Σπουδαία νίκη στην Λεμεσό

Την έβδομη του φετινή νίκη σημείωσε ο ΑΠΟΕΛ που επικράτησε εκτός έδρας του Απόλλωνα με 88-71 στην Λεμεσό, σε αναμέτρηση που πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Ανδρών Α' Κατηγορίας. Οι "γαλαζοκίτρινοι" είχαν αρκετά καλή παρουσία, και δίκαια έφυγαν με το ροζ φύλλο αγώνος. Κορυφαίος της αναμέτρησης ο Μέρφι Μπερνατόφσκι με 26 πόντους (3 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 1 ασσίστ).

Καλό ξεκίνημα έκανε ο ΑΠΟΕΛ με τέσσερις πόντους από τους Μπερνατόφσκι και Κοιλαρά στο πρώτο λεπτό (4-0). Στο επόμενο ενάμιση λεπτό ο Απόλλωνας ισοφάρισε σε 6-6, για να έρθουν οι "γαλαζοκίτρινοι" με ένα σερί εννέα πόντων (πέντε ο Μπάσεϊ, από δύο οι Κοιλαράς-Μπερνατόφσκι) κάνοντας το σκορ 15-6 μέχρι το 5'. Έπειτα είδαμε ένα ισορροπημένο παιχνίδι, μέχρι και την ολοκλήρωση της περιόδου, όπου οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν την διαφορά εννέα πόντων, με το σκορ να φθάνει στο 30-21.

Με δίποντο του Ρέινς και τρίποντο του Πιττάκα μπήκαν στην δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι, μειώνοντας σε 30-26. Η ομάδα του Δημήτρη Κουστένη ωστόσο επανέφερε την διαφορά, αλλά και την αύξησε στην συνέχεια, όπου το σκορ έφθασε στο 43-30 μέχρι το 15'. Οι γηπεδούχοι ανέβασαν στροφές στα τελευταία στάδια του ημιχρόνου, καταφέρνοντας να σημειώσουν δεκατρείς πόντους, ενώ δέχθηκαν έξι, μειώνοντας έτσι στους έξι την διαφορά (49-43).

Αρκετά καλά μπήκε στην τρίτη περίοδο ο ΑΠΟΕΛ όπου κατάφερε να επαναφέρει την διαφορά στους δώδεκα πόντους μέχρι το 24' όταν το σκορ έφθασε στο 57-45. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να αντιδράσουν για να μειώσουν την διαφορά, όμως ο ΑΠΟΕΛ διατηρούσε το προβάδισμα του σε αυτά τα επίπεδα και στην συνέχεια. Τρία λεπτά πριν το τέλος του δεκαλέπτου οι "γαλαζοκίτρινοι" ήταν μπροστά με  65-54, ωστόσο στο τελευταίο τρίλεπτο ανέβασαν στροφές και σημείωσαν εννέα πόντους, ενώ δέχθηκαν δύο, με το σκορ να οδηγείται στο 74-56.

Τέσσερις πόντους σημείωσαν νωρίς στην τέταρτη περίοδο οι Μόμπλεϊ και Κούνας, φέρνοντας την διαφορά στους 22 πόντους (78-56). Έπειτα οι γηπεδούχοι ανέβηκαν και ισορρόπησαν το παιχνίδι, με τους φιλοξενούμενους να προσπαθούν να διατηρήσουν τις διαφορές στο σκορ και να μην κινδυνέψουν. Στο 35' το σκορ ήταν στο 78-60, ενώ με το τέλος του αγώνα η ομάδα της Λευκωσίας επικράτησε με 88-71.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-30, 43-49, 56-74, 71-88