Στον τελικό ο Παρέλλης!

Με βολή στα 64.41μ. ο Κύπριος ρέκορντμαν έκλεισε θέση στην κορυφαία 12άδα των δισκοβόλων και στον τελικό στο Πεκίνο

Μια σπουδαία επιτυχία πέτυχε τα ξημερώματα (ώρα Κύπρου) της Πέμπτης 27 Αυγούστου ο Απόστολος Παρέλλης. Ο 30χρονος Κύπριος αθλητής είχε καλύτερη βολή στα 64.41μ. στον προκριματικό της δισκοβολίας στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Στίβου που διεξάγεται στο Πεκίνο, μια επίδοση που ήταν υπερ-αρκετή για να τον στείλει στον τελικό του αγωνίσματος.

Έτσι, ο κάτοχος του Παγκύπριου ρεκόρ έγινε μόλις ο τρίτος Κύπριος αθλητής στην ιστορία που προκρίθηκε σε τελικό Παγκοσμίου Πρωταθλήματος! Με την παρουσία του στην 12άδα του αθλήματος, ο ίδιος βελτίωσε αισθητά την προηγούμενη του εμφάνιση στη διοργάνωση, όταν τερμάτισε 19ος στη Μόσχα το 2013.

Ο τελικός της δισκοβολίας θα διεξαχθεί στις 14:50 (ώρα Κύπρου) το Σάββατο 29 Αυγούστου και θα μεταδίδεται ζωντανά από ΡΙΚ2/ΡΙΚHD.

«Στους δώδεκα καλύτερους»
Πανευτυχής ο Απόστολος, δεν σταμάτησε να δέχεται τα συγχαρητήρια από την Κύπρο, αμέσως μετά τον αγώνα. Ο ίδιος βρήκε χρόνο και μας μίλησε για τα συναισθήματα του: «Ο στόχος μου ερχόμενος στο Πεκίνο ήταν να μπω στον τελικό. Αυτό όμως δεν ήταν και το πιο εύκολο πράγμα, αφού η διοργάνωση είναι τεράστια και επιπέδου Ολυμπιακών Αγώνων. Είμαι ευτυχισμένος που τα κατάφερα και θα λάβω μέρος σε ένα μεγάλο τελικό. Είμαι πλέον στους δώδεκα καλύτερους δισκοβόλους του κόσμου», είπε ο Παρέλλης και συμπλήρωσε: «Πλέον στον τελικό θα προσπαθήσω για το καλύτερο. Μόνο και μόνο η παρουσία στην 12άδα είναι πολύ σημαντική και όποια θέση και να πάρω, θα είμαι ευχαριστημένος».

Με την 4η καλύτερη επίδοση
Στον προκριματικό της Πέμπτης (27/08), ο Παρέλλης πέρασε στην 12άδα του τελικού έχοντας την 4η καλύτερη επίδοση. Αγωνιζόμενος στο α΄ γκρουπ, έριξε κατά σειρά 63.93μ., 64.41μ. και 63.25μ. Αξιοσημείωτο της πολύ καλής του εμφάνισης είναι πως και οι τρεις του επιδόσεις θα ήταν αρκετές για να τον στείλουν τελικό, αφού ο 12ος στη σειρά προκρίθηκε με 62.48μ.

Ο Τζαμαϊκανός Fedrick Dacres (65.77μ.) και ο αργυρός στη Μόσχα το 2013 Πολωνός Piotr Malachowski (65.59μ.) ήταν οι μόνοι που πήραν το όριο απευθείας πρόκρισης των 65 μέτρων. Καλύτερη βολή από τον πρωταθλητή μας είχε και ο χάλκινος στο προηγούμενο Παγκόσμιο, ο Εσθονός Gerd Kanter (64.78μ.).