Βαλκανικοί αγώνες

Iκανοποιητικός ήταν ο απολογισμός της Κύπρου στους Βαλκανικούς Αγώνες που διεξήχθησαν το Σαββατοκυρίακο 01-02 Αυγούστου στο Πιτέστι της Ρουμανίας.  Οι Κύπριοι αθλητές κατέκτησαν δύο χρυσά και δύο αργυρά μετάλλια.

Τα χρυσά μετάλλια εξασφάλισαν ο Δημήτρης Χονδροκούκης στο ύψος με 2.24μ. και ο Μίλαν Τραϊκοβιτς στα 110μ. εμπόδια με 14.23.

Τα αργυρά μετάλλια κατέκτησε η Ραμόνα Παπαϊωάννου στα 100μ. και 200μ. με 11.43 και 23.25 αντίστοιχα.  Επιδόσεις που δεν ήταν ικανές για να της εξασφαλίσουν το όριο στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα στο Πεκίνο στο τέλος του μήνα και στους Ολυμπιακούς του Ρίο το 2016.

Η ατυχία της πρωταθλήτριας μας στα 200μ. έγκειται στο γεγονός ότι στη διάρκεια του αγωνίσματος είχε αντίθετο άνεμο 2.3.

Η Ελένη Αρτυματά ήταν 4η στα 100μ. και παρουσιάστηκε σημαντικά βελτιωμένη, σημειώνοντας την καλύτερη φετινή της επίδοση με 11.51 και δεύτερη σειρά των 200μ. με επίδοση 23.63 και αντίθετο άνεμο 2.2.

Στην 4η θέση στο Επι Κοντώ γυναικών ήταν και η Μαρία Αριστοτέλους με άλμα στα 3.90μ.

Στο αγώνισμα του Επτάθλου στο οποίο συμμετείχε η Ραφαηλία Ιωάννου, κατέκτησε την τέταρτη θε΄ση με 4587βαθμούς.  Στο δέκαθλο ο Ανδρέας Χριστοδούλου δεν ολοκλήρωσε το αγώνισμα αφού εγκατέλειψε μετά το 3ο αγώνισμα.

Οι υπόλοιπο αθλητές και αθλήτριες είχαν τις πιο κάτω επιδόσεις:

•    Θεοφάνης Μιχαηλάς            800μ.        4ος     1.51.48
1500μ.        6ος     3.51.56
•    Νίκανδρος Στυλιανού            Επι Κοντώ    5ος     4.90μ.
•    Κάθριν Μπήττυ            Σφύρα        8η     60.50μ. ατομική επίδοση
•    Στέλιος Καζακαίος            Σφύρα        8ος     59.34μ.
•    Βασίλης Κωνσταντίνου        Υψος        6ος     2.15μ.
•    Ελευθερία Χριστοφή            Τριπλούν    8η     12.82μ.
•    Χριστιάνα Κατσαρή            400μ.        8η     55.08μ.
•    Θωμάϊδα Πολυδώρου            Τριπλούν    10η     12.49μ.

ΜΗΤΙΓΚ ΒΡΥΞΕΛΛΩΝ

Πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησαν το Σάββατο 1η Αυγούστου 2015 σε Διεθνές Μήτιγκ στις Βρυξέλλες η Ναταλία Ευαγγελίδου και ο Χρήστος Δημητρίου.

Οι δύο αθλητές συμμετείχαν στο αγώνισμα των 800μ. όπου η Ναταλία ήταν 2η  στη δεύτερη σειρά με επίδοση 2.03.06 και ο Χρήστος 6ος  στη δεύτερη σειρά με 1.49.42.

ΑΘΛΗΤΙΚΗ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΕΛΛΑΔΑ – ΚΥΠΡΟΣ, ΠΑΙΔΕΣ-ΚΟΡΑΣΙΔΕΣ

Αναχωρεί την Τρίτη 04 Αυγούστου για τη Λάρισα η αποστολή των αθλητών και αθλητριών κάτω των 18χρόνων για να συμμετάσχει στην αθλητική συνάντηση ΕΛΛΑΔΑ-ΚΥΠΡΟΣ που θα διεξαχθεί στις 05 – 06 Αυγούστου.

Η συνάντηση που ξεκίνησε από το 1987 διεξάγεται εναλλάξ και ανελλιπώς κάθε χρόνο στα πλαίσια του Αθλητικού Πρωτοκόλλου Συνεργασίας ΚΟΑ-Γενικής Γραμματείας Αθλητισμού Ελλάδας.

Κάθε χώρα συμμετέχει με δύο αθλητές-τριες σε κάθε αγώνισμα και τηρείται ατομική και ομαδική βαθμολογία.

Οι συνθέσεις των Εθνικών Ομάδων της Κύπρου επισυνάπτονται.