Το σήκωσε στα πέναλτι! (φώτος)

Σ΄ένα τελικό με πολλές συγκινήσεις το ΑΠΟΕΛ κατάφερε να στεφθεί πρωταθλητής στον τελικό της κατηγορίας 2003 κόντρα στον Χαλκάνορα.

Η κούπα κρίθηκε στην διαδικασία των πέναλτι με τους “γαλαζοκίτρινους” να είναι πιο τυχεροί και εύστοχοι επικρατώντας με 4-3. 1-1 το σκορ της κανονικής διάρκειας της αναμέτρησης.

Πρώτο ημίχρονο...

Με την συμπλήρωση του πρώτου 20λέπτου οι δύο ομάδες έχασαν από τρεις κλασσικές ευκαιρίες να ανοίξουν το σκορ.

Μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου ο ρυθμός έπεσε αισθητά. Παρόλα αυτά ο Χαλκάνορας ήταν αυτός που έχασε την μεγάλη ευκαιρία να ανοίξει το σκορ αφού είχε δοκάρι.

Δεύτερο ημίχρονο...

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον Χαλκάνορα να χάνει τρεις μεγάλες ευκαιρίες να ανοίξει το σκορ. Το ΑΠΟΕΛ απάντησε στις ευκαιρίες χωρίς ωστόσο να καταφέρει ούτε αυτό να σκοράρει.

ΓΚΟΛ για ΑΠΟΕΛ - άμεση απάντηση από Χαλκάνορα

Οι “γαλαζοκίτρινοι” κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ στο 48ο λεπτό. Το ΑΠΟΕΛ έκανε το 1-0 με μακρινό σουτ. Λίγα λεπτά αργότερα ο Χαλκάνορας απάντησε με κοντινή κεφαλιά κάνοντας το 1-1. Το 1-1 στο 57΄. Στο 65ο λεπτό το ΑΠΟΕΛ έχασε ευκαιρία να κάνει το 2-1 ωστόσο η κεφαλιά πέρασε λίγο άουτ.

Ο αγώνας ολοκληρώθηκε με το 1-1 να είναι το τελικό σκορ. Ο πρωταθλητής θα κριθεί στην διαδικασία των πέναλτι.

1-0 ο Χαλκάνορας