Εντυπωσιακός ο Παφιακός, πήρε το ντέρμπι (Φώτος)

Εντυπωσιακός ο Παφιακός πήρε το ντέρμπι κορυφής με την Ομόνοια κερδίζοντας στην Πάφο με 3-0 και έδειξε πανέτοιμος για τίτλο, την ίδια ώρα που  οι «πράσινοι» πέραν του ότι απώλεσαν την κορυφή μειονεκτούν πλέον και στις νίκες (0-2).

ΑΦΡΟΔΙΤΗ : ΠΑΦΙΑΚΟΣ – ΟΜΟΝΟΙΑ 3-0  (26-24, 25-18, 25-22)

Συνεπής στο ραντεβού του με την κορυφή αποδείχθηκε ο Παφιακός ο οποίος στο μεγάλο ντέρμπι της 11ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Ανδρών Α Κατηγορίας κέρδισε μέσα σε 1 ώρα και 25 λεπτά την Ομόνοια με 3-0 σετ στο «Αφροδίτη». Οι Παφίτες κέρδισαν σχετικά εύκολα την Ομόνοια που παρουσιάστηκε πολύ μέτρια στον πιο κρίσιμο ίσως αγώνα της χρονιάς. Η ομάδα του Καμπερίδη πέραν της πρωτιάς άνοιξε «δίαυλο τίτλου» με το 2-0 στις νίκες που προηγείται.

Δραματικό όπως αναμενόταν ήταν το πρώτο σετ στο ντέρμπι με την ομάδα της Πάφου να διατηρεί προβάδισμα έως και τριών πόντων στα μέσα του σετ 16-13, αλλά η Ομόνοια με αντεπίθεση (δυο άσους του πασαδόρου Μπάγκρει) και μπλοκ προηγήθηκε  17-19. Νέο σερί του Παφισκού και με άσσο ισοφάρισε 19-19.

Ο αγώνας «άναψε» για τα καλά με τις δυο ομάδες να οδηγούνται στο τάιμ – άουτ 22-22. Με μπλοκ και επιτυχημένο πόντο ο Παφιακός προηγήθηκε 24-22, αλλά η Ομόνοια αντέδρασε και ισοφάρισε 24-24. Το σετ οδηγήθηκε στους έξτρα πόντους με τον Παφιακό να κερδίζει το σετ σε 30 λεπτά 26-24.

Το πρώτο σετ κρίθηκε στις λεπτομέρειες και με ισοζύγιο δυνάμεων άρχισε το δεύτερο σετ με τον Παφιακό όμως να ξεφεύγει 04-02. Ο Παφιακός διατήρησε ελαφρύ προβάδισμα και προηγήθηκε 08-05 στο πρώτο τεχνικό τάιμ – άουτ. Η ομάδα του Καμπερίδη συνέχισε να είναι καλύτερη και προηγήθηκε 11-06 αναγκάζοντας τον κόουτς της Ομόνοιας Γιάννη Καλματζίδη να πάρει νέο τάιμ – άουτ.

Δεν συγχώρησε τα λάθη
Οι «κυανόλευκοι» εκμεταλλευόμενοι πλήρως τα λάθη  των «πρασίνων» προηγήθηκαν 14-09 και 15-10. Ο  Παφιακός διατηρούσε σταθερά το προβάδισμα 19-12 δείχνοντας να πατά πολύ καλύτερα στο γήπεδο. Οι Παφίτες παίζοντας συγκροτημένα ξέφυγαν με  +8 22-14 με την Ομόνοια που έκανε κακό σετ να προσπαθεί να μείνει στον αγώνα. Ωστόσο, ο Παφιακός σε 24 λεπτά κέρδισε με 25-18 προηγήθηκε 2-0 και πήρε πολύ σοβαρό προβάδισμα νίκης.

Μετά το αρχικό 04-03 οι «κυανόλευκοι» επέβαλαν τον ρυθμό τους στο τρίτο σετ απέναντι σε μια Ομόνοια που ήταν μέτρια και ξέφυγε 12-05. Η Ομόνοια  προσπαθούσε να αντιδράσει αλλά η ομάδα του Καμπερίδη ήταν εξαιρετική  και προηγήθηκε 15-09. Το σετ κυλούσε στα μέτρα του Παφιακού που διατηρούσε το προβάδισμα 18-13 με τους «πράσινους» με ένα μικρό σερί να προσπαθούν να μείνουν ζωντανοί 19-15, αλλά ο Παφιακός δεν ήθελε να χαραμίσει το προβάδισμά του και αύξησε σε 21-16.

Η Ομόνοια έδωσε τα πάντα για να μην απωλέσει το σετ και μείωσε σε 21-18, αλλά ο Παφιακός οδηγήθηκε στο ματς – μπολ 24-19  για να κερδίσει με 25-22  και να παίρνει πανηγυρικά τη νίκη με 3-0.

ΠΑΦΙΑΚΟΣ(Κ.ΚΑΜΠΕΡΙΔΗΣ): Ευσταθίου, Τοντόροβιτς, Παπαδόπουλος, Οικονομίδης, Ασπιώτης, Κωνσταντινίδης – Λίμπερο:  Αντωνίου

ΟΜΟΝΟΙΑ(Γ. ΚΑΛΜΑΤΖΙΔΗΣ) Mπάγκρει, Σιντιμπέ, Φέλιξ, Αχ. Πετρακκίδης, Αλεξίου, - Λίμπερο: Παπαχριστοδούλου – Αλλαγές: Προδρόμου.