Αυτή τη φορά... μίλησε η έδρα (Φώτος)

Ο ΑΠΟΕΛ επικράτησε με 71-52 της ΕΘΑ στο «Λευκόθεο» κι έκανε το 2-1 στα ημιτελικά των πλέι-οφ και έκανε ακόμα ένα βήμα για τους τελικούς του πρωταθλήματος.

Μία νίκη μακριά από την πρόκρισή του στον τελικό του Πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Ανδρών Α΄ Κατηγορίας στην καλαθόσφαιρα, βρίσκεται από το βράδυ της Παρασκευής (27/3/15) ο ΑΠΟΕΛ, ο οποίος νίκησε μέσα στο «Λευκόθεο» την ΕΘΑ με 71-52 κι έκανε το 2-1 στα ημιτελικά των πλέι-οφ. Οι «γαλαζοκίτρινοι» από την αρχή του αγώνα έδειξαν τις προθέσεις τους και δεν έδωσαν το δικαίωμα στους «κιτρινόμαυρους» σε κανένα σημείο να πιστέψουν σε νέα εκτός έδρας επιτυχία, αφού είχαν καλή διαφορά στο σκορ από το 2ο δεκάλεπτο και μετά.

Ο ΑΠΟΕΛ στηρίχθηκε στην επιθετική του πολυφωνία, στο βάθος του στον πάγκο (37 πόντοι όσοι δεν ξεκίνησαν) και στην καλά εφαρμοσμένη άμυνα ζώνης, με τον Ρόμπερσον να επανέρχεται από απουσία και να κάνει ουσιαστική δουλειά στην άμυνα με 5 κλεψίματα, ενώ αξιοσημείωτο το ότι ο Κακιούζης, παρά τα 38 του χρόνια, αγωνίστηκε σχεδόν σε όλο το παιχνίδι.

Στην ΕΘΑ δεν βγήκαν τα σουτ και η επιμονή της έξω από τα 6,75μ. τής στοίχισε, αφού με 5/34 τρίποντα μακριά από την έδρα σου, είναι δύσκολο να βρεις άλλες αρετές για να καλύψεις τους πόντους που χρειάζεσαι.

Γενικά το παιχνίδι δεν έφτασε σε υψηλά επίπεδα ποιότητας, ήταν αργό και σε κάποια διαστήματα κουραστικό και νευρικό και από τη στιγμή που δεν υπήρξαν ανατροπές στο σκορ, οι δύο ομάδες έφτασαν στο τελικό 71-52.

Ο τέταρτος ημιτελικός θα διεξαχθεί το βράδυ της Δευτέρας (30/3/15) στο «Τάσσος Παπαδόπουλος - Ελευθερία».

Στα πρώτα λεπτά οι δύο ομάδες προσπαθούσαν να διαβάσουν το αντίπαλο παιχνίδι, με τον ΑΠΟΕΛ να έχει περισσότερες επιθετικές λύσεις και να χτυπά μέσα στο ζωγραφιστό, με αποτέλεσμα να προηγηθεί με 18-9.

Στην έναρξη της δεύτερης περιόδου οι «γαλαζοκίτρινοι» ολοκλήρωσαν σερί 11-0 και άνοιξαν τη διαφορά στους 13 πόντους (22-9). Ο ΑΠΟΕΛ συνέχισε να αμύνεται σε ζώνη στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, με την ΕΘΑ να δυσκολεύεται πάρα πολύ στο να φτάσει σε εύκολο σουτ. Ακόμα και όταν το είχε δεν ήταν εύστοχη (22% σουτ, 2/19 τρίποντα), με αποτέλεσμα να ακολουθεί από μακριά στη διάρκεια και της δεύτερης περιόδου. Η επιθετική πολυφωνία των γηπεδούχων τούς έφερε να ανοίγουν την ψαλίδα της διαφοράς στους 18 πόντους (32-14, 17΄40΄΄), όμως στα τελευταία λεπτά ήταν άστοχοι με το πρώτο μισό να ολοκληρώνεται στο 32-17.

Με διάθεση να μειώσει μπήκε στην τρίτη περίοδο η ΕΘΑ, ρίχνοντας τη διαφορά στους 11 πόντους στο 21΄25΄΄ (32-21), όμως ο ΑΠΟΕΛ ξαναβρήκε το ρυθμό του, ανέβασε ευστοχία και μέχρι το 16΄ ξαναπήρε τη διαφορά στους 20 πόντους (65-45). Για άλλο ένα δεκάλεπτο στο τέλος του δεκαλέπτου, η ΕΘΑ παρουσιάστηκε πιο φρέσκια κλείνοντάς το στο 47-34.

Στο 21΄54΄΄, με το σκορ στο 52-36 για τον ΑΠΟΕΛ, δημιουργήθηκε επεισόδιο μεταξύ των παικτών, με το αποτέλεσμα των ποινών να φέρνει εκτός αγώνα δύο από τους ψηλούς του ΑΠΟΕΛ, τους Γουντς (5 φάουλ) και τον Τσουπ (ντισκόλιφαϊντ φάουλ). Αυτό έδωσε την ευκαιρία στον Φέργκιουσον να κυριαρχήσει στη συνέχεια μέσα στις δύο ρακέτες (μάζεψε 7 επιθετικά ριμπάουντ), όμως επιθετικά ο ΑΠΟΕΛ είχε την ψυχραιμία να φτάσει ξανά στο +20 (61-41, 34΄30΄΄). Παρά το ότι η ΕΘΑ μείωσε σε 61-47 στη συνέχεια, οι «γαλαζοκίτρινοι» δεν κινδύνευσαν περαιτέρω και έφτασαν στη νίκη με 71-52 και στο προβάδισμα στη σειρά με 2-1.

Δεκάλεπτα: 18-9, 32-17, 47-34, 71-52.

ΑΠΟΕΛ (Θανάσης Παπαχατζής) (22/30β., 17/38δ., 5/19τρ., 33-12ρ., 11ασ., 9κλ., 1κ., 15λ.): Ρόμπερσον 12 (1), Έβανς 3, Νεοφύτου, Γουντς 12, Σιζόπουλος 2, Κούννας 16 (2), Τατ 10, Τσουπ 6, Λάμπρου, Ζαβός, Κακιούζης 10 (2), Μύθιλλος.

ΕΘΑ (Χριστόφορος Λειβαδιώτης) (5/13β., 16/32δ., 5/34τρ., 24-16ρ., 10ασ., 4κλ., 4κ., 18λ.): Ασαντουριάν, Κάιλς 10 (2), Ρος 3 (1), Αναστασιάδης, Ράσελ 6, Τόμιτς 2, Μασάμπα 11 (1), Παπαμιχαήλ, Φέργκιουσον 17, Φιλίππου, Ζαχαρίου 3 (1), Χρίστου.