Οι... γνωστοί τον έστειλαν στην κορυφή (φώτος)

Με ένα γκολ του Παπουλή στο ξεκίνημα με πέναλτι και άλλο ένα στο τέλος με τον Γκιέ, ο Απόλλωνας κέρδισε την Ανόρθωση με 2-0 και μπαίνει στα playoffs όντας μόνος στην κορυφή του πρωταθλήματος...

Πέναλτι και γρήγορο προβάδισμα

Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στο ξεκίνημα και παρόλο που έλειψαν οι φάσεις, είχαν νωρίς την ευκαιρία να πάρουν προβάδισμα και δεν την άφησαν να πάει χαμένη. Στο 11' ο διαιτητής σφύριξε πέναλτι σε χέρι του Μάκου και ο Παπουλής από τα έντεκα βήματα έκανε το 1-0, λύνοντας τα πόδια των συμπαικτών του.

Λίγα πράγματα στην συνέχεια του πρώτου μέρους, με τον Απόλλωνα να διατηρεί το προβάδισμα χωρίς μεγάλες δυσκολίες και στο 32' να χάνει καλή ευκαιρία όταν το σουτ του Ρόσα από το σημείο του πέναλτι έφυγε ψηλά.  Οι γηπεδούχοι είχαν άλλη μια καλή στιγμή στο 40' όταν ένα μακρινό σουτ του Γκιέ ήταν άστοχο ενώ στο επόμενο λεπτό ο Ίσμα απείλησε με σουτ όμως ο Βάλε ήταν έτοιμος.

Ευκαιρίες και γκολ στο τέλος

Με καλές ενδείξεις ξεκίνησε η "επανάληψη" αφού στο 51' ο Εντέ βρέθηκε σε καλή θέση όμως τον πρόλαβε ο Μερκής πριν κάνει το σουτ ενώ στο 54' ο Παπουλής από καλή θέση και αμαρκάριστος, ήταν άστοχος. Πέντε λεπτά αργότερα έχασε και ο Γκιέ σημαντική ευκαιρία, όταν στο τετ-α-τετ με τον Καμίνσκι ήταν άστοχος.

Η επόμενη μεγάλη φάση ήταν αυτή την φορά για την Ανόρθωση, με τον Ίσμα από το ύψος του πέναλτι στο 72' να κάνει το σουτ και τον Βάλε να λέει ξανά "όχι". Τελικά ο κύκλος των χαμένων ευκαιριών έκλεισε στο 91' όταν ο Γκιέ πέτυχε το ένατο του γκολ στο πρωτάθλημα και τέλειωσε το παιχνίδι λίγο πριν το τελικό σφύριγμα του διαιτητή...

Απόλλων:  Βάλε, Ν. Λόπες, Μερκής, Αντράντε, Βασιλείου, Χαμντανί, Στογιάνοβιτς (73' Ουόν), Μεριέμ, Ρόσα, Παπουλής (82' Γκουγιόν), Γκιέ

Ανόρθωση: Καμίνσκι, Δημητρίου, Μάκος, Χόλγκερσον, Νούχου, Μαραγκός (63' Σεράν), Μαϊσουράτζε, Αμπουρτζάνια, Εντέ, Κυριάκου (80' Κωνσταντίνου), Ίσμα

Κίτρινες: Μεριέμ (4η), Χαμντανί (4η)Κυριάκου, Νούχου

- Διατέθηκαν 5390 εισιτήρια.

- Στα 11 γκολ έφτασε ο Φώτης Παπουλής.

- Στα 9 γκολ ανέβηκε ο Άμπραχαμ Γκιέ.

- Πρώτη συμμετοχή ως βασικός για τον Φύτο Κυριάκου στο πρωτάθλημα.

- Στο παιχνίδι του πρώτου γύρου είχε νικήσει ο Απόλλωνας 0-1 με σκόρερ τον Σανγκόι.

- Διαιτητής ήταν ο Δημήτρης Μασίας, βοηθοί οι Μιχάλης Σωτηρίου - Πέτρος Πέτρου, 4ος ο Σταύρος Πέλεκης, επιπρόσθετοι οι Μάριος Νικολάου - Λοΐζος Παναγιώτου και παρατηρητής ο Μιχάλης Παπαβαρνάβα.