Έχασαν στο τέλος, κέρδισαν σεβασμό και χειροκρότημα (Φώτος)

Παρά την εξαιρετική μεσοαμυντική της λειτουργία η ομάδα νέων του ΑΠΟΕΛ λύγισε στα τελευταία στάδια του ματς από την αντίστοιχη της Ντορτμουντ με 2-0 στο Μακάρειο για την γ΄ αγωνιστική του Youth League. Οι γαλαζοκίτρινοι μπορεί να έχασαν όμως κέρδισαν την αναγνώριση των αντιπάλων και το χειροκρότημα του κοινού.

Μεγάλη η ποιότητα των Γερμανών που είχαν καθόλη την διάρκεια τον έλεγχο του αγώνα. Το ΑΠΟΕΛ απείλησε με αντεπιθέσεις και με αποκορύφωμα τη μεγάλη ευκαιρία με τον Γκρούπατς στο 70’. Φοβερή εμφάνιση από τον Παρασκευά που είχε πολλές σωτήριες επεμβάσεις.

Οι γαλαζοκίτρινοι κρατούσαν το 0-0 μέχρι το 83΄ όταν μετά από γύρισμα στην περιοχή ο Λάρσεν έκανε εύστοχο πλασέ και άνοιξε το σκορ. Το τελικό 2-0 διαμόρφωσε στις καθυστερήσεις ο Σάντσο.

- 5' Ο έλεγχος της μπάλας στα πρώτα λεπτά του αγώνα ανήκει στην Ντόρτμουντ που επισκέπτεται συχνά την περιοχή του ΑΠΟΕΛ

- 9’ Ο Κούκου κάνει το πρώτο σουτ από πλευράς ΑΠΟΕΛ που καταλήγει έξω

- 10’ Ο Κίρεματενγκ από το ύψος του πέναλτι σουτάρει, εντυπωσιακή απόκρουση από τον Παρασκευά. Στο ριμπάουντ οι τις Ντορμουντ έστειλαν την μπάλα στα δίχτυα όμως από θέση οφσάιντ και σωστά ακυρώθηκε η φάση.

- 12’ Τετ-α-τετ ο Κίρεματενγκ ο Παρασκευά διώχνει σε κόρνερ

- 15’ Ο Σάντσο επιχείρησε το σουτ από τη μικρή περιοχή και πάλι ο Παρασκευά είπε όχι

- 20' Αλλεπάλληλες οι επικίνδυνες επισκέψεις από πλευράς των Γερμανών η αμυντική γραμμή όμως του ΑΠΟΕΛ δίνει σκληρές μάχες ενώ κάτω από τα γκολποστ ο Παρασκευά είναι σταθερός.

- 25΄Ο Κόπατς επιχείρησε το δυνατό σουτ, ψηλά άουτ από την εστία των γηπεδούχων

- 28’ Στο μισό γήπεδο οι γαλαζοκίτρινοι αμύνονται εξαιρετικά περιορίζοντας τους Βεστφαλούς

- 29’ Ο Λίπερτ κάνει την κεφαλιά μετά από κόρνερ όμως είναι αρκετά άστοχος

- 33' Σουτ από τον Λάρσεν ο Άδωνη παρεμβαίνει στέλνοντας την μπάλα κόρνερ. Εκτέλεση κόρνερ, κεφαλιά από Σβέρμαν και η μπάλα έξω

- 38' Απόπειρα του ΑΠΟΕΛ για αντεπίθεση όμως οι Γερμανοί σταματουν την επίθεση πριν γίνει επικίνδυνος ο Αρτεμίου

- 45΄ Σουτ από τον Λάρσεν σε ετοιμότητα ο Παρασκευά

ΤΕΛΟΣ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ: Το ΑΠΟΕΛ με μαζική άμυνα και αυτοθυσία στα μετόπισθεν κρατάει το μηδέν. Οι Γερμανοί ξεκίνησαν δυνατά όμως στη συνέχεια τα κύματα επιθέσεων τους περιορίστηκαν. Θερμό χειροκρότημα από την κερκίδα στους γαλαζοκίτρινους για τη μέχρι τώρα εμφάνιση.

- Έναρξη δευτέρου μέρους

- 50΄Ο Κούκου βγήκε στον αιφνιδιασμό πέρασε δύο παίκτες όμως το γύρισμα του αποκρούστηκε από τους Γερμανούς αμυντικούς

- 64' Εκτέλεση φάου του Λάρσεν η μπάλα ψηλά άουτ. Το ΑΠΟΕΛ περιόρισε ιδανικά τον ρυθμό την Ντόρτμουντ που σε καμία περίπτωση δεν απειλεί όπως στο πρώτο μέρος

- 70’ Μεγάλη φάση για το ΑΠΟΕΛ ο Καραγιάννης έκανε την μπαλιά από δεξιά ο Γκρούμπατς την προβολή όμως η μπαλα μόλις άουτ.

- 74' Μεγάλη ευκαιρία για την Ντόρμουντ με τον Ιμπραίμ που εξ επαφής από πολύ κοντά αστοχεί.