Ήττα από Arka Gdynia

Στο τρίτο του φιλικό επί Πολωνικού εδάφους, το ΑΠΟΕΛ γνώρισε την ήττα με 2-1 από την Arka Gdynia. Το γκολ των "γαλαζοκιτρίνων" σημείωσε ο Πιέρος Σωτηρίου.

Η εντεκάδα που επέλεξε ο Ντομίνγκος Πασιένσια

Κοντίνα, Αμορίν, Αστίζ, Σέρτζιο, Ιωάννου, Μοράις, Βινίσιους, Μακρίδης, Ντε Βινσέντι, Βάντερ, Πιατκόφσκι.

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

-Έναρξη αγώνα.

-Κίτρινη κάρτα ο Ιωάννου.

-Συμπληρώθηκαν 30 λεπτά με τον ΑΠΟΕΛ να διατηρεί την κατοχή και την πρωτοβουλία, χωρίς όμως να γίνεται απειλητικός.

-Ακυρώνεται γκολ του De Vincenti ως offside στο 37'.

-Πρώτη μεγάλη ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ στο 41' με μπαλιά του Vander στη περιοχή και τον Piatkowski να πλάσαρει πάνω σε σώμα αμυντικού.

-Δίπλα από το δοκάρι φεύγει η μπάλα σε απευθείας φάουλ του Sergio στο 43'.

-Νέα ευκαιρία μετά από συνδυασμό De Vincenti και Vander με τον τελευταίο από ευνοϊκή θέση να στέλνει την μπάλα έξω στο 44'.

-Μεγάλη ευκαιρία και στο 45' με πρωταγωνιστές τους Vander και De Vincenti, με τον τερματοφύλακα να προλαβαίνει το πλασέ του τελευταίου.

-Έναρξη β' μέρους.

-Με δύο αλλαγές θα ξεκινήσει το Β´ ημίχρονο. Ο Εφραίμ στη θέση του Vander και ο Stilic στη θέση του Vinicius.

-Στο 53' απόκρουση του Codina σε κόρνερ μετά από σουτ εκτός περιοχής.

-Στο 55' κεφαλιά του Piatkowski φεύγει έξω μετά από μπαλιά του Μακρίδη.

-ΓΚΟΛ... Στο 58' η Arka Gdynia ανοίγει το σκορ 1-0.

-Καλή ευκαιρία για την Arka στο 66' με κεφαλιά να φεύγει μόλις έξω.

-Στο 70' περνάνε στον αγώνα οι Χαραλαμπίδης, Αντωνιάδης, Αλεξάνδρου και Σωτηρίου. Εκτός πέρασαν οι Amorin, Piatkowski, De Vincenti και Μακρίδης.

-ΓΚΟΛ... Στο 72' γκολ για την Αrka 2-0.

-ΓΚΟΛ... Στο 73' ο Σωτηρίου με μακρινό σουτ μειώνει σε 2-1 για το ΑΠΟΕΛ.

-Ακόμα 3 αλλαγές στο 76'. Αρτυματάς με Astiz Παπαφώτης με Ιωάννου και Shoko με Mario Sergio

-Στο 78' ο Χριστοδούλου  στην θέση του Morais.

-Στο 81' ο Χαραλάμπους στην θέση του Παπαφώτη που αποχώρησε μετά από κτύπημα στον αστράγαλο.

**Η ενημέρωση είναι από το γραφείο Τύπου του ΑΠΟΕΛ.