κόρνερ το σουτ του Mirzov.
36’ ΓΚΟΛ! 1-1 για την Torpedo, με τον Mirzov να φεύγει στην πλάτη της άμυνας και να πλασάρει ιδανικά.

Η εξέλιξη του δευτέρου ημιχρόνου:

46' Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου.
49' Ο Pugin έκανε το σουτ, ο Negri πραγματοποίησε την επέμβαση.
50' Νέο σουτ από τον Pugin , η μπάλα πέρασε έξω.
53' Κεφαλιά από τον Kante, η μπάλα πέρασε λίγο έξω.
56' Σουτ του Παύλου, η μπάλα στο αριστερό μέρος των διχτύων.
57' Νέο σουτ από τον Kante αυτή την φορά, η μπάλα πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι των φιλοξενουμένων.
61' ΓΚΟΛ! 1-2 για τους φιλοξενούμενους με τον Viera να σκοράρει στην επαναφορά της μπάλας μετά την απόκρουση του Μυτίδη.
67' ΓΚΟΛ! 1-3 για τους φιλοξενούμενους, με σουτ του Bilyaletdinov από το ύψος της μεγάλης περιοχής.
81' ΓΚΟΛ! 1-4 με σκόρερ τον Salugin με σουτ μέσα από την μεγάλη περιοχή.
89' Αρχικά ο Colautti και στην συνέχεια ο Ιωάννου δεν μπόρεσαν μέσα από την μεγάλη περιοχή να νικήσουν με σουτ τον αντίπαλο τερματοφύλακα.
90' ΓΚΟΛ! 1-5 με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Viera. Το πέναλτι κέρδισε ο ίδιος μετά από ανατροπή του από τον Monteiro.