Διπλό το ΑΠΟΕΛ επί του Απόλλωνα

Ο ΑΠΟΕΛ ήταν ο νικητής στο πρώτο χρονικά παιχνίδι για την 14η αγωνιστική της ΟΠΑΠ Basket League, όπου πέρασε νικηφόρα από την Λεμεσό, επικρατώντας με 82-76 του Απόλλωνα.

Η ομάδα της Λεμεσού ξεκίνησε δυνατά το παιχνίδι, με τον ΑΠΟΕΛ στην δεύτερη και τρίτη περίοδο να είναι καλύτερος και να δημιουργεί διαφορά στο σκορ. Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Απόλλωνας ήταν βελτιωμένος, καταφέρνοντας να πάρει προβάδισμα λίγο πριν το φινάλε του αγώνα, με τους «γαλαζοκίτρινους» να έχουν πιο καθαρό μυαλό στα τελευταία στάδια του παιχνιδιού και να παίρνουν την νίκη, η οποία τους ανεβάζει στους 18 βαθμούς, ενώ ο Απόλλωνας πήγε στους 14 βαθμούς. Κορυφαίος της αναμέτρησης ήταν ο Τζάστιν Μπέικερ με 21 πόντους (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ, 2 ασσίστ). Εξαιρετικό παιχνίδι έκανε επίσης ο Βασίλης Κούνας με 14 πόντους (1 ριμπάουντ). Από την ομάδα του Απόλλωνα, πολύ καλός ήταν ο δεκαεπτάχρονος Πόλυς Ηλιάδης που σημείωσε 15 πόντους (5 τρίποντα, 3 ριμπάουντ).

Ισορροπημένα ξεκίνησε το παιχνίδι στην Λεμεσό, με τον Απόλλωνα να παίρνει προβάδισμα με 5-4, μετά το πρώτο λεπτό, ενώ ο ΑΠΟΕΛ ένα λεπτό αργότερα ήταν μπροστά στο σκορ με 7-5. Μέχρι το 4’ οι γηπεδούχοι πέτυχαν επτά πόντους (τέσσερις ο Τέρμαν, τρίποντο ο Μπλάκμον), παίρνοντας προβάδισμα με 12-7. Στο 6’ το σκορ ήταν στο 16-10 για τους γηπεδούχους, με τον ΑΠΟΕΛ να σημειώνει στην συνέχεια εννέα σερί πόντους (πέντε ο Μπέικερ, από δύο οι Κασκίρης-Γκάρι) και πήρε προβάδισμα με 19-16. Ο Απόλλωνας κατάφερε να σημειώσει δέκα πόντους μέχρι το 9:30, ενώ δέχθηκε τρεις, με το σκορ να πάει στο 26-22, όμως πριν το τέλος της περιόδου οι φιλοξενούμενοί πέτυχαν δύο ακόμα πόντους με τον Κούνα και μείωσαν σε 26-24.

Μέχρι το 13:15 ο ΑΠΟΕΛ σημείωσε οκτώ πόντους (έξι ο Φλέμινγκ, δύο ο Κούνας) και προηγήθηκε με 32-26. Οι «γαλαζοκίτρινοι» διατήρησαν τον έλεγχο του παιχνιδιού, αφού ήταν σαφώς ανεβασμένοι κατά την διάρκεια της Β’ περιόδου, καταφέρνοντας μέχρι το 18’ να προηγηθούν με 44-28. Με το φινάλε του ημιχρόνου, η ομάδα της Λευκωσίας ήταν μπροστά με 46-31.

Με δύο ελεύθερες βολές του Μπέικερ μπήκε στο τρίτο δεκάλεπτο ο ΑΠΟΕΛ, με τον Παντούρη να απαντάει με τρίποντο στο 22:10, μειώνοντας σε 34-48. Μέχρι το 25’ οι δύο ομάδες πέτυχαν από έξι ακόμα πόντους (54-40), με την διαφορά που χώριζε τις δύο ομάδες να παραμένει στους 14 πόντους. Έως το 28’ ο ΑΠΟΕΛ ήταν μπροστά με 60-44, ενώ με το τέλος της περιόδου το σκορ οδηγήθηκε στο 66-50.

Ο ΑΠΟΕΛ με δίποντο του Κέμπ έφερε το σκορ στο 68-50, νωρίς στην Δ’ περίοδο, ενώ μέχρι το 32’ το σκορ πήγε στο 70-55. Έπειτα, ο Απόλλωνας ήταν ανεβασμένος, καταφέρνοντας μέχρι το 35’ να σημειώσει δέκα πόντους (τέσσερις ο Φίλερ, από ένα τρίποντο οι Σάμουελς-Μπλάκμον) , ενώ ο ΑΠΟΕΛ είχε πετύχει δύο με τον Φλέμινγκ, με το σκορ να οδηγείται στο 72-65’. Στην συνέχεια ο Κούνας με τρεις δικούς του πόντους, επανάφερε την διαφορά στους δέκα (75-65) για να απαντήσει ο Απόλλωνας με τρίποντο του Σάμουελς και κάρφωμα του Φίλερ, μειώνοντας εκ νέου στους πέντε (75-70). Στην συνέχεια ο νεαρός Πόλυς Ηλιάδης με δύο διαδοχικά τρίποντα, έδωσε προβάδισμα στον Απόλλωνα με 76-75, δυόμιση λεπτά πριν την ολοκλήρωση της αναμέτρησης. Ο ΑΠΟΕΛ αντέδρασε και με τέσσερις πόντους από τους Κούνα και Τζέφερσον, έφεραν το σκορ στο 79-76, στο 39΄. Μέχρι την ολοκλήρωση της αναμέτρησης οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν τρεις ακόμα πόντους με τον Γκάρι (82-76).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-24, 31-46, 50-66, 76-82

Απόλλωνας (Λούκας Αντωνίου): Φίλερ 22 (1), Τομπάζος, Μπλάκμον 11 (3), Μαντοβάνης, Σάμουελς 13 (3), Ηλιάδης 15 (5), Τέρμαν 9, Άγγονας 3 (1), Σωφρονίου, Παντούρης 3 (1), Μακρυγιάννης.

ΑΠΟΕΛ (Αντώνης Κωνσταντινίδης): Γκάρι 12 (1), Ιερωνυμίδης 3 (1), Μπέικερ 21 (1), Κεμπ 5 (1), Τζέφερσον 8, Φλέμινγκ 8 (1), Κούνας 14, Κασκίρης 4, Ζντράβιτς 7 (1).