«Λάκης Ψημολοφίτης»

Στον τρίτο αγώνα του Επαρχιακού Πρωταθλήματος της ΚΟΚ & ΔΑΖ Λευκωσίας «Λάκης Ψημολοφίτης». Τρίτη συνεχόμενη νίκη για τον Μάριο Εφέ!

•    Στην ομαδική κατάταξη πρώτευσε η ομάδα του Κ.Σ. “Ταμασός” Πολιτικού

Την τρίτη του νίκη σε τρεις αγώνες, πέτυχε ο σκοπευτής του Κυνηγετικού Συλλόγου «ΣΠΙΘΑ» Λατσιών Μάριος Εφέ, στον τρίτο αγώνα του Επαρχιακού Πρωταθλήματος Σκοποβολής της ΚΟΚ & ΔΑΖ Λευκωσίας «Λάκης Ψημολοφίτης», ενώ στην ομαδική κατάταξη, η ομάδα του Κυνηγετικού Συλλόγου «Ταμασός» Πολιτικού πέτυχε την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα.

Ο τρίτος αγώνας έγινε στις εγκαταστάσεις σπόρτιγκ του Ολυμπιακού σκοπευτηρίου, την περασμένη Κυριακή 26 Ιουλίου και τον αθλοθέτησε με βαρύτιμα έπαθλα η εταιρία FxPro. Στην κατηγορία των κυνηγών, ο Μάριος Εφέ πέτυχε 43/50 και πήρε την πρώτη θέση, ενώ με το ίδιο αποτέλεσμα ο Κάρολος Κασάπης κατετάγη δεύτερος. Στην τρίτη θέση τερμάτισε ο Ηλίας Χαραλάμπους του Κ.Σ. «Πολυκάττος» Αγίας Μαρίνας με 45/50 και στην τέταρτη ο Κυριάκος Κυλίλης του Κ.Σ. «Ταμασός» με 41/50.

Στην ομαδική κατάταξη, η ομάδα του Κ.Σ. «Ταμασός» με τους Στέλιο Στυλιανού, Παύλο Παύλου, Ονούφριο Τουρτούρη, Λεωνίδα Κατελάρη και Κυριάκο Κυλίλη, συγκέντρωσε 153/200 και τερμάτισε στην πρώτη θέση, ενώ δεύτερη ήταν η ομάδα «Πολυκάττος» Αγίας Μαρίνας με 146/200 και τρίτη η «Φραγκολίνα» Καϊμακλίου με 142/200.

Στην κατηγορία των σκοπευτών πρώτευσε ο Σωτήρης Πτίνης της ΣΚΟΚΕΡ με 43/50 και με το ίδιο σκορ ο ΠανίκοςΜοδέστου της ΣΚΟΛΕΥ περιορίστηκε στη δεύτερη θέση. Οι αθλητές της ίδιας Οργάνωσης Βασίλης Βασιλείου (40/50) και ΠανίκοςΝαζίρης (39/50) τερμάτισαν στην τρίτη και τέταρτη θέση αντίστοιχα. Ο νεαρός Αλέξανδρος Τσαγγαρίδης του Κ.Σ. «Φραγκολίνα» με 37/50 πήρε την πρώτη θέση στην κατηγορία των εφήβων, ενώ στη δεύτερη και τρίτη θέση τερμάτισαν οι νεαροί αθλητές του «Πανσόλειου» Χρίστος Γιαννακάκης (30/50) και Γιάννης Νεοφύτου (27/50). Στους βετεράνους πρώτευσε ο Μίκης Φυλακτού της Κ.Ε. Λευκωσίας με 41/50 και στο Re-entry ο Ανδρέας Εφέ του Κ.Σ. «Λαγός» Λυθροδόντα με 43/50.

Βαθμολογίες
Μετά τη διεξαγωγή και του τρίτου αγώνα του πρωταθλήματος, στην ομαδική κατάταξη προηγείται η ομάδα του Κ.Σ. «ΣΠΙΘΑ» Λατσιών με 439/600, ενώ δεύτερη είναι η ομάδα «ΠΟΛΥΚΑΤΤΟΣ» με 437/600 και τρίτη η ομάδα του «Πανσόλειου»Ευρύχου με 433/600. Στην κατηγορία των κυνηγών οι αθλητές του Κ.Σ. «ΣΠΙΘΑ» Μάριος Εφέ (135/150) και Άθως Βοσκαρίδης (125/150) βρίσκονται στις δυο πρώτες θέσει του πίνακα και ακολουθούν οι Ηλίας Χαραλάμπους (Πολυκάττος) με 123/125 και Στέλιος Στυλιανού (Ταμασός) με 115/125. Στην κατηγορία των  σκοπευτών πρώτος είναι ο Σωτήρης Πτίνης της ΣΚΟΚΕΡ με 129/150, δεύτερος ο ΠανίκοςΜοδέστου της ΣΚΟΛΕΥ με 128/150 και τρίτος ο ΠανίκοςΝαζίρης της ίδιας οργάνωσης με 117/150.

Στην κατάταξη των εφήβων προηγείται ο Αλέξανδρος Τσαγγαρίδης της «Φραγκολίνας» με 117/150 και ακολουθούν οι αθλητές του «Πανσόλειου» Χρίστος Γιαννακάκης με 88/150 και Γιάννης Νεοφύτου με 78/150. Τέλος, στην κατηγορία των βετεράνων, ο Ανδρέας Εφέ της  Κ.Ε. «Λαγός» Λυθροδόντα βρίσκεται στην πρώτη θέση με 115/150, ενώ με ένα αγώνα λιγότερο ακολουθούν, οιΝεοκλής Ιωνά της Κ.Ε. Λευκωσίας (78/100) και Ανδρέας Κακουλλής του Κ.Σ. «ΣΠΙΘΑ» Λατσιών (68/100).

Για την ανάδειξη των πρωταθλητών σε κάθε κατηγορία, θα μετρήσουν τα 4 καλύτερα αποτελέσματα από τους 5 πρωταθληματικούς αγώνες.