"Το Σάββατο το παιχνίδι της χρονιάς"

Μέσα από ανακοίνωση τους ο μπασκετικός ΑΠΟΕΛ αναφέρεται στην ήττα της ομάδας από τον Κεραυνό και στο σημαντικό παιχνίδι του Σαββάτου.

Η ανακοίνωση:

"Παρά τη μεγάλη προσπάθεια, η ομάδα μας ηττήθηκε στο Στρόβολο από τον Κεραυνό με 80-71 στον 3ο αγώνα της ημιτελικής φάσης του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Basket League. Το προσεχές Σάββατο στο Λευκόθεο με κόσμο θα διεξαχθεί ο 4ος αγώνας (15:45).

Η ομάδα μας ξεκίνησε αρκετά καλά το παιχνίδι, σχεδόν σε όλο το 1ο δεκάλεπτο ήταν μπροστά στο σκορ (4-7, 8-16) και το ολοκλήρωσε με προβάδισμα δυο πόντων (18-20).

Στη 2η περίοδο οι καλαθοσφαιριστές του κ. Αντώνη Κωνσταντινίδη δεν ήταν το ίδιο αποτελεσματικοί και ο αντίπαλος προηγήθηκε μέχρι και εννέα πόντους (37-28). Η ομάδα μας ανασυντάχθηκε, μείωσε (37-35) και πήγε στο ημίχρονο στο -5 (46-41).

Στο 3ο δεκάλεπτο η ομάδα μας δέχτηκε εφτά σερί πόντους και είδε τη διαφορά να ανοίγει στην μέγιστη τιμή της (53-41). Ωστόσο, με φοβερό σερί 13 πόντων ανέκτησε το προβάδισμα (54-53) και μετέτρεψε το παιχνίδι σε ντέρμπι. Μέχρι την ολοκλήρωση της περιόδου, οι δυο ομάδες ήταν πολύ κοντά στο σκορ και το ΑΠΟΕΛ στο +3 (57-60).

Στο ξεκίνημα του τελευταίου δεκαλέπτου η ομάδα μας μπήκε καλύτερα και προηγήθηκε με έξι πόντους (59-65) και στη συνέχεια με τρεις (64-67). Δυστυχώς, η συνέχεια ήταν διαφορετική και αυτό οφείλεται σε διάφορες συγκυρίες που έπαιξαν σημαντικό ρόλο για να χάσουμε με 80-71.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-20, 46-41, 57-60, 80-71

Αντώνης Κωνσταντινίδης: Ιερωνυμίδης 7, Κούνας 10, Μπέικερ 13, Τζέφερσον 14, Κεμπ 12, Πηλαβάς 3, Κασκίρης, Χάρπερ 10, Ζντράβιτς, Κοιλαράς 2".