Επιβλήθηκε της ΕΝΠ! (φώτος)

Με νίκη ξεκίνησε την Β' φάση του Πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Ανδρών Α' Κατηγορίας ο ΑΠΟΕΛ, που επικράτησε στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής της ΕΝΠ μέσα στο Λευκόθεο με 78-73.

Το παιχνίδι ήταν κατά μεγάλα διαστήματα ισορροπημένο, με τις δύο ομάδες να παλεύουν μέχρι τέλους για την νίκη. Οι "γαλαζοκίτρινοι" είχαν πιο καθαρό μυαλό στην τέταρτη περίοδο, καταφέρνοντας να πάρουν το ροζ φύλλο αγώνος. Κορυφαίοι του αγώνα ήταν οι Μέρφι Μπερνατόφσκι με 21 πόντους (1 τρίποντο, 14 ριμπάουντ, 2 ασσίστ) και Θερόν Μπάσεϊ με 22 πόντους (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 4 ασσίστ). Από την ΕΝΠ ξεχώρισε ο Έρικ Γουάσινγκτον με 24 πόντους (4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 6 ασσίστ).

Πιο καλά ξεκίνησε το παιχνίδι ο ΑΠΟΕΛ όπου μετά από τρία λεπτά ήταν μπροστά στο σκορ με 6-2, ενώ δύο λεπτά πιο μετά το σκορ ήταν στο 10-4. Έπειτα η Ένωση με ένα σερί οκτώ πόντων (έξι ο Γουάσινγκτον, δύο ο Μπλέικς) πήρε προβάδισμα με 12-10, μέχρι το 8'. Οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν και αύξησαν το προβάδισμα τους στην συνέχεια, και με το τέλος της περιόδου ήταν μπροστά με 16-12.

Δυναμικά ξεκίνησε και στην δεύτερη περίοδο ο ΑΠΟΕΛ, καταφέρνοντας μετά από δυόμιση λεπτά να πάρει ξανά προβάδισμα, όταν το σκορ έφθασε το 19-18, μισό λεπτό αργότερα η Ένωση ήταν ξανά μπροστά με 21-20. Οι φιλοξενούμενοι σημείωσαν αργότερα άλλους τέσσερις πόντους με τους Ρέι και Μπλέικς, κάνοντας το 25-20. Τέσσερα λεπτά πριν την λήξη του πρώτου ημιχρόνου οι "βυσσινί" ήταν μπροστά με 29-27, για να έρθουν οι γηπεδούχοι με ένα σερί έξι πόντων (τρεις ο Ράιτ, δύο ο Μόμπλεϊ, ένα ο Μπάσεϊ) και να προηγηθούν με 33-29 στο 18'. Με το τέλος της δεύτερης περιόδου το σκορ ήταν στο ισόπαλο 36-36.

Η Ένωση μπήκε δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο και με ένα σερί εννέα πόντων (τέσσερις ο Ρέι, τρίποντο ο Ουάσινγκτον, δύο ο Μπλέικς) έφερε το σκορ στο 45-36. Με την πάροδο του χρόνου οι γηπεδούχοι ισορρόπησαν το παιχνίδι και μείωσαν στους τρεις την διαφορά στο 5', με το σκορ να είναι στο 46-43, ενώ δύο λεπτά αργότερα ισοφάρισαν σε 48-48. Από εκείνη την στιγμή και μέχρι το φινάλε της περιόδου το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν από πόντο σε πόντο, με το σκορ να φθάνει στο 56-56.

Αρκετά καλό ξεκίνημα έκανε ο ΑΠΟΕΛ στην τέταρτη περίοδο, καταφέρνοντας μέχρι το 4' να σημειώσει δέκα πόντους και να δεχθεί τέσσερις, με το σκορ να φθάνει στο 66-60 υπέρ του. Η Ένωση πίεσε και κατάφερε να μειώσει αργότερα, με το σκορ να είναι στο 71-68 τρία λεπτά πριν το φινάλε του αγώνα. Στην συνέχεια οι δύο ομάδες πέτυχαν από ένα τρίποντο (Ράιτ για ΑΠΟΕΛ, Ουάσινγκτον για ΕΝΠ) με το σκορ να πάει στο 74-71, δύο λεπτά πριν το τέλος. Παρά τις προσπάθειες που κατέβαλε η ΕΝΠ στα τελευταία στάδια του αγώνα, ο ΑΠΟΕΛ ήταν ο μεγάλος νικητής με τελικό σκορ 78-73.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 12-16, 36-36, 56-56, 78-73