ΕΚΠΛΗΞΗ και πρόκριση για Οθέλλο στα πέναλτι! (φώτος)

Έκπληξη στο Δασάκι... Ο Οθέλλος Αθηαίνου κέρδισε με 7-6 στα πέναλτι τον Εθνικό Άχνας και προκρίθηκε στον επόμενο γύρο! Μετά την κανονική διάρκεια και την παράταση οι δύο ομάδες δεν μπόρεσαν να σκοράρουν. Στη διαδικασία των πέναλτι η φιλοξενούμενη ομάδα ήταν πιο εύστοχη και πανηγύρισε την πρόκριση.

-Μέτριο το ξεκίνημα και από τις δύο ομάδες

-Χωρίς μεγάλες φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες κύλησε το πρώτο 20λεπτο. Δυνατό και ισοδύναμο παιχνίδι.

-Στο 24΄ η πρώτη φάση στο ματς- Απείλησε ο Οθέλλος με σουτ του Χατζηγιαννακού μέσα από την περιοχή που όμως δεν βρήκε στόχο

-Στο 31΄ πρώτη καλή στιγμή για τον Εθνικό με άστοχο σουτ του Αρέστη, εκτός περιοχής

-Στο 38΄ μετά από κόρνερ του Ενέσκου, ο Ηλία με το κεφάλι έστειλε τη μπάλα άουτ

-Στο 41΄ κεφαλιά του Ντόπνια, δύσκολα ο Τζιακουρής σε κόρνερ. Προηγήθηκε εκτέλεση φάουλ από τον Κιπιάνι

Ημίχρονο 0-0

-Καλύτερα μπήκε ο Οθέλλος στο β΄ ημίχρονο. Στο 46΄ και στο 50΄ απείλησε με (άστοχα) σουτ των Μανουέλ και Σάσι, αντίστοιχα

-Στο 51΄ ο Εθνικός είχε καλή στιγμή με τον Χαραλάμπους αλλά η κεφαλιά του κατέληξε άουτ

-Στο 55΄ κεφαλιά του Στόιτσεφ, απόκρουση του Τζιακουρή

-Στο 58΄ σουτ του Χατζηγιαννακού, έσωσε ο Μπογκατίνοφ

-Ευκαιρία για τους γηπεδούχους στο 70΄, σε ετοιμότητα ο Τζιακουρής σε σουτ του Ηλία

-Ισοδύναμο το παιχνίδι λίγο πριν φτάσουμε στο 90΄ (σ.σ παράταση αν δεν υπάρξει νικητής)

-Χωρίς τέρματα η κανονική διάρκεια του αγώνα. Πάμε σε παράταση κι αν χρειαστεί πέναλτι

Ε-Ηλία και απόκρουση Τζιακουρή

Ο- Κουμουρής και γκολ-πρόκριση (6-7) για τον Οθέλλο!

Εθνικός: Mπογκατίνοφ, Στόιτσεφ, Κιπιάνι (66΄ Πιντσέλι), Χαραλάμπους, Ενέσκου (83΄ Μούσιτς), Σικάρσκι, Φιλίποφ, Ηλία, Γκαβρίλα (60΄ Κυπριανού), Αρέστη, Ντόπνια

Οθέλλος: Τζιακουρής, Κυριάκου Κ, Βασιλείου, Χατζηγιαννακού (65΄ Κουμουρής), Σάσι, Πιτσιλίδης (82΄ Φοφανά), Κυριάκου Κ.Α, Μαρκόφσκι, Εμμανουήλ, Παναγιώτου (72΄ Κατσής), Μανουέλ

Κίτρινες: Ενέσκου, Σικάρσκι / Σάσι

-Ουραγός με 6 βαθμούς στην Α΄ Κατηγορία ο Εθνικός

-Στην 5η θέση στο πρωτάθλημα Β΄ Κατηγορίας ο Οθέλλος

-Διαιτητής του αγώνα ήταν ο Χρυσοβαλάντης Θεουλή. Πρώτος βοηθός ο Ανδρέας Ανδρέου Π και δεύτερος βοηθός ο Κυριάκος Σωκράτους. Τέταρτος ο Χρίστος Χρίστου Ν.

Καλύψτε όλες τις τραπεζικές σας ανάγκες με το επιχειρηματικό πακέτο για κυπριακές επιχειρήσεις www.ccb.coop.com.cy»