Ήττα - αποκλεισμός για το ΑΠΟΕΛ

Παρά την μεγάλη προσπάθεια που κατέβαλε ο ΑΠΟΕΛ, δεν μπόρεσε να αντέξει μέχρι τέλους και γνώρισε την ήττα από την λιθουανική Πριενού Μπιρστόνο Βιτάουτας με 68-57 σε αναμέτρηση που πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής της Β' Φάσης του FIBA Europe Cup. Σε αρκετά σημεία του αγώνα, κυρίως στο Α' ημίχρονο, η κυπριακή ομάδα είχε πολύ καλή παρουσία, και διατηρούσε το προβάδισμα. Στην συνέχεια οι γηπεδούχοι πίεσαν, καταφέρνοντας στο τέλος να πάρουν το ροζ φύλλο αγώνος.

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλά και προηγήθηκαν με 4-0, ενώ στο 4' το σκορ ήταν στο 8-2 και ένα λεπτό αργότερα στο 10-4, για να απαντήσει στην συνέχεια ο ΑΠΟΕΛ με τρίποντο του Μπράουν και να μειώσει σε 10-7. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να πιέζουν, φέρνοντας το σκορ στο 16-11 υπέρ τους, στο 9'. Η κυπριακή ομάδα ήταν εξαιρετική στο τελευταίο λεπτό και με τρίποντο του Μπάσεϊ και δύο ελεύθερες βολές του Μπράουν, ισοφάρισε σε 16-16.

Προβάδισμα με 18-16 πήρε νωρίς στο δεύτερο δεκάλεπτο ο ΑΠΟΕΛ μετά από δίποντο του Κασκίρη. Έπειτα οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν σε 18-18 ενώ στο 5' το σκορ ήταν στο 21-21, για να έρθει ο ΑΠΟΕΛ στην συνέχεια και με ένα σερί πέντε πόντων (τρίποντο ο Μπάσεϊ, δύο ο Μόπλει) και να φέρει το σκορ στο 26-21. Η κυπριακή ομάδα ήταν ανώτερη σε αυτό το δεκάλεπτο, όπου κατάφερε είκοσι δευτερόλεπτα πριν την ολοκλήρωση του να είναι μπροστά με 32-25. Ωστόσο λίγο πριν το τέλος οι γηπεδούχοι σημείωσαν τρίποντο και μείωσαν σε 32-28.

Με δύο πόντους από τον Λιπκεβίτσιους ξεκίνησαν το δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι, μειώνοντας σε 32-30, με τον ΑΠΟΕΛ να απαντάει με δίποντο του Μόμπλεϊ (34-30). Στην συνέχεια οι λιθουανοί ανέβασαν στροφές και με έξι σερί πόντους πήραν προβάδισμα με 36-34. Έπειτα είδαμε ένα ισορροπημένο παιχνίδι, με το σκορ να είναι στο 42-41 υπέρ του ΑΠΟΕΛ στο 25'. Ωστόσο στο επόμενο δίλεπτο η κυπριακή ομάδα δέχθηκε επτά πόντους, με το σκορ να οδηγείται στο 48-42. Το συγκρότημα του Δημήτρη Κουστένη μείωσε λίγο πριν το φινάλε του δεκαλέπτου στον πόντο (51-50) όμως λίγο πριν την λήξη ο Κουλβίετις με δίποντο έκανε το 53-50.

Στον ένα πόντο μείωσε την διαφορά ξανά ο ΑΠΟΕΛ με την έναρξη της τέταρτης περιόδου, με δίποντο του Μπάσεϊ (53-52) όμως μέχρι το 36' οι γηπεδούχοι σημείωσαν πέντε πόντους και έφεραν το σκορ στο 58-52. Παρά τις προσπάθειες από τους παίκτες του ΑΠΟΕΛ, η διαφορά στο σκορ έφθασε σε διψήφιο αριθμό στο 38:16, όταν το σκορ οδηγήθηκε στο 66-55. Με το τέλος του αγώνα η Πριενού Μπιρστόνο πήρε την νίκη με τελικό σκορ 68-57

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-16, 28-32, 53-50, 68-57