«Λάκης Ψημολοφίτης»

Έκοψαν πρώτοι το νήμα στο Πρωτάθλημα «Λάκης Ψημολοφίτης» της ΚΟΚ & ΔΑΖ Λευκωσίας

“ΣΠΙΘΑ” Λατσιών και Μάριος Εφέ
οι πρωταθλητές 2015!
-----------------------

•    Πρωταθλητής στην κατηγορία των σκοπευτών ο ΠανίκοςΜοδέστου, στους έφηβους ο Αλέξανδρος Τσαγγαρίδης και στους βετεράνους ο Ανδρέας Εφέ.

Η σκοπευτική ομάδα του Κυνηγετικού Συλλόγου «ΣΠΙΘΑ» Λατσιών και ο αθλητής του ιδίου συλλόγου Μάριος Εφέ, είναι οι φετινοί πρωταθλητές του Γ’ Επαρχιακού Πρωταθλήματος που διοργανώνει η ΚΟΚ & ΔΑΖ Λευκωσίας για τους Κυνηγετικούς Συλλόγους και τους κυνηγούς της επαρχίας και που φέτος ήταν αφιερωμένο στη μνήμη του τέως προέδρου της Σκοπευτικής Οργάνωσης Λευκωσίας και της ΣΚΟΚ, αείμνηστου Λάκη Ψημολοφίτη.

Όπως και στα δυο προηγούμενα χρόνια, για την τελική κατάταξη τόσο ομαδικά όσο και ατομικά, λήφθηκαν υπ’ όψιν τα τέσσερα καλύτερα αποτελέσματα από τους πέντε αγώνες του πρωταθλήματος. Η ομάδα του Κυνηγετικού Συλλόγου «ΣΠΙΘΑ» Λατσιών συγκέντρωσε 626/800 κι έκοψε πρώτη το «νήμα», ενώ δεύτερη κατετάγη η ομάδα «ΠΟΛΥΚΑΤΤΟΣ» Αγίας Μαρίνας Ξυλιάτου με 625/800 και τρίτη η ομάδα «ΤΑΜΑΣΟΣ» Πολιτικού με 623/800.

Στην ατομική κατάταξη των κυνηγών πρώτευσε ο Μάριος Εφέ του Κ.Σ. «ΣΠΙΘΑ» με 178/200, ενώ δεύτερος κατετάγη ο αθλητής του ιδίου συλλόγου Άθως Βοσκαρίδης με 173/200 και τρίτος ο περσινός πρωταθλητής Ηλίας Χαραλάμπους του Κ.Σ. «ΠΟΛΥΚΑΤΤΟΣ» με 166/200. Στην τέταρτη και πέμπτη θέση τερμάτισαν οι αθλητές του συλλόγου «ΤΑΜΑΣΟΣ» Στέλιος Στυλιανού (163/200) και Κυριάκος Κυλίλης (159/200), ενώ έκτος είναι ο Νεόφυτος Ιωάννου του «ΠΑΝΣΟΛΕΙΟΥ» με 155/200. Στην κατάταξη των σκοπευτών, πρωταθλητής για το 2015 ανακηρύχθηκε ο αθλητής της ΣΚΟΛΕΥ ΠανίκοςΜοδέστου με 183/200 και δευτεραθλητής ο Σωτήρης Πτίνης της ΣΚΟΚΕΡ με 176/200, ενώ τρίτος με 169/200 τερμάτισε ο Βασίλης Βασιλείου της ΣΚΟΛΕΥ. Στην κατηγορία των εφήβων ο περσινός πρωταθλητής Αλέξανδρος Τσαγγαρίδης του Κ.Σ. «ΦΡΑΓΓΟΛΙΝΑ», υπερασπίστηκε τον τίτλο του με 160/200, ενώ τη δεύτερη και τρίτη θέση πήραν οι νεαροί αθλητές του «ΠΑΝΣΟΛΕΙΟΥ» Χρίστος Γιαννακάκης (123/200) και Γιάννης Νεοφύτου (112/200). Τέλος στην κατηγορία των βετεράνων πρώτευσε ο Ανδρέας Εφέ της Κ.Ε. «ΛΑΓΟΣ» Λυθροδόντα με 158/200.

Η τελετή βράβευσης των πρωταθλητών θα πραγματοποιθεί στο Ολυμπιακό σκοπευτήριο, σε ημερομηνία που θα καθορίσει η Επαρχιακή Επιτροπή της ΚΟΚ & ΔΑΖ Λευκωσίας.

Αναλυτικά, η τελική κατάταξη του Επαρχιακού Πρωταθλήματος σε κάθε κατηγορία ήταν η ακόλουθη:
(Σε παρένθεση, το πέμπτο αποτέλεσμα που δεν λήφθηκε υπ’ όψιν)