Το Πρωτάθλημα παραμένει Λεμεσό! (Φώτος)

Μεγάλη νίκη πήρε ο Prestige Απόλλων στη Λάρνακα, αφού επικράτησε της ΑΕΚ με 3-1 σετ και ουσιαστικά διατήρησε το στέμμα του πρωταθλητή, αφού θέλει ένα μόλις βαθμό στις εναπομείνασες δύο αγωνιστικές για να κατακτήσει τον τίτλο.

Η ενημέρωση από την ιστοσελίδα της ΚΟΠΕ:

Ο Prestige Απόλλων νίκησε στο πιο σημαντικό ματς της χρονιάς εκτός έδρας την ΑΕΚ Λάρνακας με 3-1 και είναι έτοιμος να κατακτήσει το φετινό πρωτάθλημα αφού ξέφυγε ξανά της αντιπάλου του 6 βαθμούς στην βαθμολογία, δύο αγωνιστικές πριν το τέλος του πρωταθλήματος. Ο Απόλλων φρόντισε από την  αρχή του αγώνα να πάρει προβάδισμα στο σκορ κερδίζοντας το πρώτο σετ 25-17. Στο δεύτερο σετ συνάντησε σθεναρή αντίσταση από την ΑΕΚ αλλά και πάλι βγήκε νικητής με 27-25. Το τρίτο σετ ανήκε στην ΑΕΚ (25-19) ενώ στο τέταρτο ο Απόλλων επικράτησε με 25-21 και πήρε μια μεγάλη νίκη με 3-1.

Τα σετ: 17-25, 25-27, 25-19, 21-25.

Διακύμανση του σκορ:

1ο σετ: 05-08, 09-16, 13-21, 17-25
2ο σετ: 04-08, 15-16, 20-21, 25-27
3ο σετ: 08-06, 16-13, 21-17, 25-19
4ο σετ: 04-08, 13-16, 16-21, 21-25

ΑΕΚ Λάρνακας (Μ. Αμύρωτος): Κουντουρά, Νίκιτς, Χαραλάμπους, Δημητρίου, Στυλιανού, Σαλπμέν (λίμπερο Μοσφιλιώτη, Χριστοδούλου) (Πέτρου,)
Απόλλων (Ι. Γιαπάνης): Σπύρου, Μουντρίσκαγια, Λαβρούκ, Χουντίμα, Ζακχαίου, Ιορδάνους (λίμπερο Χριστοφόρου, Στεφάνου) (Τιμόχοβα, Λεωνίδου)

Στους άλλους αγώνες η Ανόρθωσις νίκησε στο γήπεδο της την ΑΕΛ με 3-1 ύστερα από μια αμφίρροπη αναμέτρηση μεταξύ δύο νεανικών ομάδων που πρόσφεραν πολύ καλό θέαμα. Τα σετ 25-18, 25-18, 15-25, 25-22.

Για τις θέσεις 5-8 στον πιο σημαντικό αγώνα της βραδιάς ο Αρης Πολεμίου πέτυχε μεγάλη νίκη με 3-0 επί του Παφιακού και οριστικοποίησε την παραμονή του στην Α΄Κατηγορία. Τα σετ 25-7, 25-17, 25-21. Το αποτέλεσμα αυτό οδηγεί τον Παφιακό στην Β΄Κατηγορία. Στον άλλο αγώνα η Ε.Ν.Αγ.Αθανασίου επικράτησε εκτός έδρας με 3-1 του ΘΟΙ Αυγόρου ύστερα από πολύ καλή εμφάνιση. Τα σετ 25-22, 18-25, 25-13, 25-18.

Πρωτάθλημα ΟΠΑΠ Β΄Κατηγορίας Γυναικών - Τελευταία αγωνιστική

Ν.Ο.Λακατάμιας - Πανιδαλιακός 1-3 (16-25, 21-25, 25-17, 20-25)
Πανεπιστήμιο - Εθνικός Λατσιών 3-0 (25-18, 26-24,25-15)
Ολυμπιάδα Ν. - Αναγέννηση Δ. 3-0 (25-21, 25-14, 25-23)

Στη τελευταία αγωνιστική του πρωταθλήματος η  πρωταθλήτρια ομάδα της Ολυμπιάδας Νεάπολης επικράτησε της Αναγέννησης Δερύνειας με 3-0 σετ 25-21, 25-14, 25-23,  ύστερα από μια αμφίρροπη αναμέτρηση. Η ομάδα της Αναγέννησης παρά την ήττα της τερμάτισε αυτή στην δεύτερη θέση έχοντας μία νίκη διαφορά από το ισόβαθμό της Πανεπιστήμιο Κύπρου.

Μετά το τέλος του αγώνα ο Πρόεδρος της ΚΟΠΕ κ.Δαμιανός Χατζηδαμιανού απένειμε το τρόπαιο της πρωταθλήτριας στην ομάδα της Ολυμπιάδας Νεάπολης οι παίκτριες της οποίες έκαναν τον γύρο του θριάμβου και από την νέα αγωνιστική περίοδο επιστρέφουν και πάλι στην Α Κατηγορία. Επίσης απένειμε και το τρόπαιο της δευτεραθλήτριας ομάδας της Αναγέννησης Δερύνειας.

Ολυμπιάδα (Χρ.Σιαντρής): Αθανασίου, Σταύρου, Τζιαπούρα, Παπαδοπούλου, Κρεμμού, Προύβεν, (λίμπερο Κωνσταντίνου) (Ασσή)
Αναγέννηση (Δ.Στέκας): Δημητρίου, Λουκά, Πολυδώρου, Ευσταθίου, Αντωνίου, Οικονόμου (λίμπερο Παρπούνα) (Χρυσοστόμου, Χαννίδου)

Στους άλλους αγώνες της τελευταίας αγωνιστικής το Πανεπιστήμιο νίκησε τον Εθνικό Λατσιών με 3-0 σετ (25-18, 26-24, 25-15) και ο Πανιδαλιακός επιβλήθηκε του Ν.Ο.Λακατάμιας με 3-1 σετ (25-16, 25-21, 17-25, 25-20).

Πρωτάθλημα ΟΠΑΠ Β΄Κατηγορίας Ανδρών - Τελευταία αγωνιστική

Εθνικός Λατσιών - Φοίνικας Πύλας 3-0 (25-22, 25-20, 25-16)
Ολυμπιάδα Ν. - ΑΟ Διόνυσος 3-0 (25-20, 25-18, 25-23)

Στην τελευταία αγωνιστική των ανδρών  ο πρωταθλητής Εθνικός Λατσιών επικράτησε του Φοίνικα Πύλας με 3-0 σετ (25-22, 25-20, 25-16)  και γιόρτασε μαζί με τους φιλάθλους του την κατάκτηση του πρωταθλήματος και φυσικά την άνοδο στην Α΄Κατηγορία. Οι παίκτες του Μίμη Παμπακά γνώρισαν την αποθέωση και έκαναν τον γύρο του θριάμβου. Το τρόπαιο του πρωταθλητή απένειμε ο Πρόεδρος της ΚΟΠΕ κ.Δαμιανός Χατζηδαμιανού. Στον άλλο αγώνα της αγωνιστικής η Ολυμπιάδα Νεάπολης νίκησε με 3-0 σετ τον ΑΟ Διόνυσο. Τα σετ 25-20, 25-18, 25-23).