Φιλική ήττα απ' τους ανώτερους Σέρβους (βίντεος/φώτος)

Φιλική ήττα το απόγευμα της Τετάρτης, στο Ούσιτζε, για την Κύπρο. Η Εθνική μας έχασε 2-1 απ' την αντώτερη Σερβία. Πολύ καλό το πρώτο ημίχρονο με τρία γκολ και αρκετές φάσεις, ενώ η κούραση και η απουσία κινήτρου και από τις δυο ομάδες, οδήγησε σε ένα τραγικό δεύτερο 45λεπτο. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 2', στο 10' διπλασίασαν το προβάδισμά τους ενώ στο 31' διαμορφώθηκε με αυτογκόλ το τελικό σκορ. Μέτρια έως κακή η εμφάνισή της ομάδας μας που έφτιαξε ελάχιστες φάσεις ενώ στην άμυνα κινδύνεψε αρκετές φορές, απέναντι σε έναν σαφώς ποιοτικότερο αντίπαλο.

H εξέλιξη...

2' Ο Μίτροβιτς ανοίγει στο σκορ για τους γηπεδούχους με κοντινό σουτ

4' Ωραία απόκρουση του Γιωργαλλίδη σε κοντινή κεφαλιά

7' Ο Γιωργαλλίδης σταμάτησε πλασέ του Κόστιτς σε τετ α τετ και ο Λαΐφης ολοκλήρωσε την απόκρουση διώχνωντας την μπάλα προ της γραμμής

10' Εκτός περιοχής σουτ του Τάντιτς κοντράρει και πάει στα δίκτυα για το 2-0

24' Κοντινό πλασέ και δοκάρι για τους Σέρβους με τον Mladenovic

30' Κεφαλιά του Χαραλάμπους λίγο έξω

31' Απίστευτο αυτογκόλ, ο Nic. Maksimovic γυρίζει στον τερματοφύλακα, αυτός δεν προλαβαίνει την μπάλα και η Κύπρος μειώνει σε 2-1

33' Σουτ του Rukavina στο δοκάρι

43' Κίτρινη στον Σωτηρίου για "θέατρο" στην περιοχή. Από το μοναδικό ριπλέι που πρόβαλαν οι Σέρβοι δεν εξάγεται συμπέρασμα

47' Κοντινό σουτ του Ζίφκοβιτς, απέκρουσε ο Γιωργαλλίδης

65' Κακό το παιχνίδι στην "επανάληψη" σε σχέση με το πρώτο ημίχρονο

90' Πλασέ του Μακρή πάνω από τον αντίπαλο τερματοφύλακα, έδιωξε αμυντικός προ της γραμμής σε κόρνερ.

Τέλος αγώνα, τραγικό το θέαμα στο δεύτερο ημίχρονο.

Κίτρινες: - / Μερκής, Σωτηρίου

Σερβία (S. Muslin): Kahriman, Rukavina (75' Σέτλαρ), Mladenovic (46' Κολάροφ), Rajkovic, Nicola Maksimovic, Milunovic, Matic (46' Γκρούιτς), Mitrovic (46' Πάβλοβιτς), Tadic (46' Λάλιτς), Kostic (46΄ Ζίφκοβιτς), Nemania Maksimovic

Κύπρος (Χ. Χριστοφόρου): Α. Γιωργαλλίδης, Μ. Στυλιανού (91' Χριστοφόρου), Γ. Μερκής, Κ. Λαϊφης, Η. Χαραλάμπους, Β. Λαμπάν, Κ. Αρτυματάς (91' Νικολάου), Χ. Κυριάκου (66' Μακρής), Κ. Χαραλαμπίδης (82' Εγγλέζου), Ν. Αλεξάνδρου (66' Αλωνεύτης), Π. Σωτηρίου.