Αναμένοντας την στέψη

ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΛΕΥΚΩΣΙΑΣ –FREDERICKUNIVERSITY        74-60
Μεγάλο παιγνίδι έγινε ανάμεσα στις δύο ομάδες με το τελικό αποτέλεσμα να κρίνεται στο τελευταίο δεκάλεπτο αφού το FrederickUniversity πάλεψε τον αγώνα μέχρι και το τέλος.
Ο παίκτες του πανεπιστημίου Λευκωσίας γνωρίζοντας την σημασία της νίκης ξεκίνησαν με μεγάλη δύναμη και κατάφεραν να προηγηθούν με 24-17 για να αντιδράσει με δύναμη και ιδιαίτερη ευστοχία το FrederickUniversity για να κλείσει το ημίχρονο με 35-36.
Τα τρίτο δεκάλεπτο ήταν ψυχοφθόρο με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο και να κλείνει με 54-52.
Η τέταρτη περίοδος ήταν καθοριστική και οι παίκτες του Πανεπιστημίου Λευκωσίας προ του φάσματος της απώλειας βαθμών έπαιξαν υποδειγματική άμυνα και κατάφεραν να πάρουν το ροζ φύλλο με 74 -60 . Η νίκη αυτή στέφει ουσιαστικά και τον πρωταθλητή αφού το πανεπιστήμιο Λευκωσίας παρέμεινε αήττητο και πρωτοπόρο με διαφορά ασφαλείας από τον δεύτερο.
ΕΥΡΩΠΑΙΚΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ – ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΚΥΠΡΟΥ     46-52
Άλλο ένα παιγνίδι που κρίθηκε στο τελευταίο δεκάλεπτο δείγμα του επίπεδου των ομάδων που αγωνίζονται στο πανεπιστημιακό πρωτάθλημα καλαθόσφαιρας αντρών.
Το Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο ήταν μπροστά για τρία δεκάλεπτα 16-11 25-20 και 36-32 αλλά στην τελευταία περίοδο οι παίκτες του Πανεπιστημίου Κύπρου αφυπνίστηκαν και παίζοντας εξαιρετικά τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεση έκαναν την μεγάλη ανατροπή και κατάφεραν να πάρουν το παιγνίδι με 46-52 πανηγυρίζοντας έξαλλα για την επιτυχία τους.