"Κλειδί το χαμένο πέναλτι"

Σαφώς ικανοποιημένος για την νίκη της ομάδας στο εκτός έδρας παιχνίδι με την ΑΕΛ, ο τεχνικός της Ένωσης Ρόνι Βαν Γιενέουγκτεν στην διάσκεψη Τύπου του αγώνα.

Αναλυτικά

«Είμαι πολύ χαρούμενος για όλη την ομάδα και την οικογένεια του Παραλιμνίου. Τις προηγούμενες εβδομάδες δεν πήραμε αυτό που αξίζαμε, παίξαμε καλό ποδόσφαιρο, κάναμε φάσεις αλλά δεν κερδίζαμε. Σήμερα ήταν ένα δύσκολο παιχνίδι, ξέραμε ότι αν η ΑΕΛ κέρδιζε θα ήταν σίγουρα στην Α’ Κατηγορία και εμείς με το ένα πόδι στην Β’. Τα πρώτα 20-25 λεπτά ήταν ισορροπημένος το παιχνίδι, μετά το 25’ η ΑΕΛ ήταν καλύτερη, εμείς είχαμε την ατυχία με τον Βούκσεβιτς που τραυματίστηκε και αποχώρησε από το παιχνίδι. Ήμασταν τυχεροί στο πρώτο μέρος που κάποιες σέντρες της ΑΕΛ δεν είχαν στόχο, και το δοκάρι ήταν σύμμαχος. Κάναμε μια καλή κίνηση στο ημίχρονο με τον Κοσμά να παίρνει την θέση του Τουγκάρα. Στο β’ μέρος η ομάδα μου είχε κάποιες καλές ευκαιρίες, σημείωσε δύο γκολ όμως το κλειδί ήταν το χαμένο πέναλτι της ΑΕΛ. Ήταν μια μεγάλη νίκη για την ομάδα και περιμένω στο επόμενο παιχνίδι να έρθει ο κόσμος να μας στηρίξει. Να ευχηθώ στον κόουτς  της ΑΕΛ. Όταν ένας παίκτης της ΕΝΠ ήταν κάτω στο έδαφος ζήτησε να βγει η μπάλα έξω. Είναι ένα σωστό παράδειγμα προπονητή».